jít naiDNES.cz

Zámeckému pánovi došly peníze! Stropnický von Osečany žádá o milodary

Matěj Stropnický se s přítelem choulí ke kamnům. „Je to teď naše oblíbená činnost,“ smějí se oba. | foto: Facebook Matěje Stropnického

Koupil si zámek v Osečanech na Příbramsku a myslel si, jak si bude žít na vysoké noze jako zámecký pán. Ale teď Matěj Stropnický (35) tvrdě narazil. Najednou zjistil, že to není taková sranda, a peníze z kouzelného měšce od maminky už nemá. Teď změnil taktiku, žádá o peníze a sponzory za prohlídku zámku!

Majitel zámku v Osečanech Matěj Stropnický byl radostí bez sebe, když dodělal první ložnici z padesáti dalších. Konečně s partnerem můžou někde bydlet jako lidi. Jenže rekonstrukce památkové budovy není žádná sranda, a to hlavně přes peněženku.

„Jupí, zrestaurovali jsme s odborníky po půlročním úsilí první místnost – rohovou ložnici ve druhém patře. Co to všechno bylo?“ začal s vyprávěním Stropnický, který si možná vše představoval nespíš jako Hurvínek válku.

„Přeštukovat strop a nad ním zateplit půdu ovčí vlnou. Opálit a barvou slonové kosti přelakovat okna. Vyrobit k nim nové parapety. Zbrousit a vyšpánkovat podlahu z fošen datovaných průzkumem do roku 1669, napouštět včelím voskem smíchaným s olejem se bude v létě. Vyměnit elektrické vedení. Odstranit novodobé nátěry dveří – lakovat se budou až všechny najednou. Vyčistit komín a postavit sem jediná místní dochovaná kachlová kamna, co tu zbyla po nejrůznějších nájezdech žoldnéřů. No a samozřejmě obnovit původní šablonový dekor s bronzováním imitující brokátové tapety. Tím nám taky zhruba došly peníze,“ povídal dál a k celému statusu přidal ještě číslo transparentního účtu.

Jenže to je jen jedna místnost, zase musíme ovšem uznat, že se mu povedla. Ale dál tam na něj čeká ještě asi padesát místností, které také potřebují rekonstrukci. Za jejich ložnici měli dát přes 200 tisíc a už mají hluboko do kapsy.

Kde chtějí vzít peníze na další přestavbu?

„Doufám ale, že naše snaha o citlivou obnovu v souladu s památkovou péčí by nám mohla pomoci v získávání prostředků a také třeba z veřejných zdrojů,“ řekl Blesku Stropnický von Osečany.

Jestli někdy zámek vůbec zrekonstruuje, je ve hvězdách. Takový závazek není žádná legrace a potřeboval by co nejvíce peněz, proto přišel s nápadem, že za peníze bude po zámku lidi provázet.

Matěj Stropnický se chlubí hotovou ložnicí.

Matěj Stropnický se chlubí hotovou ložnicí.

Chytnou se na to sponzoři, nebo o to zájem nebude? Bývalý politik doufá, že se u něj dveře netrhnou a bude moci dál předělávat zámek, jenž je v kritickém stavu.

Jak sám dodal, „zámek bude!“.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:52 čtvrtek 6. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  90
 • Haha
  40
 • Super
  32
 • Tvl
  21
 • Cože
  14
 • Sladký
  12
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat