Frajer Luke zemřel! Dylan McKay z Beverly Hills prodělal silnou mrtvici

Americký herec Luke Perry, který minulý týden prodělal silnou mrtvici, zemřel v pondělí v kalifornské nemocnici. Tato zpráva zasáhla zejména milovníky kultovního seriálu z 90. let Beverly Hills 90210, kde Perry ztvárnil největšího středoškolského frajera široko daleko – Dylana McKaye. S Lukem tak odešel jeden ze symbolů mládí nejednoho z nás.

Luke Perry (†52) zemřel jen pět dní poté, co byl hospitalizován po masivní mrtvici. Hvězda Beverly Hills 90210 zemřela obklopena svými nejbližšími, dětmi Jackem (21) a Sophií (18), snoubenkou Wendy Madison Bauerovou.

Do poslední chvíle s ním byla i bývalá manželka Rachel „Minnie“ Sharpová, matka Ann Bennettová, také Lukův bratr Tom Perry a sestra Amy Coderová. Rodina odmítla jakékoliv vyjádření a poděkovala fanouškům na celém světě, že se za Luka do poslední chvíle modlili.

Podle posledních zpráv se Luke Perry chystal svou uvadající kariéru oživit. Server The Hollywood Reporter oznámil, že seriál Beverly Hills 90210 se má vrátit, Perry se v něm měl objevit opět coby Dylan. V den, kdy se tato zpráva rozkřikla, dvaapadesátiletý herec prodělal mrtvici.

Kuriózní je, že sám Perry hodně dbal o své zdraví. Poté, co mu v roce 2015 lékaři objevili předrakovinové změny, herec začal i ostatní kolem sebe nabádat k tomu, aby chodili pravidelně na preventivní kolonoskopii.

Jeho cesta na adresu 90210

Když byl Luke Perry mladý kluk, nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj stane herec, kterého budou na televizních obrazovkách pravidelně sledovat miliony lidí.

Živil se rukama, pracoval například jako dlaždič. Poté, co dokončil střední školu, si ale řekl, že zkusí prorazit coby umělec a přestěhoval se do Los Angeles. 

Ve městě, které často berou útokem všechny začínající herecké hvězdičky, jistě věřil, že se o něj brzy strhne rvačka. Měl totiž co nabídnout. 

Charisma měl na rozdávání a jeho frajerský vzhled à la James Dean musel vysoce postavené lidi z branže přímo vybízet k tomu, aby Luke Perry dostal roli rebela a frajera, kterého divačky budou zbožňovat. A to se také stalo. 

V roce 1990, kdy bylo Lukovi 24 let a měl za sebou pár nepříliš významných rolí, přišel naprostý zlom jeho kariéry. Na televizních obrazovkách se začal objevovat coby středoškolský frajer Dylan McKay v ohromně populárním seriálu Beverly Hills 90210.

Zajímavé je, že se Luke Perry původně ucházel o roli rozmazleného frajírka Steva, kterého nakonec hrál Ian Ziering.

Dylan McKay byl patrně tou nejkontroverznější postavou seriálu. Jednalo se o středoškolského studenta, typického frajera, který byl na svůj věk nesmírně vyspělý a zkušený. 

I přestože to byl ještě mladík, měl za sebou už několik vážných vztahů, bojoval se závislostí na alkoholu a propadl těžkým depresím. Za dvacet let toho zažil více než většina lidí za celý život.

Luke Perry se proslavil rolí Dylana v seriálu Beverly Hills 90210.

Luke Perry se proslavil rolí Dylana v seriálu Beverly Hills 90210.

Velké téma několika dílů byl také jeho problematický vztah s otcem, který byl zločinec a o Dylana se nestaral.

I přestože Dylan nebyl žádný svatoušek, svým kamarádům ze školy, například hlavnímu hrdinovi Brandonovi, neustále dával rady do života. Působil jako ukázkový světec, který si leccos prožil a nechce, aby ostatní opakovali jeho chyby. 

Přitom měl na první pohled život jako v pohádce. Bydlel sám v krásném domě, praly se o něj krásné dívky a díky financím svého otce si mohl užívat zábavy, kolik chtěl. Když si řekl, že si zasurfuje, ulil se ze školy a šel si vyčistit hlavu k moři.

Jako správný lamač dívčích srdcí vystřídal Dylan několik žen, včetně dvou největších kamarádek – Brendy a Kelly.

Dylan a jedna z jeho lásek Kelly.

Dylan a Kelly, jedna z jeho lásek

Ze seriálu postava Dylana zmizela po pěti letech. Brzy ale tvůrcům došlo, že frajer jako on prostě nemůže chybět, a Dylan byl zase zpět.

V roce 2000 byl s Beverly Hills ale konec, seriál už ztrácel kouzlo. Z mladých středoškoláků se stali dospěláci a ti už nemohou řešit ty samé problémy, jako když jim bylo sedmnáct let.

Po konci seriálu byli jistě mnozí zvědaví, jak se ty největší hvězdy Beverly Hills prosadí v dalších letech. Co se Perryho týče, nebyla to žádná sláva...

Luke Perry měl našlápnuto ke slibné kariéře. Všichni si ho pamatují ale jen...

Luke Perry měl našlápnuto ke slibné kariéře. Všichni si ho pamatují ale jen coby Dylana z Beverly Hills. Kde se stala chyba?

Hraním se sice živil dál, ale o žádné trháky nešlo. Objevil se sice v mnoha filmech a seriálech, ale ty byly béčkové kategorie a povětšinou se jednalo jen o vedlejší role, někdy až štěky. Žádná postava mu nepřinesla ani z procenta takovou slávu jako rebel Dylan McKay z Beverly Hills. A Luke si to, že bude patrně navždy hercem jedné role, dobře uvědomuje.

„Budu s ním spojován, dokud nezemřu, ale je to fakt v pohodě, vytvořil jsem Dylana McKaye,“ říkal před lety americkým novinářům Perry.

Luke Perry, představitel frajera Dylana z kultovního seriálu Beverly Hills...

Luke Perry, představitel frajera Dylana z kultovního seriálu Beverly Hills 90210

Perrymu se příliš nedařilo ani v soukromém životě. Jako mladík si v roce 1993 vzal svou lásku Rachel „Minnie“ Sharpovou, o deset let později ale manželství zkrachovalo. Zplodili spolu dvě děti, syna Jacka a dceru Sophii.

Syn Jack nešel ve stopách svého otce, ale stal se profesionálním zápasníkem. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:06 2. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  86
 • Super
  53
 • Sladký
  25
 • Cože
  23
 • Trapas
  23
 • Haha
  19
Komentáře