jít naiDNES.cz

Bojovník Schumacher pět let po nehodě: Jak šel čas s jeho záhadnou léčbou?

Michael Schumacher brzy oslaví 50. narozeniny. Uvidíme ho ještě někdy? | foto: Profimedia.cz

Pět let. Přesně tak dlouho žijí fanoušci pilota formule 1 Michaela Schumachera v nejistotě, zda svého oblíbence ještě někdy uvidí, nebo se budou muset spokojit jen se sporými informacemi, které čas od času prosáknou na veřejnost. A že jich za tu dobu bylo! Jak šel čas s léčbou bojovníka, který byl jednou „zaručeně“ navždy upoután na lůžko, a nyní to zase vypadá, že by se jednou mohl uzdravit?

Celý život zasvětil rychlým strojům a v kokpitu formule odjezdil stovky závodů. Vážný úraz přesto Michaela Schumachera potkal zrovna ve chvíli, kdy si v obklopení rodiny užíval prázdnin. Při lyžování v Alpách 29. prosince 2013 při pádu narazil hlavou do skály, zachránit ho nedokázala ani ochranná helma.

Nastal závod o čas, Schumacher byl transportován do nemocnice a už během následujícího dne podstoupil druhou operaci hlavy. Lékařům se jako zázrakem podařilo jeho stav stabilizovat, přesto závodník zůstal v kritickém stavu a v kómatu.

Z něj ho lékaři začali postupně probouzet o měsíc později, i to dopadlo úspěšně a v červnu pak světová média informovala o tom, že byl Schumacher převezen na kliniku v Lausanne, kde se podrobil rehabilitaci. Po létě byl pak dokonce propuštěn do domácího léčení. Mnozí se radovali, ovšem předčasně.

Návrat do normálního života se totiž nekonal. Ani zdaleka ne. Drby, které postupně pronikaly na veřejnost, mluvily o kdysi věčně usměvavém sympaťákovi jako o ležákovi, kterému vpravují jídlo do těla hadičkami a on dokáže jen nepatrnými grimasami reagovat na okolní svět.

Michael zvaný Schumi ve šťastnějších dobách.

Michael zvaný Schumi ve šťastnějších dobách

Smutné dohady nepřímo potvrdila i Michaelova manželka Corinna, která na stav svého manžela vyhlásila přísné embargo a oznámila, že chce, aby si veřejnost jejího muže pamatovala jako šampiona formule 1.

Kde je pravda?

V následujících letech se čas od času objevovaly „zaručené“ informace o Schumacherově stavu. Jednou hlásaly, že je nezvratně upoután na lůžko a nedokáže vůbec reagovat na okolí, pak se zase objevilo zaručené svědectví, že ho rodina vozí ke břehům Ženevského jezera a on při pohledu na hory pláče, tudíž dokáže alespoň projevovat emoce.

V průběhu letošního léta pak dokonce francouzský server Parismatch.com údajně od dvou na sobě nezávislých zdrojů získal informace, že tým asi patnácti odborníků, kteří se o něj starají, provádí s Michaelem různá rehabilitační cvičení ve vodě, při nichž je schopen alespoň částečně hýbat tělem.

Fatální zranění proběhlo během lyžování ve Francii.

Fatální zranění proběhlo během lyžování ve Francii.

Poslední žhavá novinka o stavu legendárního pilota se objevila v uplynulých dnech. A zatím jde o největší naději pro jeho fanoušky. Pro server Daily Mail se totiž vyjádřil samotný šéf světové automobilové federace FIA Jean Todt, podle něhož zaznamenal Schumacher za poslední dobu takový progres, že už nemusí být připojen na dýchací přístroje a upoután na lůžko.

„Sledovali jsme spolu ve Švýcarsku Velkou cenu Brazílie,“ popsal Todt.

Zda je jeho svědectví konečně důvodem k radosti, či jen další pochybnou zprávou, to by veřejnosti mohli potvrdit jen Schumiho nejbližší. Ti si ovšem nadále zatvrzele stojí za rozhodnutím držet jeho stav pod pokličkou.

Ať tak či onak, server Daily Mail zároveň uvádí, že legendární pilot stále potřebuje maximální péči, která rodinu vyjde přibližně na 50 tisíc liber (přibližně 1,43 milionu korun) týdně. Kromě toho rodina provozuje nadaci Keep Fighting, která se inspirovala Michaelovým mottem. Ta pomáhá například posilovat bezpečnost na silnicích či podporuje neurovědecké výzkumy. A také pomáhá lidem, kteří se potýkají se stejným osudem jako slavný závodník.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:17 22. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  46
 • Trapas
  16
 • Tvl
  16
 • Cože
  14
 • Haha
  11
 • Sladký
  10
Komentáře

Mohlo by vás zajímat