Pravá tvář našeptávače Marie Terezie: Zlobivé nemanželské dítě i skvělý vůdce

Snímek Marie Terezie zachycuje život stejnojmenné panovnice, jejího manžela Františka Lotrinského a několika dalších slavných té doby. Jedním z nich je i Evžen Savojský. Film ho zobrazuje jako muže, který chce sňatku Terezie a Lotrinského za každou cenu zabránit. Jeho divoký život však přináší mnohem zajímavější příběhy. Jaké?

Zlobivé dítě Evžen

Evžen Savojský byl odmala tak trochu rebel a kontroverzní postava. Už jeho narození provázela šeptanda, že je nemanželským dítětem, což bylo v tehdejší době nepřípustné. Jeho matka, manželka francouzského generála, totiž měla mít milenecký poměr s králem Ludvíkem XIV.

V mládí se pak začaly projevovat jeho rebelské sklony. Otec mu v deseti letech zemřel a malému Evženovi jeho tvrdá ruka ve výchově chyběla. Zlobil, matka nezvládala jeho bohémské chování.

Předurčen byl Evžen Savojský k církevní kariéře. Teologii sice zprvu svědomitě studoval, později ho ale zajímala čím dál méně. Latinsky se neučil a nikdy také nesloužil žádnou mši.

Mnohem víc totiž holdoval válčení. Nadšeně studoval životopisy vojevůdců, jeho velkým vzorem byl Alexandr Makedonský.

Nejdřív zrádce, potom skvělý vůdce

A tak se rozhodl, že život zasvětí válce. Rodina nesouhlasila, ale nebylo jí to nic platné. Když jí své rozhodnutí oznámil, strhla se hádka a uražený Evžen odešel z domu. Ke králi Ludvíkovi XIV. si to nakráčel ve velkém a požádal ho rovnou o přidělení armádního pluku. 

Francouzský vládce se mu ale k jeho nelibosti vysmál a doporučil mu, aby se vrátil k bibli. Nikdo nepochybuje o tom, že roli v tom hrál dávný milenecký vztah s Evženovou matkou.

To, že se Ludvík Evženovi opravdu doslova vysmál, není žádný výmysl. Historici se shodují, že král měl sebevědomého mladíka skutečně hrubě urazit. To ale netušil, že tím udělal obrovskou chybu, která se mu v budoucnu několikrát vrátí.

Rebelské sklony totiž Evženovi Savojskému nijak nebránily, aby po urážce od krále Ludvíka zradil svou zem. Uprchl z Francie a vstoupil do služeb těch největších nepřátel – Habsburků. Tam začala jeho veleúspěšná válečná kariéra, během níž se vypracoval až ve velitele habsburských vojsk.

Zužitkoval svůj talent a studia životopisů nejslavnějších vojevůdců. Byl úžasným stratégem, vyhrál spousty bitev a získal si respekt celé Evropy. V několika bitvách během života táhl i proti rodné Francii, hnala jej touha po pomstě.

S Ludvíkem se tak střetl mnohokrát, třeba u Rýna nebo v italských Alpách. Jednou byl úspěšný Evžen, jindy zase Ludvík XIV., ale zabít jeden druhého nikdy nedokázali.

Politika a korupce

Když válečnou kariéru ukončil, stal se politikem. Patřil mezi nejvlivnější muže habsburských zemí, pod palcem měl hlavně diplomacii a organizaci vojska a zanechal za sebou třeba známý barokní palác Belveder. 

Zastával několik úřadů a byl rádcem císaře Karla VI., otce Marie Terezie. Postupem času ale začal upadat v nemilost ostatních šlechticů, zejména pro svou zkorumpovanost.

Právě v této fázi života ho zachycuje film Marie Terezie, který Česká televize na svých obrazovkách uvedla. To platí i o jeho smrti, která přišla krátce poté, co ještě jednou osobně vedl rakouská vojska do války. Do Vídně se z ní vrátil ve špatném stavu a ve věku nedožitých 73 let zde zemřel.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:50 pondělí 27. dubna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 109
  • 43
  • 42
  • 42
  • 41
  • 40