jít naiDNES.cz

Marta Kubišová vydala klip k Modlitbě. Zahrála si v něm i Havlová

Videoklip symbolicky pokřtila Iva Janžurová. | foto: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

Svůj velehit Modlitba pro Martu zazpívala Marta Kubišová poprvé v roce 1968 a od té doby ji provází celý život. Právě tuto píseň totiž 21. listopadu 1989, v době sametové revoluce, zazpívala z balkonu budovy Melantrichu na Václavském náměstí. Až nyní, více než půl století po svém vzniku, se skladba dočkala plnohodnotného videoklipu!

Když se hit Marty Kubišové Modlitba pro Martu loni umístil v anketě Nejlepší skladba století na prvním místě, v hlavě jejího manažera Petra Větrovského vznikl nápad natočit k této písni videoklip, který si zaslouží.

Ačkoliv byla Kubišová již v té době v pěveckém důchodu, souhlasila.

„Jel jsem k Martě domů řešit nějaké pracovní věci a po cestě jsem přemýšlel, jak ji přemluvit, aby ještě jednou vystoupila. Tak mě napadlo, že bychom mohli udělat videoklip ke skladbě, která vyhrála skladbu století a dosud neměla plnohodnotný videoklip. Svůj nápad jsem sdělil Martě a ta souhlasila. K dokonalosti jsem již potřeboval jenom přesvědčit Dagmar Havlovou, protože pro ni jsem měl malou roli, kterou nemohl ale hrát nikdo jiný,“ vysvětlil na křtu videoklipu majitel VDN promo Petr Větrovský, který se zhostil i role scenáristy a režiséra.

A ačkoliv se zprvu bál, přemluvit Havlovou nebyl problém. Ta totiž nápad natočit klip k Modlitbě kvitovala.

„Byla jsem šťastná, protože je to hymna sametové revoluce. Vždy když tu písničku slyším, vzpomenu si na tu soudružnost, přátelství, čestnost, hrdost a naději, se kterou jsme tam na náměstích a ulicích stáli. Já jsem si Martiny písničky zpívala odmala a uctívala jsem ji, protože tu pomyslnou fangli držela za nás za všechny, co jsme mohli pracovat,“ vyznala se Havlová na křtu, jehož se zhostila herečka Iva Janžurová.

„Modlitba tě proslavila, ale také ti způsobila mnoho neštěstí,“ zauvažovala během křtu Janžurová, se kterou ale Kubišová kupodivu nesouhlasila.


„Já to tak nebrala,“ oponovala Kubišová, která zavzpomínala i na moment, kdy Modlitbu zazpívala před zaplněným Václavským náměstím.

„Zavedl mě tam Ondřej Vetchý. On přišel a řekl: ‚Paní Kubišová, on vás Václav Havel potřebuje.‘ Tak jsem tam přišla, byla tam Vlasta Chramostová a spousta kamarádů a chartistů. Najednou mě Jirka Černý vyšoupl na balkon a řekl, že by to chtělo modlitbičku. Já si řekla: ‚Panebože, já jsem to skoro 19,5 roku nezpívala.‘ Naštěstí ten zpěv nebyl tak hrozný, jak jsem si myslela,“ rozesmála všechny svou skromností Kubišová, jež Modlitbu jistě zazpívá i na svém listopadovém koncertě v Lucerně, na který zbývají již poslední lístky.

A jak sama zpěvačka říká, bude to už doopravdy naposledy.

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře