jít naiDNES.cz

Matěj von Osečany a jeho „pojišťovna štěstí“: Kominíky si pozval rovnou dva

Matěj Stropnický se nadále seznamuje s činnostmi, které donedávna neznal a byly mu celkem jedno. Patří mezi ně třeba péče o komíny. Na zámku v Osečanech proto přivítal kominické mistry. | foto: Koláž Expres.cz

Zámecký pán Matěj Stropnický (35), který se svým partnerem Danielem Krejčíkem hospodaří na zámku na Sedlčansku, si postupně osvojuje činnosti a setkává se s lidmi, které nikdy nepotřeboval a příliš je neznal. Kamnáře nebo kominíky v centru Prahy nevyužijete zdaleka tak často jako na vsi.

„Tuhle fotku jsme prostě museli, už jen proto, abychom měli štěstí. Na snímku jsou naši kominíci Lukáš a Bedřich Huskovi. Na Sedlčansku se živnosti i řemesla dosud často dědí,“ vysvětlil Matěj Stropnický.

„Navštívil jsem i učiliště v Příbrami, obor umělecký kovář, a po poradě s tamním mistrem jsem učinil tento předběžný závěr: Žádná učiliště řemeslníky nevychovají bez toho, aniž by tovaryši neokoukali praxi a smysl té práce doma, chybí motivace a perspektiva rozjezdu, nikoli dost učilišť, jak poudají politici,“ nechal se slyšet.

„Jinak všech šest našich komínů průlezáků je zprovozněno a táhne. V tom posledním se našly závěsné háky na uzení,“ dodal novopečený zámecký pán, který se nestačí divit, co všechno díky svému sídlu poznal, poznává a ještě v budoucnu pozná.

„Oživili jsme dávno zapomenutou činnost, choulení se ke kamnům. Jak teploměr klesá k minus deseti, radí se u nás nevzdalovat se na metr od sálajících kachlových kamen, dál pokračuje jinovatka,“ vysvětlil užaslým měšťanům zvyklým na ústřední topení Stropnický.

„Tak takhle to mysleli, když říkali, že si lidi dřív byli blíž, a jo,“ smál se Matěj, který je rád, že zatím neuhodily žádné velké mrazy. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 17. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  29
 • Trapas
  22
 • Haha
  15
 • Cože
  13
 • Tvl
  12
 • Sladký
  11
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat