jít naiDNES.cz

Stropnický von Osečany a jeho „tekutý svetr“: Dřevo na otop doplní calvados

Matěj Stropnický se svým přítelem Danem Krejčíkem na zámku v Osečanech nezahálejí. Stavební povolení dostali, dřevo na zimu mají, teď už zbývá jen počkat na chvíli, kdy se jablka promění v calvados. | foto: Koláž Expres.cz

Zámecký pán Matěj Stropnický (35) z Osečan na Sedlčansku má před sebou první topnou sezonu v novém působišti. Jenže tady nebude stačit otočit ventilem, o tepelnou pohodu se musí člověk sám aktivně zasadit. „Když je venku osm stupňů, je u nás doma osm stupňů, když je venku nula, je u nás..., no nula,“ směje se majitel nemovitosti.

Než se Matěj Stropnický vrhnul na komín, raději se pojistil návštěvou sadu, kde spolu s partou přátel sklidili 108 kilo jablek, která odvezli do hříměždické moštárny. 

„Teda v našem případě do palírny. Tam to patláto, chutnáto, během tří měsíců vypálí na kalvádos a bude po práci legraci,“ svěřil s úsměvem Matěj, který náklad do moštárny dovezl na apartní kárce.

Když však přišlo na lámání chleba, tedy spíš štípání dřeva a jeho následné přetavení v teplo, úsměv ztuhl na rtech. Kominík konstatoval, že všechny čisticí otvory od šesti komínů jsou zazděné a nemůže se topit. Bourání vyžadovalo souhlas památkářů. Když bylo na světě, vybouraly se otvory, následovalo čištění komínů, kontejner svinčíku, mezitím se sháněla kamna. 

„Když je kamnář postavil, vybourané otvory bylo zapotřebí osadit dvířky, památkáři posoudili návrhy a uložili nám dva typy, jedna plechová, ta vyrábí klempíř, druhá dřevěná s poplechováním zevnitř, ta dělají truhlář s klempířem interdisciplinárně,“ prozradil Stropnický.

Když kamna stála, dvířka byla připravena k osazení a kominík napsal kladný posudek na spalinové cesty, přišel zedník, aby zazdil otvory kolem nich. „Změřili jsme velikost dvířek, tentokrát přikládacích, a tedy možnou velikost dřeva, objednali ho a vyskládali... No, tak to je okamžik, který zachycuje tato fotka. Hejhou, do začátku naší topné sezony zbývají poslední dny,“ informoval před pár dny zámecký pán, který se ale nejvíc zahřeje prací.

„S místními kluky jsme během čtrnácti dnů vynosili z půdy 35,3 tuny suti, jejíž odvoz stál pěkných 41 613 korun. To je prosím půlka té půdy, která má 300 metrů čtverečních. Snad neuletíme, co je teď ten vítr. Minulý režim se o zámek celkem staral, prohlásil ho v roce 1958 památkou, o dva roky později vyměnil střechu, opravil krovy a osadil nová, opět špaletová okna, žádné prasárny. Proč ale k čertu zalili tehdy půdu betonem,“ podivuje si Stropnický, který dodal, že podle místních jsou to zbytky ze stavby nedaleké přehrady.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:42 21. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  50
 • Super
  47
 • Haha
  19
 • Sladký
  15
 • Tvl
  15
 • Cože
  13
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat