jít naiDNES.cz

ANKETA: Je to 10 let, co zemřel král popu a nikdo ho nenahradil. Hlasujte o největší Jacksonův hit!

Ode dne, kdy zemřel jeden z největších hudebních talentů popu, uplynulo přesně deset let. Právě 25. června se měl Michael Jackson předávkovat sedativy, která mu podal jeho lékař, jenž si za neúmyslné zabití odpykal trest ve vězení. Je pravda, že i když se toho o Jacksonovi po jeho smrti namluvilo víc než dost, místo krále popu stále nikdo neobsadil a dlouho tomu tak nejspíše ještě nebude. Jeho hity jsou nepřekonané, ale který je vlastně nejlepší? Hlasujte v naší anketě, kterou pro vás Expres.cz připravil.
Kristýna Kochánková Expres.cz
  17:21
1/7

Smooth Criminal (1987)

Z alba: Bad

Smooth Criminal je po právu jedna z největších osmdesátkových pecek Michaela Jacksona. A to nejen díky dokonalé hudbě charakterizované rychlým tanečním beatem, tak typickým pro jeho tehdejší tvorbu.

Skladbu proslavil také nenapodobitelný taneční prvek s 45stupňovým náklonem a iluzí ztráty gravitace, tzv. lean (čas 03:38). Píseň má více verzí a ta nejdelší (má devět minut) doprovází klíčovou scénu z krátkého filmu Moonwalker.


Podobně jako song Billie Jean je i Smooth Criminal proslavený Jacksonovými tanečními pózami a postoji, které charakterizují jeho styl.

Některé z těchto póz a kroků slouží dokonce jako piktogramy pro symbol Michaela Jacksona.


Beat It (1982)

Z alba: Thriller

Píseň Beat It byla tak úspěšná, že se díky ní Michael Jackson stal prvním černochem, který byl běžně hraný na hudební stanici MTV. Na Jacksona rockovější skladba pochází z hity nadupaného alba Thriller a vznikla na popud tehdejšího producenta Quincyho Jonese, který si přál mít na albu alespoň nějakou rockovou pecku.

Tak král popu složil Beat It. Jackson v klipu poprvé proslavil svůj vojenský styl oblékání, ikonická rudá bunda se objevuje i v klipu Thriller.


Nejlepší skladba krále popu
Billie Jean
475
Smooth Criminal
186
Thriller
166
Earth Song
152
They Don't Care About Us
109
Man in the Mirror
107
Black or White
101
Dirty Diana
90
Heal the World
71
Beat It
63
Who Is It
62
Bad
37
Wanna Be Startin' Somethin'
18
Off the Wall
12
Komentáře