Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Ona mu říkala Myšáčku, on jí půjčoval peníze. Jaký byl vlastně František Lotrinský?

  Marie Terezie, kam se podíváš! Ani prezidentské debaty a televizní duely neusadily českého diváka do sedačky tak jako dvoudílný projekt ČT mapující životní osudy mladé Marie Terezie. Za úspěchem televizní minisérie, která v minulém roce diváky zklamala snad jen tím, že byla tak krátká, proto se letos mohou na nový rok těšit na pokračování, stojí především postava manžela císařovny Františka Lotrinského. Proč?

  Seriál o Marii Terezii se stal televizním fenoménem dřív, než skončil druhý díl. A diváci jen kroutili hlavou s nezodpovězenou otázkou: Kdy budou další díly a proč to skončilo v nejlepším?

  Bravurní politička a panovnice českých zemí, která se narodila před 300 lety, totiž válcovala přední příčky vyhledávačů českého Googlu a předstihla i prezidentské kandidáty nebo Leoše Mareše na vymyšlené svatební cestě. V internetových diskusích tak místo tradičních témat „migranti, Ovčáček a slevy“ probíhaly vzrušené debaty z oboru historie habsburské monarchie, hodnotila se míra erotických scén a množství krve při porodu císařských dětí nebo výkony herců za věrohodnost.

  Nejvíce diskusí bylo kolem manžela Marie Terezie, vévody Františka Lotrinského, v podání Vojtěcha Kotka.

  Tomu arci nesedla paruka, ale jeho náročnou roli málo povědomého císaře mnozí vyzdvihují. Na druhou stranu se díky jeho výkonu rozjela řada otázek o reálné osobě Františka Štěpána i o tom, jak se vlastně započal příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Marií.

  Myšáček a tajné východy pro milenky

  Když se František Štěpán Lotrinský seznámil s Marií Terezií, bylo mu patnáct let a jí pouhých šest. To ale ani jeden z nich nevěděl, že z toho jednou bude manželství, které bude zásadní pro celou Evropu.

  Marii Terezii totiž chtěl její otec Karel VI. provdat jiným, zajímavějším ženichům, mezi kterými nechyběl například pruský král Fridrich. Nakonec ale měla Marie Terezie štěstí a mohla si vzít svou lásku Františka Lotrinského. Svatební veselí trvalo dva dny a nevěsta svému muži říkala něžně Myšáčku, což ve filmu neuslyšíte. Manželství bylo šťastné, jenže současně velmi netradiční. Marie Terezie byla jediná panovnice na evropských trůnech a František byl zcela na vedlejší koleji. Sice mu to příliš nevadilo, po moci nikdy netoužil, ale začínal se nudit.

  Zatímco jeho manželka vládla a vedla války, František se věnoval hazardním hrám a milenkám. Jak to brala jeho žena? Nechyběly občasné žárlivé scény, které scenáristka Mirka Zlatníková v minisérii zúročila, ale Marie Terezie nakonec pochopila, že jinak to asi nepůjde, a nad manželovými avantýrami přivírala oči.

  František měl ve Vídni dokonce palác, který měl několik tajných vchodů, kudy za ním jeho milenky chodily bez toho, aby došlo ke skandálu.

  Marie Terezie

  Marie a František spolu měli šestnáct dětí, tím nejslavnějším z nich je asi Marie Antoinetta, zhýralkyně, která skončila na špalku.

  Ovšem František se přes svá milostné dobrodružství vždy vracel k Marii Terezii. O tom, že manželství bylo naplněné, není třeba pochybovat. Šestnáct dětí, které mu jeho žena císařovna stihla porodit, svědčí o tom, že ani její lože nezanedbával. Zlé jazyky říkají, že František byl podpantoflák, kterého jeho choť ovládala. Něco na tom bude, ale František byl především muž bez mocenských ambicí, navíc neměl přátele ani mezi šlechtou, která jej mezi sebe nikdy nepřijala.

  Půjčoval manželce i jejím nepřátelům

  František byl jinak velmi vlídný člověk, neměl rád dvorské ceremonie, byl neformální a na svou dobu pokrokový.

  Věnoval se byznysu, zakládal manufaktury, obchodoval s hedvábím a látkami a vydělal si tak značné jmění, což je v celé filmové minisérii také beze zbytku ukázáno. Nakupoval pozemky, zveleboval své rodné Lotrinsko. Ačkoliv ve filmovém zpracování tvrdí, že nesnáší krev, boje, armády a války, vzal si nakonec na starosti také zásobování habsburské armády. V byznysu šel dokonce tak daleko, že klidně zásoboval i armádu nepřítele, pruského krále Fridricha II.

  Marie Terezie

  Vojta Kotek ve své roli obnovil zájem o historickou postavu Lotrinského, diváci v diskusích přiznávají, že „visí na Wikipedii“.

  Založil několik bank a půjčoval peníze (samozřejmě na vysoký úrok) i habsburské pokladně, tedy v podstatě vlastní ženě. Ta by nejspíš bez svého muže zbankrotovala, takže mu raději nakonec předala řízení státních financí. Co Františkovi osud nedopřál v oblasti moci, to si měrou vrchovatou vykompenzoval v podnikání.

  Z dnešního pohledu by se vlastně takovému manželství nedalo nic moc vytknout. Model úspěšná politička a muž v pozadí věnující se sému byznysu by dnes nebudil příliš velké kontroverze. Milenky k dvorskému životu patřily a stěží bychom našli panovníka nebo šlechtice, který by je neměl. Císařský pár měl jasně rozdělené úlohy. On se věnoval obchodu, ona politice. František tak musel své ženě ustoupit, i když vyjednávala spojenectví s Francií, jež byla pro Františka úhlavním nepřítelem, protože okupovala jeho rodné Lotrinsko.

  Ve filmovém zpracování Marie Terezie jste mohli vidět Františkovu náklonnost k jisté dvorní dámě jménem Eliza Fritz, kterou hrála Táňa Pauhofová. Ta se pak prospěchářsky přidala na stranu žárlivé panovnice. Jaký byl tedy postoj Marie Terezie vůči ženám na dvoře? V první polovině její vlády prošel nebývale výraznou myšlenkovou proměnou. Například v jednom z dopisů adresovaných své komorné z počátku její vlády píše, že ženy by se neměly míchat do politiky. O pouhých pár let později dospěla k názoru, že by neškodilo využít ženy v diplomatických službách.

  V jejích listech dokonce najdeme poznámku, která by se mohla pokládat za feministickou. Doslova napsala: „Není správné, aby ženy disponující stejnými schopnostmi jako muži byly vylučovány z obchodu.“

  Marie Terezie

  Kotkovi tak trochu nesedla honosná paruka, ale díky své roli vyvolal zájem o soukromý život manželů.

  Šťastné a svým způsobem harmonické manželství skončilo roku 1765, když František zemřel. Pro Marii Terezii to byla obrovská tragédie. Oděla se do černého, rozdala všechny šperky, ostříhala si vlasy a až do smrti držela smutek za svého Myšáčka.

  Císařovna se do svého muže zamilovala na první pohled a milovala ho i po jeho smrti.

  Jeho city k ní možná nebyly tak silné, ale vždy k ní choval respekt a snažil se jí neubližovat. František Štěpán byl zkrátka její životní láskou.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:50 27. dubna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   459
  • Tvl
   43
  • Cože
   39
  • Sladký
   36
  • Trapas
   35
  • Haha
   33

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz