Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Me Too běs: Koho už štvanice bez soudců dohnala ke konci a sebevraždě?

  Na počátku mělo hnutí Me Too opodstatnění: Ukázat, co v současném světě nelze tolerovat. Postupem času se do toho vložila hysterie a dezinterpretace. Obviněni byli i muži, kteří se jen ohlédli po své sekretářce, nemluvě o tom, že u toho vypustili „nevhodné“ slovo. Nebyly důkazy, zato emoce vybublaly na povrch a odsouzení padali jako hrušky. Kdo nápor nevydržel a sáhl si na život? Komu hnutí zničilo kariéru?

  Hnutí Me Too postupně odhalilo nejen chlípné viníky, kteří se provinili skutečně nevhodným chováním vůči ženám, ale postupně se utrhlo ze řetězu příčetnosti. Bez důkazů se odsuzovali muži, kteří se moc dívali nebo naopak nedívali.

  Mnoho žen si v kauze přihřálo polívčičku a vlastně až tak nezáleželo na tom, jak moc bylo obvinění opodstatněné a založené na pravdě. To, jak moc je celé hnutí zneužitelné, se nakonec provalilo z vlastních řad. Dokonale to vykresluje případ herečky Asie Argento (44).

  Herečka, která spolu s Rose McGowan jako první promluvila o znásilnění Harveym Weinsteinem, je najednou sama obviněná ze sexuálního útoku na tehdy nezletilého herce Jimmyho Bennetta. Ten na Asii vyloudil osm milionů korun a požaduje dalších sedmasedmdesát. Herečce navíc hrozí další postihy za sex s nezletilým.

  Vysokou částku zaplatil Bennettovi Asiin přítel Anthony Bourdain, slavný kuchař, jenž nedávno spáchal sebevraždu. Nejprve se mělo za to, že za jeho tragický konec mohou deprese a drogy, nyní se silně spekuluje o tom, že kuchař neunesl vinu, kterou sehrál v Me Too štvanici, jež se zvrhla nejen v odstraňování mužů, ale jeho přítelkyně, nadto zakladatelka hnutí, by v tom měla hrát pokryteckou a lživou roli.

  To, že mladý herec Asii pravděpodobně jen vydírá, neboť se nachází ve finančních problémech, je vedlejší a nikoho to ani nezajímá. Stejně jako nikoho nezajímaly osudy těch, kteří ke kauze přišli jako slepí k houslím.

  Asi nejtragičtější osud potkal Jill Messick (†50), manažerku herečky Rose McGowan.

  Me Too? Taky jsem se radši zabila!

  V roce 1997, kdy mělo dojít ke znásilnění Rose McGowan ve vířivce, se herečka své manažerce Jill po incidentu údajně svěřila s tím, že si sundala šaty a vlezla s Harveym Weinsteinem do vířivky a že toho lituje. Podle Jill Messick ale McGowan nikdy nemluvila o znásilnění. I přesto manažerka kontaktovala své nadřízené, které zpravila o tom, že mohlo dojít k něčemu nelegálnímu, a popsala, co jí svěřila herečka.

  Když Rose McGowan s příběhem o dvacet let později veřejně vystoupila, s depresemi bojující Jill Messick nezvládla nápor médií, která citovala její jméno v titulcích, a spáchala sebevraždu.

  Jill Messick spáchala v padesáti letech sebevraždu, neboť trpěla bipolární poruchou a neunesla dopady kampaně Me Too v médiích.

  Podle slov rodinných příslušníků přitom s hnutím Me Too souhlasila a ženy podporovala. Kromě toho rodina Jill Messick upozorňuje na to, jak nešetrně se v rámci hnutí zacházelo s obyčejnými tvrzeními, která emocemi zmítaní stoupenci brali jako fakta, aniž by se události důkladněji prošetřily.

  „V rámci hnutí, které se snaží páchat dobro a poukázat na nepravosti ve společnosti, jsme zapomněli na jednoduchou pravdu. Slova jsou mocná,“ napsala v prohlášení rodina zemřelé matky dvou dětí.

  Zničené kariéry, krachující firmy, padající akcie

  Kevin Spacey dnes čelí obviněním ze sexuálního obtěžování od více než třiceti mužů. Mlčení v rámci Me Too prolomil o dvanáct let mladší Anthony Rapp, kterého měl Spacey svádět před několika desítkami let. Po tomto nařčení Spacey sice přiznal svou homosexuální orientaci, incident s mladším hercem ale popřel s tím, že si to nepamatuje kvůli alkoholu, a herci se veřejně omluvil.

  Poté následovala další nařčení, a to z řad herců londýnského divadla, v němž Spacey pracoval jako ředitel.

  Ačkoliv se neví, do jaké míry jsou obvinění oprávněná, pro hvězdu Americké krásy měla naprosto fatální dopady.

  Nejdříve s ním ukončila spolupráci společnost Netflix, která produkuje seriál Dům z karet, ve kterém Spacey hraje hlavní roli. Tedy hrál. Šestá série už se natočila bez něj. Dále jeho postava ve filmu Všechny prachy světa byla přetočena s jiným hercem a Mezinárodní akademie televizních umění a věd se rozhodla neudělit Spaceymu zvláštní ocenění zakladatelů mezinárodních televizních cen Emmy.

  Jeden z nejlepších světových herců je profesně naprosto zdiskreditován.

  K dalším příkladům pošlapané kariéry patří ta spoluzakladatele módní značky Guess Paula Marciana.

  Jako mnoho jiných případů i tento začal tweetem, a to když modelka Kate Upton (26) napsala prohlášení, v němž nařkla bývalého výkonného ředitele a spoluzakladatele společnosti Guess: „Je to smutné, když tak ikonická ženská móda stále podporuje Paula Marciana jako svého kreativního ředitele. #MeToo.“

  Následně modelka v médiích vylíčila spolupráci s Paulem Marcianem, kterého poprvé potkala před sedmi lety. Už tehdy se vůči ní měl chovat hrubě a povýšeně, což potvrzoval také fotograf. Kreativní ředitel prý vyhledával příležitosti dalších setkání, a pokud nedopadala podle jeho představ, rušil modelce domluvená focení.

  Situace vygradovala v roce 2012, kdy už Kate Upton jako známá a úspěšná modelka byla znovu oslovena společností Guess, aby se stala tváří jejich nové kampaně. Za tu modelce nabídli čtyři sta tisíc dolarů (v přepočtu zhruba osm milionů korun), které Kate nakonec s díky přenechala někomu jinému. Alespoň tak svou zkušenost líčila médiím.

  Paul Marciano pochopitelně veškerá obvinění odmítá.

  Na základě výpovědi Kate Upton bylo zahájeno vyšetřování, během něhož došlo k přezkoumání více než jednoho a půl milionu stránek dokumentů. „Vyšetřování zjistilo, že při některých příležitostech Paul Marciano nevhodně komunikoval s modelkami a fotografy a stavěl se do situací, které dávaly prostor pro obvinění z nevhodného chování, což se také stalo,“ stojí v prohlášení firmy.

  Ať už byla realita jakákoli a pravděpodobně se stoprocentní pravdy nikdy nedopátráme, pro Paula Marciana vyústila ve vyloučení z postu představenstva společnosti, kde zůstane jen do ledna 2019. Ve společnosti bude Marciano nadále působit jen jako její kreativní ředitel, nadto si vysloužil on a firma Guess pokutu v celkové výši jedenáct milionů korun, které musí vyplatit celkem pěti lidem jako odškodné.

  Kampaň Me Too se pochopitelně nedotkla jen zahraničních osobností.

  Bonzujte, ale důkazy předložit nemusíte!

  Ze slavných Čechů skloňovaných v souvislosti s hnutím můžeme jmenovat fotografa Antonína Kratochvíla, který získal několik ocenění World Press Photo a patří k zakládajícím členům newyorské agentury VII. Také o jeho nevhodném chování promluvilo několik žen, které s fotografem přišly pracovně do styku.

  Podle nich se jich Antonín Kratochvíl nehodným způsobem dotýkal a vedl oplzlé řeči.

  „Můžu vám upřímně říct, že všechna tato obvinění jsou nepravdivá,“ vyjádřil se k případům fotograf a ještě zmínil, že jedna z žen ho následně měla pozvat do Prahy, což by pravděpodobně nedělala, kdyby měla pocit, že se k ní Kratochvíl chová nevhodně. Ať už to bylo jakkoliv, agentura VII v reakci na obvinění odstranila stránku Antonína Kratochvíla ze svého webu a vymazala jeho jméno ze seznamu, kde byl uvedený jako emeritní člen.

  Hnutí Me Too se týká jakýchkoliv oborů, kromě uměleckých profesí zasáhlo také například do politiky.

  Dan Johnson (†75) byl kongresman za stát Kentucky, který čelil obvinění mladé ženy, již údajně v jejích sedmnácti letech líbal a osahával ve sklepě svého domu. Ačkoliv policie případ ukončila bez obvinění a politik tvrdil, že nařčení jsou falešná a politicky motivovaná, kauza přiživovaná vlnou Me Too si žila vlastním životem, i tím jeho vlastním.

  V den své smrti vložil Johnson na svůj Facebook prohlášení, v němž se zmiňuje o posttraumatické stresové poruše, kterou trpí, a uvedl: „Připraví mě to o život.“

  To byla poslední politikova veřejná slova, než byl nalezen u řeky Salt River.

  Zastřelil se zřejmě zbraní, kterou měl v legálním držení.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:42 sobota 29. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   27
  • Super
   18
  • Tvl
   9
  • Haha
   7
  • Cože
   7
  • Sladký
   6