Pořad Extreme Makeovers míří na české obrazovky v české verzi pod hlavičkou televize Nova a provázet jím bude fitness trenér Martin Košťál.
„Týká se lidí s extrémní nadváhou, obezitou třetího stupně. Někteří účastníci měli přes 230 kilo,“ popisuje Košťál. „Já jsem trenér a v tomto pořadu zároveň průvodce, ale nejsem v tom sám, mám vedle sebe tým nutričních specialistů, terapeutů a obezitologa, máme samozřejmě málem psycholožku, protože pro účastníky je to velký životní skok.“
Jak se stane, že se lidé dokážou projíst až do morbidní obezity a je to opravdu jen jídlem? Košťál nesouhlasí.
„Není a nemělo by to být o tom, že když někdo vidí obézního člověka, tak podle něj žere a tečka. Tito lidé s sebou nesou hluboké příběhy z dětství, z mládí, kdy se jídlem se snaží řešit jisté či dávné problémy. Jsou to lidé závislí na jídle stejně jako ostatní jsou závislí na alkoholu nebo na drogách,“ tvrdí trenér.
Co nás ale šokovalo během rozhovoru s Košťálem je to, jak nám vyvrátil mýtus o „vyžrané Americe“, kde tento typ pořadu slaví velké úspěchy na stanici TLC již několikátou řadou a zdá se, že silně obézní lidé stále „nedošli“ a Spojené státy jsou jich plné.
„Česká republika je na špici, co se týče obezity,“ vyvedl nás Košťál z omylu. „Neříkám, že jsme na špičce na světě, ale v různých věkových kategoriích atakujeme přední příčky. Je to stravováním, životním stylem a nedostatkem pohybu,“ říká.
V amerických verzích je častým řešením podvázání žaludku, jak to bude tady?
„V našem pořadu o podvázání žaludku vůbec nejde, zde lidé trénují, zdravě se stravují a mají hodně pohybu. Jakmile jde váha dolů, zbývají obrovské převisy kůže, které jsou důsledkem proměny a nepříjemně se s tím žije, účastník bojuje o plastickou operaci,“ tvrdí Košťál.
Jak se jako trenér dívá na dnešní i politickou debatu, že děti už nedělají sport a mají ve škole málo pohybu?
„Bohužel je to pravda, děti nemají pohyb doma, protože sedí u televize nebo koukají do mobilu, a nemají ho už ani ve škole. Myslím, tělocvik se v osnovách snížil ze dvou hodin na jednu, a to, že je pohybu málo, je i o sociálním prostředí, je to o rodině. Dneska jsou děti jsou přivezeny před školou autem, pak jsou zase jsou odvezeny na kroužek a odtud jsou odvezeny domů,“ uzavírá.
Fotogalerie |