Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Radka Třeštíková odsoudila Trendyol. Mají snad samoživitelky na luxus? diví se Hanka

  Hana Třeštíková (42) se vyjádřila ke kauze fast fashion, která koluje už nějaký ten pátek veřejným prostorem. Spisovatelka Radka Třeštíková, která byla dlouhé roky manželkou bratra Hany, fotografa Tomáše Třeštíka, se pustila do celebrit, které podporují e-shopy jako je turecký Trendyol. Lidi, kteří na něm nakupují neodsuzuje, dobře chápe, že ne každý má dostatek peněz na to, aby si mohl dovolit investovat do udržitelné módy.

  Hana Třeštíková se vyjádřila k boji, který se nedávno řešil na sociálních sítích. Některé influencerky upozorňovaly na neekologické nákupy na asijských nebo tureckých e-shopech. Například spisovatelka Radka Třeštíková se obula do celebrit, které přijaly spolupráci se značkou Trendyol, která je podobná u nás známějšímu Shein. Tu přijaly třeba Emma Smetana, Agáta Hanychová anebo Dominika Myslivcová.

  „Je to mimo jiné absolutní fast fashion trash, který ztělesňuje všechno to, proti čemu se poslední roky na poli módy bojuje, od kvality, pracovních podmínek až po dopad masivní výroby na životní prostředí. Píše se rok 2024 a my už zase míříme hluboko do háje,“ napsala Radka a sociální sítě.

  My potkali na pražském týdnu módy v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week komunální političku Hanu Třeštíkovou, která je známá tím, že do společnosti s oblibou vynáší ekonomické kousky z konfekce. I tím je svým fanouškům sympatická. V rozhovoru uznala, že fast fashion problém je, zároveň ale kvůli ní nikoho nesoudí.

  „Já jsem to samozřejmě zaznamenala. Myslím si, že je správné na to upozorňovat a tu otázku zvedat s tím, že rychlá móda generuje nějaké vedlejší efekty, které neumíme ani domyslet. Jsou lidé, kteří jsou téměř vykořisťovaní, je to neekologické a tak dále. Je dobré si to uvědomit, na druhou stranu ať se každý vede svým přesvědčením,“ vyjádřila se politička, která nepopírá, že pár fast fashion kousků oblečení vlastní, i když na podobných e-shopech zpravidla nenakupuje.

  Hana Třeštíková na MBPFW

  „Myslím, že by bylo pokrytecké hlásat jednu jedinou pravdu anebo jeden jediný přístup k módě,“ má jasno. „Je důležité nebýt pokrytec a uvědomit si, že některé věci prostě nejsou fér,“ uvedla dál. Je totiž velká spousta lidí, kteří počítají každou korunu, třeba samoživitelky.

  „Velké řetězce hrají na to, že to je levné. Úplně chápu, že lidi koukají na peníze a radši si koupí levnější tričko a dětem dopřejí třeba vybavení do školy. Originální móda od návrháře je vždycky dražší,“ dodala Hana Třeštíková na Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

  Fotogalerie