Discopříběh Michala Davida: Drogy, potrat, dcera předsedy vlády a StB!

Michal David v neděli večer převezme z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání za přínos české kultuře. Podle mnohých kritiků si takovou poctu král českých diskoték a představitel normalizačního popu nezaslouží. Byl ale Michal David opravdu miláčkem komunistické strany, nebo bylo vše jinak?

Michal David, vlastním jménem Vladimír Štancl, je dneska sice považovaný za jednu z nejvlivnějších osobností české pop-music, klidně se ale mohlo stát, že se mohl v mládí vydat jinou cestou. Pochází totiž z cirkusové rodiny Kludských a je také v příbuzenském vztahu s kolotočářským klanem Kočkových.

Místo v cirkuse nebo u kolotočů ale Michal David skončil na pražské hudební konzervatoři, v pouhých šestnácti letech založil jazzové kvarteto Čtyři a o dva roky později získal na 6. pražských jazzových dnech ocenění Hudebník roku.

Poté, co se připojil ke skupině Kroky Františka Janečka a na hudebním festivalu Intertalent zvítězil s písní Nenapovídej, stal se novým popovým idolem. A Michal David si měl své nově nabyté slávy po právu užívat. Podle spisu StB, který na něj vedli pod krycím jménem Komediant, se měl zpěvák dopouštět mravních deliktů a šířit mezi mladistvými alkohol a drogy.

V polovině 80. let na to měla upozornit matka jedné z dívek, které měly Davidovy divoké večírky navštěvovat. Ta si měla stěžovat, že od seznámení se zpěvákem našla její dcera zalíbení v konzumaci drog a alkoholu a ztratila zájem o poctivý způsob života. Zcela se měla odcizit rodině. Michal David se na policii měl bránit, že jde o smyšlená obvinění, která jej mají zdiskreditovat.

Právě toto měl být impuls, který přinutil příslušníky StB, aby se na zpěváka blíže zaměřili. Tehdy vyšlo najevo, že jedna z dívek ho měla zažalovat o uznání otcovství jejího nemanželského dítěte. Michal David se tehdy měl odmítat podrobit testu otcovství, a ačkoliv měl být několikrát předvolán, soudního řízení se zúčastnil jen jednou. Podle spisů StB měl zpěvák podplácet pracovníky soudu, a dokonce měl matce svého dnes již přiznaného syna nabídnout 10 tisíc Kčs, aby šla na potrat. Ta odmítla a Davidovi měly být vyměřeny alimenty, které zprvu ani neplatil.

Ačkoliv pracovníci StB požádali o povolení využít zpravodajsko-technických prostředků k zadokumentování jeho činnosti, která podle jejich zjištění měla mít negativní politický vliv na mládež, protože měl až moc obdivně mluvit o západním způsobu života, nikdy k tomu nedošlo.

Podle deníku Aha! v tom měl mít prsty tehdejší předseda vlády Josef Korčák. Právě jeho dcera se totiž měla údajně účastnit Davidových soukromých večírků. Tu evidovali jako osobu s drogovou závislostí. I proto byla StB její žádost okamžitě zamítnuta a k „rozpracování“ osoby Michala Davida nikdy nedošlo.

Michal David tak v osmdesátých letech měl víc štěstí než rozumu. Stačilo málo a mohl se z něj stát nepřítel státu číslo jedna. K tomu ale nikdy nedošlo. Komunisté se navíc báli, že veleoblíbený zpěvák s velkým vlivem na mládež emigruje. Ten si totiž během návštěv svého otce ve Švýcarsku, který tam pracoval jako ředitel banky, měl zjišťovat možnosti zahraničního vystupování. K emigraci ale nikdy nedošlo.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:46 neděle 24. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • 55
  • 43
  • 20
  • 18
  • 11
  • 9