jít naiDNES.cz

Jančařík ukázal, jak se bydlí s handicapem: Sám bych se nedostal domů, říká

Michal Jančařík ukázal svůj dům. | foto: TVbydleni.cz

Před dvěma lety se Michalu Jančaříkovi obrátil život vzhůru nohama. Po transplantaci ledvin mu přímo v páteři praskla céva, což způsobilo, že částečně ochrnul. Svému handicapu se nemusel postavit čelem jenom on, ale i celá jeho rodina, která kompletně nechala přestavět jejich dům. Jak se mu nyní žije s jeho postižením a jak moc to omezuje jeho rodinné soužití, ukázal prostřednictvím pořadu Bydlení handicapovaných.

Když Michal Jančařík (44) se svou ženou před lety stavěl dům, rozhodně nepočítal s tím, že jednou skončí na invalidním vozíku. I proto mu nikdy nevadilo, že k jeho domovu vedou tři schody. Ty jsou ale pro něj dneska nepřekonatelnou překážkou.

„Ty tři schody na zápraží jsou pro mě absolutně neřešitelnou věcí. Naštěstí už mám plošinu. První dny nebo týdny se možná dají schody překonat nouzově pomocí nájezdů, ale je to opravdu nouzovka, protože tento sklon se nedá vyjet. Někdo vám musí pomoct. Já mám naštěstí kliku, že mám doma manželku a děti. Ti mi pomáhají, ale kdybych byl sám, nedostanu se ani domů,“ říká na rovinu v pořadu Bydlení handicapovaných internetové televize TVbydlení.cz Jančařík s tím, že ještě než se vrátil domů, jeho žena musela nechat zrekonstruovat i koupelnu se záchodem.

„Pokud nemáte vyřešenou koupelnu, záchod a schodiště, doma sami fungovat nemůžete,“ říká Jančařík, jenž dodal, že v tu chvíli potřeboval světýlko na konci tunelu, kterým pro něj bylo, že se má kam vrátit.

„V koupelně přibyla madla a ubyla vanička. Kvůli tomu se musela koupelna celá vybourat. Vanička šla pryč, podlaha taky. Jsou zde nové obklady, aby se tam mohla dát madla. Byla to totálka,“ popisuje v prvním díle osmidílného pořadu o bydlení handicapovaných, který na reálném příběhu Michala Jančaříka napsal jeho dlouholetý kamarád Míra Hejda.

„Nechceme vám ukázat smutný příběh vozíčkáře, ale to, že i přes nepřízeň osudu je důležité se v životě nevzdat! Žít sice jinak, ale žít! Když jsem byl u Michala na návštěvě, řekl jsem si, že tohle bude naše nová společná mise. Před pár lety jsme spolu (já, manželka Zorka a Michal) moderovali Snídani s Novou. Michal vždy uměl rozdávat radost za každé situace, a když mu život přichystal tak těžkou zkoušku, chtěl jsem, aby našel nový smysl života. Věřím, že se to povedlo,“ vysvětlil tvůrce Hejda.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat