Viewegh o rozkolu s Reinerem i Me Too: Jsou to hysterická a účelová obvinění!

Zotavil se z vážných zdravotních problémů a působí čile. Mluví spatra, konstruktivně a problémy s krátkodobou pamětí nedává ani trochu znát. Přesto si oblíbený český spisovatel Michal Viewegh neprochází tím nejšťastnějším obdobím – po téměř dvaceti letech se ve zlém rozešel nejen se svým vydavatelem, ale zároveň i nejlepším přítelem Martinem Reinerem. V rozhovoru pro DVTV teď Viewegh zareagoval na Reinerova nedávná nařčení, že jeho literární úroveň klesla na dno a jeho poslední rukopisy nebyly způsobilé k vydání. Kromě toho se autor populárních Báječných let pod psa rozpovídal o kampani Me Too, do které se pustil v jednom ze svých fejetonů.

Od problému s prasklou aortou v roce 2012 šla jeho literární úroveň velmi nízko, poslední knížka je na úrovni hvězdné pěchoty. Taková slova pronesl v nedávném rozhovoru pro DVTV Martin Reiner, šéf brněnského nakladatelství Druhé město, o svém dlouholetém kamarádovi Michalu Vieweghovi.

V posledních týdnech totiž eskaloval jejich spor – po téměř dvaceti letech se rozešli ve zlém, oblíbený český spisovatel po osobních neshodách přesedlal ke konkurenci a oheň byl na střeše. Jenže až takto útočná slova Viewegha ranila. O rozpadlém vztahu se tentokrát v DVTV rozmluvil on.

„Je to samozřejmě věc, která člověka zasáhne, protože tohle od kamaráda nečeká. Hlavně jsem od něj slýchával jiné věci, když jsem odevzdával ty rukopisy. Měl kritické výhrady k posledním věcem, které jsem nepsal v úplné formě, ale hvězdná pěchota nikdy nepadla. To mě trochu mrzí, trochu dost,“ lituje Michal Viewegh.

Reiner se mimo jiné nechal slyšel, že na knihách musel odvést více než jen redakční práci. Byly prý totiž nezpůsobilé k vydání, především pro zvyšující se vulgárnost.

„Hodně jsem těm knížkám pomohl, aby se podobaly něčemu, co Michal dělal před tím zdravotním problémem,“ nechal se slyšet Reiner. Co na to Viewegh?

„Já nepopírám, že jsem nebyl ve formě a že s tím rukopisem bylo víc práce než dřív, to je logické. Když někdo prožije klinickou smrt a mozek se mu vygumuje, tak v příštích letech prostě nepíše v takové formě jako dřív. Martin se pokoušel ty texty upravovat, někdy s mým souhlasem, někdy bez něj a o těch úpravách jsme se někdy přeli. Ale přesto si troufám tvrdit, že 95 procent toho textu je mých. To, co naznačuje Martin, že polovina z toho jsou jeho věty nebo odstavce, tak to je bohapustá lež,“ kroutí hlavou.

Michal Viewegh

Je podle Viewegha vůbec možné, aby dali dlouholeté přátelství znovu dohromady?

„Staly se věci, které jsou už, myslím, nenapravitelné a neodpustitelné. Nevím, co by muselo přijít, abych já byl schopný na některé věci zapomenout. Obávám se, že už je to prostě nevratné,“ vysvětluje.

Me Too? Hysterie, často jen účelová obvinění

Řeč se během rozhovoru stočila i na další ožehavé téma kolem osoby Michala Viewegha. Spisovatele nedávno obvinil právník Pavel Houdek z toho, že zlehčuje zločiny sexuálního násilí.

„Děkuji bohu, že jsem se narodil v zemi, kde pubescent mohl svoje vrstevnice osahávat, aniž by tím ohrozil svoji budoucí kariéru, neboť žádná z těch holek naštěstí nebyla a není taková severoamerická kráva, aby mu dneska onen nevinný, pětatřicet let starý gymnaziální petting vyčítala,“ napsal Viewegh v tradičním pátečním fejetonu v Lidových novinách. Reagoval tím na obvinění vůči Brettu Kavanaughovi, který se nedávno stal soudcem Nejvyššího soudu USA.

Kritika, jíž se mu dostalo, je podle Viewegha neoprávněná.

„Možná bych v kontextu těch reakcí volil jiná slova, ale opakuji: Nečteme mou úvahu nebo esej o znásilnění, ale fejeton, což je humoristický žánr, měl by být odlehčený a vtipný, který počítá s nadsázkou. Není to moje polemika, jestli znásilnění je trestný čin, to bych samozřejmě byl naprostý idiot, kdybych tohle popíral. Je to moje pousmání se nad tím, že nějaká paní si po pětatřiceti letech vzpomene na údajné znásilnění. A my víme, že to bylo jen osahávání,“ vysvětluje.

„V Americe leccos vykazuje známky pokusu o znásilnění. Ale byl to gymnaziální večírek, kde bylo najednou asi osm lidí, z toho tři na ni skákali na posteli, a všichni byli opilí. Ruku na srdce, já myslím, že jsme to na gymplu zažili všichni, akorát bez té americké hysterie. Tam je podstatné si uvědomit kontext – ta paní to vytáhla po pětatřiceti nebo kolika letech, ve chvíli, kdy ten člověk kandiduje na nejvyššího soudce. Podle mě je to zcela účelové a já bych se ani nedivil, kdyby to bylo zaplacené,“ popisuje Viewegh konkrétní případ Bretta Kavanaugha.

Populární spisovatel Michal Viewegh

Co se týče kampaně Me Too obecně, tu by prý rozhodně nekritizoval. Vadí mu ovšem hysterie, která ji provází.

„Já bych si nedovolil kritizovat kampaň Me Too, která je bezpochyby založena na racionálních základech a ty příběhy jsou autentické. Ano, muži se často chovají k ženám hnusně a ženy jsou sexuálně napadány. Ale v tom fejetonu jsem kritizoval hysterii, která se kolem toho probudila. A tu hysterii dokládám na takových případech, jako že jsem třeba byl v Americe a v baru byla na zdi deska, kde bylo napsáno, ať člověk neotvírá, pokud nechce být pohoršen. Já to otevřel a tam byl automat na kondomy. Tohle mi přijde už jako komická americká hysterie,“ popisuje Viewegh.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 úterý 12. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • 42
  • 16
  • 13
  • 12
  • 10
  • 8