Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Kde je konec Martinu Bashirovi? Zneužil i Jacksona, vyhazov z BBC maskoval covidem-19

  Skutečný Martin Bashir s princeznou Dianou | foto: NetflixProfimedia.cz

  Doslova mediální bouři způsobil v roce 1995 rozhovor princezny Diany pro pořad Panorama na BBC. Otevřeně v něm mluvila o negativních zkušenostech s královskou rodinou a manželství s princem Charlesem, o němž mimo jiné pronesla legendární větu, že v něm byli tři, a tudíž tam bylo „poněkud těsno“. Jak už diváci seriálu Koruna po zhlédnutí páté série vědí, novinář Martin Bashir k interview uhnal tehdejší princeznu z Walesu i s pomocí zfalšovaných bankovních účtů. Ve skutečnosti se veřejnost pravdu dozvěděla teprve před rokem, tedy po dlouhých šestadvaceti letech.

  Během onoho více než čtvrt století měl Martin Bashir poměrně zářnou kariéru. Díky třaskavému rozhovoru s Dianou získal už v roce 1996 prestižní britské ocenění BAFTA. Otevřel si tím dveře do světa a celebrity se mu do studia jen hrnuly.

  Další trhák se mu povedl s časosběrným dokumentem Living with Michael Jackson. Bashir strávil s legendárním zpěvákem osm měsíců, během nichž dal nahlédnout pod pokličku jeho slavného paláce Neverland.

  Jenomže tehdy dal opět průchod svojí vypočítavosti a touze po senzaci. Dokument byl tak kontroverzní, že právě na základě něj byl Jackson obviněn ze sedmi případů obtěžování dětí a dalších dvou případů intoxikace nezletilého alkoholem.

  Všech obvinění byl nakonec zpěvák zproštěn, ale právě aféra, která z dokumentu vzešla, ho psychicky zlomila. Jackson se nechal slyšet, že se Bashirem cítí zrazen.

  „Zlomilo ho to. Zabilo. Michaelovo umírání trvalo dlouho, ale začalo právě té noci (kdy byl dokument odvysílán, pozn. red.). Drogy bral už předtím, ale byly pro něj spíše jakousi berličkou. Poté se staly nutností,“ nechal se později slyšet Dieter Wiesner, Jacksonův manažer z let 1996 až 2003.

  Martin Bashir v seriálu Koruna, hraje ho tamilský herec narozený v Suffolku Prasanna Puwanarajah.

  Prasanna Puwanarajah jako Martin Bashir, který vedl rozhovor s princeznou Dianou pro pořad Panorama. Rozhovor vedl k nařízenému rozvodu.

  Bashirova hvězda stoupala dál. Vyzkoušel si několik prestižních pozic, roky pracoval v New Yorku, moderoval pořad ABC News Nightline, pak dokonce dostal svůj vlastní pořad na MSNBC.

  Tam skončil v roce 2013 poté, co ve vysílání vedl kontroverzní řeči na adresu bývalé guvernérky Aljašky Sarah Palinové. Oklikou se pak vrátil zpět na slavnou adresu BBC, kde se roku 2016 stal korespondentem pro náboženské záležitosti.

  Teprve až v roce 2020 se veřejnost začala dozvídat pravdu o nekalém pozadí čtvrt století starého Bashirova rozhovoru s Dianou. Generální ředitel BBC Tim Davie se tehdy omluvil Dianině bratrovi Charlesi Spencerovi za použití zfalšovaných bankovních výpisů, jež měly dokazovat, že si královská rodina platí špehy na to, aby Dianu sledovali.

  Tehdy promluvil také grafik Matt Wiessler, který bankovní výpisy na Bashirův popud falšoval. Prohlásil, že z něj BBC udělala v rámci interního vyšetřování roku 1996 obětního beránka, zatímco Martina Bashira zprostila všech obvinění.

  V neposlední řadě se Davie za BBC omluvil princi Charlesovi, jehož rozhovor poškodil. Ten omluvu odmítl a místo toho požádal o důkladné vyšetření celé záležitosti. A tím spustil pravou bouři.

  BBC ustanovila interní tribunál v čele s bývalým soudcem Nejvyššího soudu Spojeného království Johnem Dysonem. Ten ještě v květnu následujícího roku shledal Martina Bashira vinným z použití podvodných metod k zajištění rozhovoru a porušení redakčních zásad BBC. V závěrečné zprávě stálo, že Bashir opakovaně lhal několika lidem včetně kolegů.

  Metropolitní policie se případem zabývat odmítla. Britská filmová akademie BAFTA novináři okamžitě sebrala ocenění z roku 1996.

  Sám Martin Bashir falšování bankovních výpisů nikdy nepopíral. Veřejně se omluvil a svoje chování označil za hloupost, které hluboce lituje. Jedním dechem ale dodal, že výpisy neměly žádný vliv na Dianino rozhodnutí rozhovor uskutečnit.

  Takto vypadá Martin Bashir dnes.

  Přesto Bashir na svou pozici náboženského redaktora v BBC rezignoval, a to těsně před vynesením verdiktu v květnu 2021. Jako důvody uvedl přetrvávající zdravotní komplikace spojené s covidem-19, který prodělal rok předtím a musel kvůli němu dokonce podstoupit operaci srdce.

  Dnes je Martinu Bashirovi devětapadesát let. Žije v hrabství Hampshire s manželkou, mají spolu tři děti. Veřejně už příliš nevystupuje. Ačkoliv jeho profil na Instagramu sleduje přes patnáct tisíc lidí, má ho uzamčený. Kdoví, dost možná tak učinil ve chvíli, kdy Netflix pustil do éteru pátou sérii Koruny.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:30 čtvrtek 23. března 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   10
  • Super
   7
  • Tvl
   6
  • Haha
   5
  • Sladký
   5
  • Cože
   4
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...