Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Výživový poradce varuje před Kamu: Nebezpečná dezinformátorka! Dejte si na ni pozor

  Kuchařka Kamila Rundusová (31), známá pod přezdívkou Kamu, čelí už několik dní drsné kritice za to, že se na sociálních sítích honosila cizími recepty a snímky z fotobank, které pak hrdě vydávala za své. Nyní se do populární influencerky ostře pustil kulturista a výživový expert Lukáš Roubík (34), který instagramovou hvězdičku veřejně označil za nebezpečnou dezinformátorku. Proč by si na ni její fanoušci, zejména ti mladí, měli dát pozor?

  Svalovce Lukáše Roubíka proslavil nejenom televizní pořad Tlouštíci, ale také vleklé spory s kontroverzním kulturistou Filipem Grznárem. Dva testosteronem nabití borci si delší dobu vyměňovali drsné vzkazy a chvíli to vypadalo, že dojde i k pěstnímu souboji.

  Zakladatel Institutu moderní výživy a autor několika publikací o zdravém životním stylu se nyní zaměřil na influencerku a kuchařku Kamilu Rundusovou, která čelí ostré kritice za „cuketovou blamáž“.

  Roubíkovi ale vadí něco jiného. Rundusovou označil za nebezpečnou dezinformátorku, která lidem velmi ráda radí ohledně životního stylu naprosté hlouposti a ještě je nesmyslně obhajuje.

  „Přijde mi docela smutné, že největší kritika se na tuto kuchařku strhla až kvůli fotce cukety z fotobanky. Hlavní problém totiž vidím v tom, že tato influencerka s více než 300 tisíci sledujícími opakovaně šíří velmi hrubé dezinformace o výživě a zdraví,“ uvedl na Instagramu ve Stories Roubík a přidal také odkaz na článek, který před časem publikoval na svém webu.

  Lukáš Roubík označil Kamu za nebezpečnou dezinfomátorku.

  V textu expert na výživu připomíná například starší kauzu, kdy Kamu na sociálních sítích propagovala kokosovou vodu.

  „Kamu byla součástí kampaně s opravdu nesmyslnými a zavádějícími tvrzeními,“ uvádí Roubíkův Institut moderní výživy.

  Influencerka svým fanouškům dokonce tvrdila, že kokosová voda je svým složením velmi podobná krevní plazmě.  Kokosová voda je nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty,“ tvrdila také kampaň, které byla Kamu součástí.

  S tím ale Roubík a jeho kolegové z institutu zásadně nesouhlasí.

  „Kokosová voda je z 95 % pouze voda, s obsahem proteinů a tuků pod 1 % a s obsahem vitamínů a minerálních látek, jejichž obsah na 100 ml odpovídá pouze 2–⁠7 % doporučené denní dávky. I když tedy této vody vypijete litr za den, u většiny mikronutrientů se nedostanete ani na třetinu doporučené denní dávky,“ uvádí Roubíkův institut.

  Lukáš Roubík je výživový expert a kulturista.

  Na Roubíkovu opodstatněnou kritiku reagovala Kamu velmi podrážděně a arogantně.

  „Na negativní články o detoxu nehodlám reagovat. Většinou jsou od lidí, kteří detox nikdy nezkusili,“ nechala se tehdy slyšet internetová kuchařka.

  Očista, která může skončit srdeční zástavou

  Roubík i jeho kolegové se arogantním slovům influencerky Kamu vysmáli. 

  „Člověk se nemusí sám bodnout nožem do nohy, aby zjistil, že bude krvácet. Osobní zkušenost má samozřejmě také svůj význam, nicméně nejedná se v žádném případě o žádnou spolehlivou vědeckou metodu, která by nám poskytla relevantní, replikovatelné a přenositelné výsledky i na ostatní,“ uvedl kulturista, jehož poté znepokojilo také to, že Kamu loni lidem doporučovala očistu s pomocí epsomské soli.

  „Ráno jsme si dali dva poslední koktejly té epsomské soli a konečně fakt ze mě začaly lítat ty kameny! Pápá, žlučové kamínky,“ pochvalovala si na sociální síti Kamu.

  Kamu v době, kdy měla ještě dlouhé vlasy.

  Podle Roubíka je tato procedura ale zdravotně nebezpečná.

  „Tato očista dle odborné literatury může v některých případech vést k poškození jater, extrémní svalové slabosti, poruchám vědomí, anebo dokonce i k srdeční zástavě vlivem zvýšené hladiny hořčíku v těle,“ píše Roubík, který shledává Kamu za velmi nebezpečnou dezinformátorku.

  Nemá lékařské vzdělání a radí nemocným lidem, zlobí se Roubík

  Kuchařce známý svalovec vytkl také propagaci zázračných půstů a fakt, že Kamu nedávno radila sledujícím, které stejně jako ona trpí syndromem polycystických ovarií.

  „Jejím posledním výživovým výstřelkem byl minimálně 12denní vodní detox. V poslední době je také jejím velkým tématem syndrom polycystických ovarií (PCOS), což je gynekologické onemocnění způsobené hormonální nerovnováhou, kterým prý sama trpí. Nicméně přijde nám opět krajně nebezpečné, že se tato influencerka bez zdravotnického vzdělání vyjadřuje k tomuto onemocnění a veřejně komunikuje svůj léčebný program, který je založen například na vyřazení lepku, laktózy, cukru nebo kávy a varuje před pesticidy a chemií,“ tvrdí výživový expert, jenž vyzval fanoušky známé kuchařky, aby pečlivě zvážili, zda se jejími radami mají řídit.

  „Jsme toho názoru, že s vysokou sledovaností na sociálních sítích by influenceři měli nést i odpovědnost za jejich předávané informace a za možné poškození zdraví. U témat, jakými jsou např. výživa nebo zdraví, je navíc možné riziko škody zdaleka nejvyšší,“ varuje Roubík.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

  Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

  Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

  Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

  Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz