Legenda kapely J.A.R. Michael Viktořík: Jak přišel k přezdívce a jeho začátky U Holubů

Michael Viktořík alias Vrtulník v obležení žen. | foto: Profimedia.cz

Říká se mu „Vrtulník Michael V.“ (Vrtulník Majkl Ví) pro jeho lásku k vrtulníkům. Zatímco byl na vojně a ladil rakouská rádia, „přičichl“ k tehdy neznámému rapu a v roce 1989 se stal „mistrem rapu ČSSR“. Michael Viktořík (52) je zakládajícím členem dnes už legendární kapely J.A.R., která vznikla v den sametové revoluce. Zhruba před dvěma týdny formace J.A.R. získala tři sošky na udílení Andělů za rok 2017.

„Opravdu, 17. listopadu 1989 jsme hráli poprvé s Romanem Holým a Otou Klempířem na smíchovské diskotéce. Byl to asi osud, že ten samý den jsme nebojovali na Národní třídě, ale na kulturní frontě. Vlastně jsme se ani nebyli podívat venku, i když jsme samozřejmě věděli, co se děje. Od roku 1998 je z Lucerny tradice,“ řekl Viktořík pro iDNES.cz.

Klapka a uplynulo skoro třicet let. Hudební seskupení J.A.R. je nejen pohromadě, ale odnáší si „svatou trojici“ Andělů. Akademie je ocenila za nejlepší album (Eskalace dobra), stali se skupinou roku a jejich píseň Zhublas, kterou skládají hold kráse plnoštíhlého ženského těla, je skladbou roku.

Když se podíváte na diskografii J.A.R., téměř na všech albech je u jména Vrtulník uvedeno: texty, rap, zpěv. Nicméně sám Michael Viktořík se za zpěváka nepovažuje, on a Ota Klempíř údajně nemají školený hlas, a tak zpěv přenechali Danu Bártovi, který bývá považován za našeho nejlepšího zpěváka.

Kromě kapely J.A.R. a rapu si Vrtulníka spojujeme s jeho legendárními diskotékami, které pořádal hlavně do začátku 90. let, a to především U Holubů na pražském Smíchově.

Diskotéky, ty jsem dělal U Holubů, tam byla v té době jedna z nejlepších diskoték, možná jediná, kde se hrála dobrá muzika. Za ní se táhli dobří lidé a byla tam vždycky dobrá atmosféra. Chodila tam Laura a její tygři, Yo Yo Band, Jirka Korn. Diskotéky jsem dělal i po vzniku JARu, ale teď už je dělám minimálně. Není tolik času a za druhé jsem drahý DJ,“ vyjádřil se kdysi Michael.

Kdo nepamatuje diskotéky, možná zná jeho hlas ze všech možných rádií: Golem, Bonton, Zlatá Praha, City, Hey či Color.

A kdo nezná Majklův hlas z rádia a celkově mu není jeho osoba tak úplně povědomá, ten by se měl bezesporu podívat na jeho Runway party, krátká videa, jejichž „šílenost“ se dá těžko vykreslit bez vlastního prožitku. Mix České sody, britských sitcomů zasazených do českého prostředí, černý humor otočený na maximum, úchylnost, recese, to všechno dohromady s náznakem geniality.

Vrtulník píše scénáře, moderuje v rádiích i v televizi, pohyboval se u filmu v několika menších rolích i jako vedlejší režisér. Jeho osobnost dokonale vykreslil popis u Michaelova medailonku na České televizi:Bláznivý sólista a provokatér, člen bandu J.A.R., rozhlasový i televizní moderátor, DJ, tanečník, raper, zpěvák i režisér, který tak rád balancuje mezi břitkou vtipností a lacinou trapností, mezi absolutní debilitou i možnou genialitou.“

„Michael je pojem. Já vám jen můžu napsat, že na jevišti to je člověk, který se nebojí ničeho. Trapnosti, tvrdě něco říct, svléct se s pupkem do půl těla, válet se po zemi. V šatně je to velmi citlivý člověk a strašně hodný a správný chlap! Mám ho moc ráda, ukončila příběh o Viktoříkovi pro Expres.cz jeho kamarádka Tereza Černochová.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:35 31. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  51
 • Trapas
  16
 • Tvl
  12
 • Sladký
  11
 • Haha
  10
 • Cože
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat