Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Pozitivní test na drogy: Klávesáka Mandrage měla policie chytit pod jejich vlivem

  Kapela Mandrage | foto: Koláž Expresu

  Oblíbená kapela Mandrage o víkendu odehrála poslední koncert. Členové formace přiznali, že za pádem běsy zmítaného zpěváka Víti Starého stojí drogy. Ty se ovšem nevyhýbaly jen frontmanovi. Podle dokumentu, který má Expres k dispozici, měl jiný člen Mandrage opletačky se zákonem. Policií mu byl naměřen pozitivní test na pervitin ze slin.

  K události došlo ve čtvrtek 2. června 2018 po sedmé hodině večer. Hlídka zastavila v obci Choceň před prodejnou elektroniky Škodu Octavii. Dechová zkouška ukázala, že řidič před jízdou nepil. Test na drogy ale ukázal přítomnost pervitinu. Podle policejního dokladu o zadržení vozidla, který má Expres k dispozici, šlo o Františka Boříka, klávesistu skupiny Mandrage.

  Podle policistů měl Bořík před jízdou užít látku obsahující metamfetamin, kterému se slangově říká perník. Do kolonky „vyjádření řidiče“ napsal Bořík kostrbatým písmem přiznání: „Lituji!“

  Potvrzení o zadržení řidičského průkazu Františka Boříka, které má Expres k dispozici.

  „Výše uvedený řidič František Bořík dne 2. 6. 2018 v 19:15 v obci Choceň, na sil. II/317, u prodejny Euronics, řídil motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia pod vlivem návykové látky, což prokázalo orientační vyšetření pomocí testu DrugWipe 5S s pozitivním výsledkem na NL – AM/MET (amfetamin/metamfetamin). Řidičský průkaz byl řidiči zadržen,“ stojí v dokumentu o zadržení řidičáku.

  Amfetamin patří spolu s příbuzným metamfetaminem neboli pervitinem mezi stimulační látky zvyšující hladinu neuromediátorů noradrenalinu, serotoninu a dopaminu v mozku. Zejména u dětí se využívá v léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou. Pomoci něj se léčí i úrazy mozků, narkolepsie či chronický únavový syndrom. Velmi často je ale zneužíván jako rekreační droga. 

  Expres kontaktoval bývalého policistu, který má s podobnými testy letité zkušenosti. Na náš přímý dotaz, jakou látku mohl mít Bořík v krvi, odpověděl, že mohlo jít o kokain, pervitin či podobnou tvrdou drogu. 

  „Marihuana se ukazuje zvlášť,“ sdělil nám bývalý policista s tím, že test mohl také zaznamenat lék, který Bořík mohl užívat. V takovém případě by mu ale řidičský průkaz nebyl odebrán na více než rok. 

  „Pokud věděl, že to má z léků na předpis, musel by požádat o rozbor a doložit, že ty právě toto mohou způsobit. Ale takové prášky jsou většinou extrémní dryáky, které jen tak někdo neužívá. Takže v 99,9 % jde o drogy. Pokud by ale prokázal, že šlo o léky a ne návykovou látku, řidičské oprávnění mu odebrat nemohou. To ale už není na policistech, ale řeší to správní orgán,“ říká nám námi kontaktovaný bývalý policista. 

  S ohledem na to, že potvrzení o odebrání řidičského průkazu Bořík okomentoval slovy, že je mu to líto, a svým kamarádům se zpětně pochlubil, že chtěl napsat, že to stálo za to, dá se předpokládat, že o léky na předpis nešlo. 

  To vyplývá i z oficiálního vyjádření Policie České republiky, které má Expres k dispozici.

  „K dané věci uvádím, že u řidiče bylo provedeno lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu, který byl následně zaslán k provedení tzv. screeningu do ÚSL Pardubice. Na základě výsledku laboratorního vyšetření odebraného vzorku biologického materiálu, které prokázalo pozitivní nález na amfetaminy, bylo jednání podezřelého oznámeno pro podezření z přestupku podle 125c odst. 1 písm. b) zák. č. 361/2000 Sb. dne 28. 6. 2018 na městský úřad do Vysokého Mýta. Policie v daném případě nezjišťovala konkrétní množství návykové látky, to provedl nejspíše v rámci dokazování až správní orgán městského úřadu,“ sdělil Expresu npor. Pavel Mikulecký z Dopravního inspektorátu Ústí nad Orlicí.

  Drogy jsou až důsledek

  Dříve se o Víťovi mluvilo ve spojitosti s návykovými látkami, jenže ostatní členové toto tvrzení odmítali. Když zpěvák přišel o přední zuby, údajně za tím stála vážná nehoda na kole. Víťa nikdy nedával rozhovory, vždy stál vedle kapely, nechal mluvit ostatní a nepřítomně někam hleděl.

  Mělo se za to, že ostatní členové svého zpěváka chrání a jsou si vědomi toho, že bojuje s démony. Byl to právě František Bořík, který promluvil před svým rozlučkovým pátečním koncertem v pražském Fóru Karlín o situaci v kapele a závislosti jejich zpěváka.

  „Myslím, že to nejsou zdaleka jen drogy. Drogy jsou důsledek, a ne příčina problémů. Víťovy trable sahají daleko hlouběji a není to tak jednoduché, jak se tvrdí,“ řekl Bořík doslova v rozhovoru pro Top Star s tím, že by svému kamarádovi rád pomohl. 

  Otázkou je, jak Víťovi mohl pomoci, když podle všeho nedávno sám užíval do drogy. I když František Bořík (30) patří k nejmladším členům Mandrage, není to žádný teenager. Doma má snoubenku a malou dcerku, které by měl být příkladem.

  Mandrage mlčí

  Pokusili jsme se kontaktovat i manažerku kapely Lucii Hájkovou. Ta si náš dotaz vyslechla, ale její odpověď byla nekompromisní. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Už mi nikdy nevolejte,“ sdělila nám Hájková. 

  Negativně se vyjádřila i na naši žádost, zda by nám mohla sehnat Boříkovo vyjádření, nebo nám poskytla jeho telefonní číslo. „Už mi nevolejte,“ řekla nám a zavěsila telefon. 

  Členové kapely Mandrage se zachovali jako v minulosti, kdy měli čelit nějakému problému. Rozhodli se mlčet, ačkoliv důkazy jsou jasné a neprůstřelné. 

  Zítra přineseme další exkluzivní informace: Jak klávesák Mandrage reagoval na pervitin a zfetovanou jízdu za volantem?

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 úterý 2. června 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   104
  • Tvl
   65
  • Super
   56
  • Haha
   54
  • Sladký
   42
  • Cože
   40

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

  Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

  Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz