jít naiDNES.cz

Proč jsem vlastně začal s drogami? Důvod Michala Penka vás asi překvapí

Svého odchodu z Lucie Michal Penk stále lituje. | foto: Expres.cz

Stál u zrodu nejslavnější české kapely a toužil stát se uznávaným muzikantem. Své parťáky ale opustil dřív, než se stihli proslavit. Zatímco oni měli jeden úspěch za druhým, Michal Penk propadl drogám. Dneska svého rozhodnutí lituje!

Když se vysloví jeho jméno, všichni si vzpomenou na jeho drogovou minulost a hlavně na vztah s tragicky zemřelou zpěvačkou Ivetou Bartošovou

Michal Penk přitom stál u zrodu nejslavnější české kapely, a to Lucie. Stalo se tak na podzim roku 1985 a po jeho boku stáli P.B.CH. a Robert Kodym. Pak se ale rozhodl kapelu opustit, což se dá s ohledem na jejich úspěch považovat za nejhorší rozhodnutí jeho života.

„Dozvěděl jsem se, že Robert a P.B.CH. dostali lano od kapely Omnibus, které vzali. Byl jsem se podívat na jejich koncertu a bylo to skvělé, takže jsem začal mít pocit, že se budou věnovat Omnibusu. Já na to konto přijal nabídku skupiny Bossa nova. Robert a P.B.CH. byli vždycky jako dvojčata. Měli svou řeč, své zvyky, svůj svět, fungovali na stejné vlně. Ne že by nás ostatní z Lucie nebrali, ale když se třeba šlo večer do hospody, někdy šli jinam, většinou mezi ostatní muzikanty, kde dostávali různé nabídky ke spolupráci. Potom dostali nabídku od bubeníka Ády Vitáčka, aby pro vznikající dokument o pankáčích v Praze založili kapelu a napsali muziku. Udělali to, no a já se rozhodl, protože jsem přestal mít z Lucie dobrý pocit, že skončím. Oznámil jsem to ostatním v kavárně na Nové scéně Národního divadla v Praze. Lucie přestala v sedmaosmdesátém na tři čtvrtě roku fungovat,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Novinky.cz Penk, který přiznává, že svého rozhodnutí mnohokrát litoval.

Více ho ale prý mrzelo, jak se o něm ostatní členové kapely veřejně vyjadřovali.

„Obvykle jsem na to nereagoval, ale štvalo mě to. Myslím si, že s Robertem Kodymem jsme si byli v mnoha věcech dost podobní a nebylo třeba, aby se vůči mně po určitou dobu vymezoval,“ říká.

Penk se ale ani po odchodu z Lucie z hudební scény neztratil. Založil kapelu Sing Sing a začal nahrávat.

Když mu ale vydavatelství Popron odmítlo dát padesát tisíc korun na natočení klipu k písni Bílá noc, přišla podle jeho slov demotivace. S tou se vyrovnával pomocí drog, jimž doslova propadl.

„V tom období jsme se navíc rozešli s Ivanou, se kterou jsem měl syna. Měl jsem volné večery, a tak jsem se tu a tam sebral a vyrazil někam do šantánu. Tam jsem se dostal k drogám, ale musím přiznat, že v tom sehrálo roli i mé nadšení filmem Pulp Fiction, ve kterém jsou některé scény týkající se drog velmi působivé. Zkusil jsem nejdříve kokain, chtěl jsem to s ním zažít,“ přiznává zpěvák, který z počátečního kokainu snadno velmi rychle sklouzl k pervitinu.

Ze své drogové závislosti se léčil několikrát. Sám přiznává, že neúspěšně. Podle něj to bylo kvůli tomu, že sám nikdy nebyl rozhodnutý se závislosti na drogách zbavit.

„Léčil jsem se třeba kvůli rodičům. Nakonec jsem se dostal do relativně dlouhého období, kdy se mi podařilo udržet si čistý štít. Doktoři mi nicméně řekli, že zápas se závislostí na drogách je dlouhodobá věc,“ popsal v rozhovoru Penk.

Ten dokonce pod vlivem usedl za volant a způsobil vážnou dopravní nehodu.

„Přerazil jsem si tři obratle, takže mám na páteři obrovskou jizvu. Byl to jeden z mých dvou pokusů o sebevraždu. Asi tu ale ještě mám zůstat a něco udělat,“ myslí si zpěvák, který aktuálně pracuje na svém comebacku.

Fanouškům ale slibuje, že rozhodně o svých zkušenostech s drogami zpívat nebude. Na to má prý averzi z dob, kdy produkoval sólovou desku Terezy Pergnerové.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat