Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Zasekl byty a teď si žije jako pán! Stropnický se zámkem štve už i politiky

  Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický se uchýlil na menší politický odpočinek, a tak by se dalo usuzovat, že o něm chvíli neuslyšíme. Omyl. Koupí zámku v Osečanech se kolem jeho osoby vyrojilo víc diskuzí než v dobách jeho (ne)slavného působení na magistrátu. Jak se z odpůrce hypoték a zastánce bydlení v nájmu stal majitel dvou lukrativních nemovitostí a zámecký pán?

  O víkendu se objevila zpráva o tom, kterak se Matěj Stropnický (34) se svým partnerem Danielem Krejčíkem (24) stěhuje ze svého bytu v centru Prahy na venkovský zámeček v Osečanech. Ten pár zakoupil za dvanáct milionů korun od Matějovy maminky Lucie Stropnické. 

  Reakce na sebe dlouho nenechaly čekat a Matějovi přední oponenti mu začali předhazovat oblíbené body (hypotéka, výstavba, migranti, squatteři), které politik hlásal, podle mnohých jsou v rozporu s politikovým „lifestylem“.

  Kauza hypotéka

  Prominentní syn slavných rodičů Martina Stropnického a Lucie Stropnické se proslavil například negativním postojem k hypotékám, které označoval za novodobé otroctví, a přikláněl se k nájemnímu bydlení, jež podle něj dává lidem větší svobodu.

  A ouha, nedlouho na to se zelený politik stěhoval do pražského bytu za téměř čtyři miliony korun.

  Od maminky.

  Posměšný plakát, který koluje na Facebooku a upozorňuje na to, jak se z Matěje Stropnického stal zámecký pán.

  Pořídit si rozpadlý zámek, na tom samotném nevidím nic špatného. Naopak. Upřímně řečeno, taky si Matěj mohl za těch dvanáct milionů od maminky koupit luxusní vilu. Koupil si rozpadlý zámek a má vizi, jak ho dá dohromady. Jít si za svou vizí, to mu nikdy nebylo cizí. Zda ji zvládne naplnit, je otázka jiná. Každopádně koupit rozpadlý zámek za jakoukoli cenu, třebas za rodinné peníze, je frajeřina – v dobrém slova smyslu. Problém je jinde,“ píše jeho exstraník Václav Láska na sociální síti, který Stropnického nápad pořídit si polorozpadlý zámek a pustit se do jeho obnovy chválí.

  Co ale kritizuje, je Stropnického náhled na hypotéky, kterou on sám nikdy neřešil, neboť nemusel.

  Matěj svého času hlásal, že hypotéky jsou novodobé otroctví. Že lidi mají bydlet v nájmu. Nesouhlasil jsem. Já sám hypotéku mám. Když jsme se s ženou rozhodli žít spolu a ve svém, volili jsme cestu hypotéky. Mimo jiné proto, že jsme plánovali větší rodinu a hypotéka je cesta, jak pomoci dětem s bydlením v začátku,“ pokračuje Láska a připomíná, že mu Matěj Stropnický svého času veškeré argumenty hovořící pro hypotéky smetl ze stolu, horoval pro bydlení v nájmu, přičemž krátce nato si koupil nemovitost za peníze své matky.

  Teď si koupil zámek za peníze své matky a ty jí bude splácet pronájmem pražského bytu – zase za peníze matky.

  Trochu mě to naštvalo, když mě kritizuje za hypotéku, za účelem budoucí pomoci dětem v bydlení a sám se nastěhuje do bytu, co mu koupí maminka. Znovu jsem se s ním pustil do diskuze. Setřel mě argumentem, že ty čtyři miliony na byt dětem přece každý příslušník střední třídy za život v pohodě našetří,“ dodává nevěřícně Láska, který zřejmě nepovažuje za samozřejmost, že by průměrný rodič střední střídy koupil svým dětem byt za takový obnos. Stropnickému také vyčítá, že tak trochu káže vodu, zatímco popíjí víno.

  Matěj Stropnický neví nic o tom, jak je těžké pro mladé lidi bez silného finančního zázemí rodičů zařizovat si bydlení. To, co politik hlásí, jaké ideje zastává, musí mít oporu v tom, jak on sám žije. A pokud možno i v jeho vlastní životní zkušenosti. Jinak není ten politik důvěryhodný. A to je problém Matěje Stropnického. Nikoli to, že si koupil zámek a další desítky let chce věnovat jeho rekonstrukci. Dokonce ani to, že jako představitel levice žije na zámku. Problém je jen to, že Matěj diktoval lidem, o jejichž životě, strastech a starostech nic nevěděl, jak mají správně žít. Proto možná teď jeho život na zámku působí na některé jako červený hadr,“ ukončuje kritiku Stropnického Láska. 

  Kauza výstavba, squatteři a migranti

  Matěj Stropnický se teď bije v prsa, že zachraňuje kulturní historickou památku, kterou koupil za cenu většího pražského bytu, což mu jeho oponenti hází na hlavu s tím, že ceny bytů v Praze se dostaly tam, kde jsou, právě jeho přičiněním.

  Vyjádřil se k tomu například starosta Prahy 3 Alexander Bellu: „Není normální, aby cena jednoho pražského bytu stačila na nákup zámku. Bohužel to je přesně ta realita, kterou u nás spoluvytvořil Matěj Stropnický a jeho Zelení – Strana zelených. Tak dlouho a tak usilovně blokují v Praze jakoukoli výstavbu, až ceny nemovitostí rostou do astronomických výšin.“

  Bude zámek sloužit squatterům?

  Proti těmto nařčením se zámecký pán Matěj ostře vymezuje a tvrdí, že sice hájili nezastavování zelených ploch a nerozšiřování města do krajiny, ale celková výměra ploch určených pro výstavbu je momentálně využita jen na polovinu, a tak není třeba schvalovat další území pro výstavbu. Dále tvrdí, že ceny bytů šponují uměle developeři, a zdůrazňuje, že za vysoké ceny nemovitostí může vícero faktorů, mezi nimi zmiňuje i Airbnb.

  Matějovi Stropnickému to může být jedno. V politice končí a ještě na tom vydělal. Za jeden byt si pořídil zámek, který chce údajně opravit. V tom mu držím palce, je dobře, když se lidi starají o historické památky. Druhou stranou mince jsou bohužel zničené sny lidí, pro které se vlastní bydlení v důsledku politiky Zelených stalo nedostižným snem. Matěj Stropnický by ale se svou filantropií mohl zajít ještě o kousíček dále a do zámku si nastěhovat aktivisty z tzv. Kliniky. Tím by udělal pro Prahu dobrý skutek,“ naráží Bellu na další Stropnického oblíbené squatterské téma a naznačuje mu, že by si tam pár takových obyvatel mohl nastěhovat, k čemuž se přiklání řada lidí také na Matějově profilu na sociální síti.

  Těm rozpadlý zámeček přijde jako ideální místo k obsazení nejen squattery, ale například i uprchlíky.

  Přidáte se ke squattingu na zámku Matěje Stropnického?

  Došlo to tak daleko, že na Facebooku vznikla událost, která zve ke squattingu na Matějově zámku.

  Dobrý den, squatting považuji jednak za projev autonomní kultury, jednak za společenskou kritiku společnosti, v níž vlastnictví je deklarováno jako nedotknutelná hodnota. Obojí je mi blízké,“ píší pořadatelé události.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 středa 12. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   196
  • Trapas
   70
  • Haha
   42
  • Tvl
   33
  • Cože
   18
  • Sladký
   15
  Vybrali jsme pro vás

  Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

  Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

  Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

  Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

  V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

  Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz