Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Český dabing slavných animáků: Kdo namluvil Shreka, zvířátka z Madagaskaru a Dobu ledovou?

  Věděli jste, kdo nadaboval postavičky vašich oblíbených animáků? Je to pecka! | foto: Koláž expres/profimedia

  Vzpomínáte? Shrek, Madagaskar a Doba ledová. Tři animáky, které vzaly za srdce snad i toho nejskeptičtějšího filmového suchara. Jejich vtípky rozesmály jak malé, tak i velké. Víte ale, kdo z českých dabérů tomu dodal šťávu?

  1. Shrek

  V roce 2001 odstartovala svoji hvězdnou dráhu filmová série Shrek, která se setkala s neskutečnými diváckými ohlasy. Lidé po celém světě natolik bažili po dalším pokračování, že během deseti let vznikly 4 celovečerní snímky, 3 krátké filmy a jeden videoklip.

  Hlavního aktéra celé pohádky, kolem kterého se točí děj, je ohavný, leč v srdci dobrý zlobr Shrek. V prvním díle mu propůjčil svůj hlas otec moderátora Jakuba Prachaře a bývalý manžel Dany Batulkové David Prachař (57), který je v Čechách dvorním dabérem komika Bena Stillera.

  Původního Shreka nadaboval David Prachař, od 2. dílu mu pak propůjčil hlas David Novotný.

  Od druhého dílu se hlasu zeleného obra s tykadly ujal herec David Novotný (47), kterého znáte například z komediálního seriálu Okresní přebor. Namluvil kromě Shreka také například lamželeza Crixa v historickém seriálu Spartakus.

  Roztomilého oslíka po Shrekově boku v původní verzi namluvil Oldřich Vízner (69).

  Jeho dabing se dočkal mnoha kladných ohlasů, totéž se však nedá říci o jeho následovníkovi Tomášovi Juřičkovi (56). Převládající názor říká, že Vízner má, co se Oslíka týká, rozhodně navrch:

  Oslíka původně nadaboval Oldřich Vízner, pokračoval následně Tomáš Juřička.

  „Tomáš Juřička se na oslíka hlasově ani v nejmenším nehodí. Oldřich Vízner z původního dabingu sice taky ne, ale na rozdíl od Juřičky, který už nadaboval mraky ukecaných černochů a jinak postižených idiotských postav, dokázal pan Vízner oslíka nadabovat tak, že by si i Eddie Murphy možná kecnul na zadek,“ napsal na dabingové fórum jeden z fanoušků.

  Role zlobří nevěsty Fiony se také ujaly hned dvě dabérky. V původní verzi jí namluvila sexy herečka Dana Morávková (44). Jako druhá se role chopila Kamila Špráchalová (44), která nadabovala Cameron Diaz, která Fioně propůjčila hlas v originále, také v Charlieho andílcích.

  I Shrekova Fiona má dvě dabérky. Jako první se úkolu zhostila Dana Morávková, následovala ji Kamila Špráchalová.

  2. Madagaskar

  V roce 2005 následovala Shrekovy šlépěje další animovaná bomba. Tentokrát šlo o 4 zvířata z newyorské zoo, která se mermomocí snaží dostat do divočiny. Přesněji řečeno, touží po tom jen zebra Marty, ostatní k tomu přijdou, tak říkajíc, jako slepí k houslím.

  Hrošici Glorii nadabovala herečka a učitelka na DAMU Miroslava Pleštilová (50). Její hlas k nám promlouvá například také z úst smtrijedky Bellatrix Lestrangeové z Harryho Pottera.

  Hrošici Glorii namluvila herečka Miroslava Pleštilová.

  Zebřímu dobrodruhovi Martymu propůjčil svůj hlas Filip Švarc (41), který nadaboval také například Ashtona Kutchera v nových řadách sitcomu Dva a půl chlapa, kde nahradil Charlieho Sheena.

  Potřeštěného Martyho z Madagaskaru namluvil Filip Švarc.

  Nikoho určitě nepřekvapí charakteristický hlas žirafáka Melmana, ve kterém snad každý pozná Václava Vydru (60), jehož hlas den co den slýcháváme v primáckém pořadu Prostřeno.

  Tak tenhle hlas zná snad každý. Melmana nadaboval Václav Vydra.

  A jako poslední nám zbývá lev Alex, kterého nadaboval fešný herec Filip Blažek (42). Ten se věnuje zejména herectví, z dabinku pak mezi jeho role patří například pilot Poe v nejnovějším díle Star Wars: Síla se probouzí.

  Filip Blažek propůjčil svůj hlas lvu Alexovi z Madagaskaru.

  3. Doba ledová

  A třetí hvězdou mezi animáky je beze sporu Doba ledová. První díl o putujících pravěkých zvířatech měl premiéru v roce 2002, od té doby byly natočeny 4 další a premiéra pátého dílu se chystá v půlce července.

  Věčného lenochodího smolaře Sida nenamluvil nikdo jiný než báječný Jiří Lábus (66). Jeho hlasu lze jen stěží něco vytknout. Jeho nejznámější dabovanou rolí je však bez pochyby Marge ze Simpsonů.

  Jiří Lábus nadaboval poťouchlého Sida z Doby ledové.

  Mamutímu dobrákovi Mannymu propůjčil svůj hlas herec Ota Jirák (67). Jeho hlas je také dosti charakteristický. Poznáme ho například také v Obelixovi, kterého si ve filmu zahrál legendární Gérard Depardieu.

  Ota Jirák propůjčil svůj hlas mamutovi Mannymu z Doby ledové.

  A na závěr už nám zbývá jen tygr Diego, kterého nadaboval Zdeněk Mahdal (56). Ten pravidelně propůjčuje svůj hlas sexy hollywoodskému svalovci Hugh Jackmanovi.

  Tygr Diego z Doby ledové se v českém znění pyšní hlasem Zdeňka Mahdala.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:00 neděle 23. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   107
  • Cože
   13
  • Sladký
   12
  • Trapas
   10
  • Haha
   9
  • Tvl
   9