Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Glosa: Sázka na Marii Terezii se vyplatila, trochu problém je s Kotkem

  Česká televize si od uvedení nové historické výpravné minisérie slibovala hodně, stejně tak slibovala hodně divákům, kteří si 1. ledna 2018 v hlavním vysílacím čase a letos 28. prosince v opakování zapnuli první program. Veledílo o Marii Terezii bylo virálně podporováno i jejím „fakebookem“, stejně jako informacemi, že na ohromné produkci se podílely čtyři státy. Bude to ale stačit k tomu, aby Marie Terezie splnila svoje poslání pobavit a zároveň vzdělat? Asi proto připadl úkol hodnocení právě mně – člověku, který si toto pamatuje jen jako povinnou školní látku z dějepisu a dál se o to nijak blíže nikdy nezajímal.

  Již tradičně se nám naše veřejnoprávní televize snaží na první den v novém roce připravit večerní překvapení v podobě novinky, která by měla donutit diváky v nejdůležitějším vysílacím čase věnovat pozornost právě jí, ale ještě snad nikdy kolem toho nebyl takový cirkus jako právě u dvoudílné minisérie Marie Terezie, kdy v novém roce nás čekají další dva díly.

  Předcházelo tomu velkolepé PR, od diskutabilního obsazení Vojty Kotka, jehož fotografie v kostýmech kolovaly po sociálních sítích s rozličnými komentáři, přes sdílení neuvěřitelných rób vzniklých pro natáčení až po „fakebook“ Marie Terezie.

  Projekt Gesichtsbuch vznikal zhruba měsíc a je dílem oddělení digitálního marketingu České televize ve spolupráci s odborným garantem, na skutečném Facebooku se těší kladnému ohlasu a podívat se na něj můžete ZDE.

  Marie Terezie

  Cílem bylo zejména přiblížit tuto historickou éru mladším divákům, o něž se televize už nějaký ten čas přetahují s internetem, a i samotný film je tak postaven – spíše než lekci dějepisu se věnuje romantickému vztahu panovnice a jejího manžela Štěpána Lotrinského.

  Čtyři země, jedna schopná Češka

  Za scénářem totiž stojí Mirka Zlatníková, dříve Vopavová, která moc dobře ví, jak zacílit na ženské publikum, a ženy ji znají, i když to možná ani samy nevědí. Ještě pod jménem Vopavová totiž založila časopis Marianne a ten byl pod jejím dlouholetým vedením velice úspěšný, navíc ze zkušenosti šéfredaktorky módního magazínu napsala dodnes jeden z nejlepších českých seriálů – bohužel hanebně nedoceněný – Dokonalý svět.

  Divácky hojně navštěvovaný film Teorie tygra je také její práce, není proto překvapením, že i Marie Terezie je dílo spíš „pro holky“, ale toto konstatování rozhodně neberte jako pejorativum.

  Naopak se jedná o velkolepý úspěch, kdy se čtyři země – Česko, Rakousko, Slovensko a Maďarsko – rozhodly podřídit se jejímu psaní a věnovaly své peníze na ohromnou produkci a výpravu. A ta je tedy zatraceně vidět. Už od prvního záběru je jasné, že toto nebude jen další televizní film v řadě, ale že zde vznikala snaha o něco mimořádného k poctě jedné z největších panovnic Evropy.

  Marie Terezie

  Tu hraje rakouská herečka Marie-Luise Stockinger a ke škodě filmu je zde vidět její nepoměr s Vojtou Kotkem v roli jejího manžela Františka Štěpána Lotrinského.

  Příliš chlapecký na roli vévody

  Snímek se odvíjí od jejich prvního milostného vzplanutí, ostatně i historie se shoduje v tom, že Marie Terezie se vdávala z lásky, a nikoliv z politických důvodů, avšak zatímco mladá Rakušanka hraje svou roli svéhlavé panovnice s potřebnou noblesou nejvyšší šlechty, Kotek v paruce spíš připomíná někoho z Troškovy pohádky, pro koho si za chvíli přijde čert.

  Problém číslo jedna – Kotkovi je třicet let, ale pořád má mimiku rozjíveného kluka. To je jeho výhoda, nikdy doopravdy nezestárne, jenže teď vedle graciézní Marie-Luise Stockinger vypadá až příliš mladě.

  Problém číslo dvě – Kotek umí hrát velmi dobře, ale on na plátně spíš přirozeně existuje, než aby se do někoho vtělil, čili když přijdou na řadu namlouvací scény, máte pocit, že se díváte... no, na Kotka, který jde večer do baru balit holky.

  Marie Terezie

  Vojta Kotek jako vévoda František Štěpán Lotrinský

  Jeho výkon je jak na houpačce, v dramatických momentech skvělý, za dalších pět minut ale nastupuje pocit, že by se do role Lotrinského hodil někdo jiný, někdo ne tak chlapecký.

  K hereckému obsazení v prvních dvou dílech, které nás čekají nyní, je to každopádně jediná výtka. Je od tvůrců filmu známo, že každá ze zemí chtěla prosadit své vynikající herce, a tak jsou vedlejší role pastvou pro oči, z nichž vysoko ční dvě jména – Rakušan Karl Markovics, jehož český divák zná coby Goebbelse v odfláknuté Lídě Baarové Filipa Renče, a naše Zuzana Stivínová.

  Marie Terezie

  Karl Markovics si u českého diváka určitě spravil reputaci.

  Markovics hraje Evžena Savojského, jednoho z nejschopnějších politiků své doby, tady vylíčeného jako intrikána, ale budiž, jistě se jeho postavě nemohlo dostat tolika prostoru. Stivínová se pak chopila role Tereziny matky, zlomené alkoholičky, která trpí tím, že nedala králi syna, a ze své zahořklé povahy ironicky glosuje dění u dvora i vzdory své paličaté dcery.

  Herečka je tak jedním z lákadel podívat se na druhou část filmu, vyvolává zvědavost, jak si s její rolí scénář dál poradí.

  Ta splněná položka „placené“ televize

  Ten byl pod palbou kritiky, že se nedrží historických reálií a namísto výpovědi o životě panovnice a jejích zásluhách nám tvůrci naservírovali love story v drahých kostýmech.

  Nechť.

  Povedlo se jim na obrazovky českých (a zahraničních) domácností přivést barvitou a uchvacující podívanou do éry 18. století, vtáhnout jejich mysl na opulentní šlechtické dvory a pak je zase zchvácené vyplivnout zpět do obyčejné šedi pondělního večera s mrzutým mrholením za oknem. Česká televize jako jeden z producentů filmu, která do něj investovala peníze, čelí dlouhodobé kritice za vybírání koncesionářských poplatků a následným dotazům, kam tyto peníze jdou?

  Tady se skrývá jedna z vašich odpovědí.

  Veřejnoprávní televize má za úkol bavit a vzdělávat. A proto jsem ne náhodou v úvodu naznačila, že k sepsání tohoto článku vybrali právě mě – milovníka filmů, ale neználka doby Marie Terezie. Mohu tak zkritizovat podivnou postelovou scénu Marie a Františka se zříceným baldachýnem, která je spíše než filmařským uměním zbytečnou onanií kameramana, mohu pochválit soulad hudebního doprovodu a obrazu, ale nemohu říct, zda to, co na plátně vidím, je pravda.

  Marie Terezie

  Snímek se i lehce dotýká „zákulisí“ panování. Není to jen o tom převzít trůn, ale naučit se být státotvorný.

  Pobavena tedy jsem. A vzdělána?

  První díl minisérie mě donutil alespoň si dohledat něco víc, než jsem si pamatovala z povinných hodin dějepisu, donutil mě dále se zajímat o osudy postav i o celou historickou dobu, která mi byla vždy cizí, a to je právě ta druhá splněná položka, kterou vám „televize“ v obecném slova smyslu má dávat a proč by vám nemělo být líto, že jí za to zaplatíte.

  Nemusíte vědět všechno na světě, ale díky počinům jako Marie Terezie můžete dostat chuť zaplnit své mezery. A o tom tenhle počin je.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:50 neděle 26. dubna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   820
  • Trapas
   164
  • Cože
   74
  • Tvl
   72
  • Haha
   68
  • Sladký
   64

  Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

  Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

  Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

  Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

  Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

  Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz