Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Pozitivní test na drogy: Klávesáka Mandrage měla policie chytit pod jejich vlivem

  Kapela Mandrage | foto: Koláž Expresu

  Oblíbená kapela Mandrage o víkendu odehrála poslední koncert. Členové formace přiznali, že za pádem běsy zmítaného zpěváka Víti Starého stojí drogy. Ty se ovšem nevyhýbaly jen frontmanovi. Podle dokumentu, který má Expres k dispozici, měl jiný člen Mandrage opletačky se zákonem. Policií mu byl naměřen pozitivní test na pervitin ze slin.

  K události došlo ve čtvrtek 2. června 2018 po sedmé hodině večer. Hlídka zastavila v obci Choceň před prodejnou elektroniky Škodu Octavii. Dechová zkouška ukázala, že řidič před jízdou nepil. Test na drogy ale ukázal přítomnost pervitinu. Podle policejního dokladu o zadržení vozidla, který má Expres k dispozici, šlo o Františka Boříka, klávesistu skupiny Mandrage.

  Podle policistů měl Bořík před jízdou užít látku obsahující metamfetamin, kterému se slangově říká perník. Do kolonky „vyjádření řidiče“ napsal Bořík kostrbatým písmem přiznání: „Lituji!“

  Potvrzení o zadržení řidičského průkazu Františka Boříka, které má Expres k...

  Potvrzení o zadržení řidičského průkazu Františka Boříka, které má Expres k dispozici.

  „Výše uvedený řidič František Bořík dne 2. 6. 2018 v 19:15 v obci Choceň, na sil. II/317, u prodejny Euronics, řídil motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia pod vlivem návykové látky, což prokázalo orientační vyšetření pomocí testu DrugWipe 5S s pozitivním výsledkem na NL – AM/MET (amfetamin/metamfetamin). Řidičský průkaz byl řidiči zadržen,“ stojí v dokumentu o zadržení řidičáku.

  Amfetamin patří spolu s příbuzným metamfetaminem neboli pervitinem mezi stimulační látky zvyšující hladinu neuromediátorů noradrenalinu, serotoninu a dopaminu v mozku. Zejména u dětí se využívá v léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou. Pomoci něj se léčí i úrazy mozků, narkolepsie či chronický únavový syndrom. Velmi často je ale zneužíván jako rekreační droga. 

  Expres kontaktoval bývalého policistu, který má s podobnými testy letité zkušenosti. Na náš přímý dotaz, jakou látku mohl mít Bořík v krvi, odpověděl, že mohlo jít o kokain, pervitin či podobnou tvrdou drogu. 

  „Marihuana se ukazuje zvlášť,“ sdělil nám bývalý policista s tím, že test mohl také zaznamenat lék, který Bořík mohl užívat. V takovém případě by mu ale řidičský průkaz nebyl odebrán na více než rok. 

  „Pokud věděl, že to má z léků na předpis, musel by požádat o rozbor a doložit, že ty právě toto mohou způsobit. Ale takové prášky jsou většinou extrémní dryáky, které jen tak někdo neužívá. Takže v 99,9 % jde o drogy. Pokud by ale prokázal, že šlo o léky a ne návykovou látku, řidičské oprávnění mu odebrat nemohou. To ale už není na policistech, ale řeší to správní orgán,“ říká nám námi kontaktovaný bývalý policista. 

  S ohledem na to, že potvrzení o odebrání řidičského průkazu Bořík okomentoval slovy, že je mu to líto, a svým kamarádům se zpětně pochlubil, že chtěl napsat, že to stálo za to, dá se předpokládat, že o léky na předpis nešlo. 

  To vyplývá i z oficiálního vyjádření Policie České republiky, které má Expres k dispozici.

  „K dané věci uvádím, že u řidiče bylo provedeno lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu, který byl následně zaslán k provedení tzv. screeningu do ÚSL Pardubice. Na základě výsledku laboratorního vyšetření odebraného vzorku biologického materiálu, které prokázalo pozitivní nález na amfetaminy, bylo jednání podezřelého oznámeno pro podezření z přestupku podle 125c odst. 1 písm. b) zák. č. 361/2000 Sb. dne 28. 6. 2018 na městský úřad do Vysokého Mýta. Policie v daném případě nezjišťovala konkrétní množství návykové látky, to provedl nejspíše v rámci dokazování až správní orgán městského úřadu,“ sdělil Expresu npor. Pavel Mikulecký z Dopravního inspektorátu Ústí nad Orlicí.

  Drogy jsou až důsledek

  Dříve se o Víťovi mluvilo ve spojitosti s návykovými látkami, jenže ostatní členové toto tvrzení odmítali. Když zpěvák přišel o přední zuby, údajně za tím stála vážná nehoda na kole. Víťa nikdy nedával rozhovory, vždy stál vedle kapely, nechal mluvit ostatní a nepřítomně někam hleděl.

  Mělo se za to, že ostatní členové svého zpěváka chrání a jsou si vědomi toho, že bojuje s démony. Byl to právě František Bořík, který promluvil před svým rozlučkovým pátečním koncertem v pražském Fóru Karlín o situaci v kapele a závislosti jejich zpěváka.

  „Myslím, že to nejsou zdaleka jen drogy. Drogy jsou důsledek, a ne příčina problémů. Víťovy trable sahají daleko hlouběji a není to tak jednoduché, jak se tvrdí,“ řekl Bořík doslova v rozhovoru pro Top Star s tím, že by svému kamarádovi rád pomohl. 

  Otázkou je, jak Víťovi mohl pomoci, když podle všeho nedávno sám užíval do drogy. I když František Bořík (30) patří k nejmladším členům Mandrage, není to žádný teenager. Doma má snoubenku a malou dcerku, které by měl být příkladem.

  Mandrage mlčí

  Pokusili jsme se kontaktovat i manažerku kapely Lucii Hájkovou. Ta si náš dotaz vyslechla, ale její odpověď byla nekompromisní. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Už mi nikdy nevolejte,“ sdělila nám Hájková. 

  Negativně se vyjádřila i na naši žádost, zda by nám mohla sehnat Boříkovo vyjádření, nebo nám poskytla jeho telefonní číslo. „Už mi nevolejte,“ řekla nám a zavěsila telefon. 

  Členové kapely Mandrage se zachovali jako v minulosti, kdy měli čelit nějakému problému. Rozhodli se mlčet, ačkoliv důkazy jsou jasné a neprůstřelné. 

  Zítra přineseme další exkluzivní informace: Jak klávesák Mandrage reagoval na pervitin a zfetovanou jízdu za volantem?

  Fotogalerie


  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 2. června 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   104
  • Tvl
   65
  • Super
   56
  • Haha
   54
  • Sladký
   42
  • Cože
   40

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz