Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor s českým Freddiem Mercurym: Na začátku mi nadávali do teploušů

  Michael Kluch je považován za jednu z nejlepších napodobenin Freddieho Mercuryho. | foto: archiv Michael Kluch, Profimedia

  Freddie Mercury žije! A je to Čech! Známý norský klub takto vychvaloval českou tribute kapelu Queenie, která dokonale napodobuje slavné Queeny, v čele s jejím frontmanem Michaelem Kluchem (32). Mladý talent s hustým obočím, knírkem a nápadným předkusem mi vyprávěl o tom, jak se pražská parta dostala až na turné po Skandinávii, kde úspěšně vyprodala několik velkých klubů, a jaké to je hrát si na dvojníka legendy v době, kdy česká kina dobývá Rami Malek ve strhujícím příběhu jedné z nejslavnější kapel světa.

  Michaeli, cítíte se jako oživlý Freddie?

  Vážně? Vím, že se o nás něco psalo, ale neměl jsem čas si to přeložit. Hráli jsem v norském klubu v Bergenu, který jsme vyprodali nejrychleji v celé jeho historii. Dokonce jsme předstihli v prodeji někdejšího zpěváka Deep Purple nebo Rainbow Joea Lynna Turnera. Zřejmě i proto se nám dostalo takovéto chvály.

  Určitě jste už viděl film s Malekem. Čí Freddie je lepší?

  To nelze srovnávat. My děláme koncertní divadlo a necítíme se být druhými Queeny. Ani já nejsem oživlý Freddie. Nevyprávíme jeho příběh, hrajeme jeho muziku. Jsme hudebníci a zároveň herci, kteří lidem zprostředkovávají iluzi s cílem je pobavit. Co se týče Maleka, on svoji misi splnil a divák měl pocit, že se dívá na Mercuryho život a tvorbu.

  Kapela Queenie ve složení Petr „Bali“ Baláš, Rudy Neumann, Michael Kluch, Martin Binhack a Michal David

  Ta předešlá otázka byla samozřejmě nadsázka. Vy přiznáváte, že jste i herec, a tudíž se vžíváte na pódiu do postavy Mercuryho. Jak moc je to těžké?

  Mně stačí, když má divák pocit, že jsem mu zprostředkoval zážitek – a tím je koncert s Freddiem, na který už nemůže jít. To je celé. Pak po těch letech už nemusím tolik studovat každý jeho pohyb. Mám ho v oku (smích).

  Hledáte si v tom i trochu sebe? Vlastní tvůrčí ambici?

  Upřímně, občas si hledám svoje věci a polohu, ale samozřejmě do té míry, aby to divák nepoznal.

  Kapela Queenie

  Hudební skupina Queenie pochází z Prahy, byla založena roku 2006 a za dobu své existence se z ní stala suverénně nejúspěšnější Queen tribute kapela v České republice a jedna z nejuznávanějších Queen tribute kapel na světě. Objevují se v televizních pořadech a na pozvání pana Petera Freestonea se dostali na Mercuryho memoriál do švýcarského Montreux nebo na oficiální narozeninovou oslavu královny Alžběty II. Svůj obor definují jako koncertní divadlo, jsou žádaným interpretem na kulturních akcích veřejného i soukromého charakteru a několikrát ročně odjíždí na koncertní turné do skandinávských a jiných evropských zemí. V dubnu 2018 měl v Divadle Radka Brzobohatého premiéru muzikál Freddie s kapelou Queenie v hlavní roli.

  Jak vás napadlo, že budete zpívat Queeny?

  S jejich muzikou jsem se seznámil v patnácti, to jsem ale ještě nezpíval. Nicméně jsem cítil, že nechci dělat práci, která by mě nudila. Později jsme se potkali taková parta muzikantů, kterou spojovalo jedno – hudba Queen. Po pár zkouškách jsme si řekli, že to začneme dělat pořádně, anebo vůbec. A tak jsme tady.

  Michael Kluch založil s kamarády před dvanácti lety tribute kapelu, která se dnes řadí mezi nejlepší revivalové Queeny.

  To zní moc pěkně, ale museli vás minimálně na začátku lidé odrazovat. Neříkali: To vážně chcete hrát ty osmdesátky a kvazi operu Bohemian Rhapsody?

  Máte pravdu. Na začátku jsme slýchali posměšky typu: To musíte být všichni teplí? Ani naše rodiny tomu příliš nevěřily. Nevěřily tomu, že bychom se tím mohli slušně uživit. Jenže postupem času jsme profesně rostli a dnes jedeme koncerty a máme své publikum napříč Evropou.

  Michael Kluch na premiéře filmu Bohemian Rhapsody

  Co byl rozhodující moment?

  Viděl jsem pár českých Queenů a říkal jsem si: Proč to dělají tak blbě, vždyť je to trapný.

  Teď jste trochu oprsklý, jako byl Freddie?

  Ale vůbec ne, patrně byste si to také myslel. Zkrátka jsme se poučili z chyb druhých, proč to neříct. Nebudeme přece hrát tak, abychom se za to styděli.

  Michael Kluch popsal show své kapely jako koncertní divadlo.

  Takže jste se museli na začátku vypořádat s českou konkurencí, kterou jste později smetli?

  Takto bych to neformuloval. Na začátku jsme vstřebali nějakou inspiraci, ale když jsme nabrali směr, začali jsme se soustředit sami na sebe. Jsme jediní, kdo tady Queen interpretuje v původních tóninách a na autentické nástroje. Jakmile ale začnete vyčuhovat, stanete se terčem. Teď se nám například stalo, že se konkurenční kapela prezentovala v zahraničí našimi fotografiemi a naším PR. To bylo skutečně trapné.

  Jak to řešíte?

  Nijak. Máme demokracii a právní systém. Ovšem máme čas to řešit? Chovat se nezákonně a riskovat vězení kvůli tomu také nebudeme, takže nám nezbývá než se opět soustředit na sebe (smích).

  Freddie Mercury byl nekorunovaným králem převleků. Michael Kluch má proto několik verzí jeho kostýmů, které během koncertu střídá.

  Vzhledem k tomu, že kolem tribute kapel Queenů je tak tvrdá konkurenční válka, musí už jít o velké peníze. Uživí vás to?

  Úplně v pohodě. Do práce už chodit nemusíme. Jenom letos odehrajme okolo 150 koncertů. Provoz si stále děláme (jako většina kapel) sami. Například nyní jsem využil studií deskriptivní geometrie a rýsoval návrh nové scény, kterou brzy představíme. Do toho dělám kompletní management, booking a produkci kapely. Baví mě to, ale přichází čas na angažování posily.

  Kdo z kapely tedy šije kostýmy?

  To jsme snad nikdo nestudoval, doufám (smích). Kostýmy jsou dělané na zakázku a některé z nich šila moje šikovná maminka.

  Kolik jich máte? Kromě legendárního žlutého křiváku, trička à la Flash Gordon nebo koruny s hermelínovým pláštěm.

  Sám mám asi pět různých variací bundiček. Hodně střídám kalhoty, trička a dokonce jedny kraťásky. Občas si půjčím něco z divadla, protože jsem dělal dvě představení týkající se Mercuryho.

  Freddie Mercury je pro Michaela Klucha už součástí osobnosti.

  Cítíte rostoucí popularitu? Chodí za vámi lidé, plácají vás po zádech se slovy: Hele, zazpíval jsi to jako Freddie.

  Po koncertě nemůžeme moc pařit s fanoušky. Mercury byl geniální zpěvák a vždycky zde bude tendence vás s ním drsně srovnávat. Když nebyl zrovna ve formě a nezazpíval vysoké C, lidi mu to odpustili, protože to byl Freddie Mercury. Mně to nikdo neomluví. Jsme zkrátka profesionální atleti, většinu času věnujeme rekonvalescenci. Nemůžeme žít sex, drogy a rokenrol.

  Teď ale mluvíte jako hrozný suchar.

  Občas je mi líto, že nejdu ven s přáteli. Rád se bavím, napiju se, ale už to nepřeháním. Nejde dělat takový projekt naplno, profesionálně a zároveň prokalit noc. Takhle to asi fakt vypadá, že jsme strašně upjatí „drilaři“, ale nebojte se, své jsme si odpařili.

  Pojďme ještě jednou Norska a Švédska, kde jste měli celkem úspěšné turné. Kdo vám hodil lano?

  Jednou se na nás přijel podívat promotér ze Švédska, který dělal podobné turné s anglickou Queen tribute kapelou. Asi jsme se mu zdáli lepší, možná šlo i o peníze. Ti kluci to dělali na playback a byli už starší. Nicméně přišel za námi a řekl, jestli bychom s ním něco nepodnikli ve Skandinávii. Moc jsem mu tehdy nevěřil, protože takových nabídek už jsme slyšeli více. Řekl jsem si, že uvidíme, až tam budeme alespoň jednou stát na pódiu.

  Michael Kluch má Freddieho Mercuryho pod kůží.

  Ale vyšlo to.

  Jo! Jeli jsme tam nejprve na jeden týden a všechny ty koncerty byly hned vyprodané.

  Čím to, že přijedou čeští Queeni do cizí země a hned mají úspěch?

  Norové a Švédové jsou obecně vzdělanější a zároveň náročnější publikum. Prostě kromě toho, že se umí dobře bavit, tak třeba poznají, že jste zahráli těžší kytarový riff. A ocení to.

  Chodí na vás starší fanoušci, nebo i mladí?

  V Česku na nás chodí mladší publikum než například ve Skandinávii, ale neptejte se mě proč. Netuším. Možná je švédský důchodce víc cool a jde si proslechnout naživo písničky Queenů.

  Díky filmu s kapelou Queen je o vás větší zájem?

  Dá se říci, že jakákoli reklama na Queen je reklama i pro nás.

  Pravý Freddie Mercury během legendárního koncertu ve Wembley v roce 1986

  Za kolik si vás můžu objednat na večírek?

  Záleží, jakou máte představu, v jakém termínu akci pořádáte a tak podobně. V portfoliu máme několik variant naší show. Jsme dražší než některé jiné české kapely, ale nelze to takto říci. Nebylo by to fér.

  Setkal jste se někdy s někým ze zbylých hráčů?

  Před lety jsem byl koncertě Briana Maye s mladou zpěvačkou Kerry Ellisovou. Tehdy mě pozval do zákulisí Peter Freestone, který byl dlouhá léta osobním tajemníkem Mercuryho a vlastně nás tak trochu objevil. Nakonec jsem ale nešel, protože jsem nevěděl, co bych mu vlastně chtěl říct.

  Dnes už byste to věděl?

  Cítil bych to stejně. Co by měl Brian May z toho, že zásadně ovlivnil můj život? Asi nic. Myslím, že o nás ví, to mi stačí.

  Máte za sebou dvanáct let hraní, přes tisíc koncertů. Pořád vás to stejně baví, hrát cizí hity?

  Nevím proč, ale mě to baví stejně jako na začátku. Měl bych děkovat osudu, že mě zavedl k takové legendě, jakou byl Freddie Mercury. Tvrdě zkoušíme, investujeme do techniky a jsme vděční, že máme možnost se hudebně realizovat. Zároveň přemýšlíme, jak se dál posunout. Máme v hlavě několik nápadů včetně těch, které Queeni už uskutečnit nemohli. Dále plánujeme zdokumentovat jedno z našich turné, chceme vydat nové DVD živého koncertu, a jak jsem již předeslal, chystáme novou scénu odpovídající scéně Queenů. Ještě nejsme za zenitem a máme co nabídnout.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 středa 13. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   122
  • Sladký
   16
  • Trapas
   11
  • Haha
   10
  • Tvl
   10
  • Cože
   9

  Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

  Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

  Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

  Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

  Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

  Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz