Na síti X šéf Rady ČTK Soukup publikoval smutnou zprávu o tom, že ve věku šestasedmdesáti let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
Bývalí kolegové i široká veřenost začali téměř okamžitě psát příspěvky, které rodině vyjadřovaly slova podpory, nebo sdíleli pár vzpomínek na zemřelou. Jana Maláčová, ačkoliv jinak na hnutí ANO nenechává nit suchou, napsala, že si političky vážila jako někoho, kdo hájil nezávislost justice jako nikdo jiný.
Marie Benešová byla vystudovanou právničkou, která před politickou kariérou působila 20 let jako okresní prokurátorka v Kladně, odkud následně odešla do Generální prokuratury ČR v 90. letech.
Post ministryně spravedlnosti zastávala hned ve dvou vládách, a to ve vládě Jiřího Rusnoka, a poté také ve vládě Andreje Babiše jako nestranička za ANO. Předtím ale působila v čele Nejvyššího národního zastupitelství, kam ji přivedl tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl.
V roce 2005 byla z funkce odvolána, což podle Pavla Němce, ministra spravedlnosti v tehdejším období, bylo dáno její blízkostí k ČSSD. Spíše než nezávislou žalobkyni prý připomínala politickou představitelku.
Následovala Benešové rázná odpověď, kdy označila Němce za součást justiční mafie. Němec za to podal na Benešovou žalobu, která vyústila ve vynucenou omluvu političky. V roce 2013 byl případ znovu otevřen a v roce 2015 ukončen smírem.
Ani v ČSSD to neměla Benešová snadné. Její osoba však byla ztělesnění nezávislého ducha. V minulosti na ni například vyvíjel nátlak Bohuslav Sobotka, někdejší předseda strany, aby ze strany odešla, což Benešová odmítla. Nakonec z politiky odešla z vlastní vůle v roce 2017 kvůli vnitřním poměrům v ČSSD. Podle ní v ní už nebyly žádné opoziční hlasy.
Opět se do politiky Benešová však jako nestranička za ANO vrátila v roce 2019, což vyvolalo vlnu demonstrací Milionů chvilek pro demokracii, která se obávala Babišovy údajné kontroly nad justicí. Podle Milionů chvilek se jednalo o účelový krok, demonstrace se ale nakonec stočily i k tehdejšímu prezidentovi Miloši Zemanovi.
Na dvou největších demonstracích na pražské Letné sešlo pokaždé přes čtvrt milionu lidí, což byla největší veřejná shromáždění od roku 1989. Když Benešová ze své funkce roku 2021 odcházela, přiznala, že ji tyto demonstrace profesně poškodily.
Fotogalerie |