Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Životní příběh Luďka Munzara (†85): Prokletý dům, rakovina a parkinson

  V sobotu ráno zemřel Luděk Munzar (†85), herecká legenda, kterou nejvíce proslavila role v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře (1985). Munzar dlouhou dobu bojoval s vážnými zdravotními problémy. Několikrát se mu vrátila rakovina a nedávno podstoupil i operaci srdce. Těžce nemocná je i jeho dlouholetá manželka a další herecká ikona Jana Hlaváčová (80). Jejich život byl naplněný láskou a pokorou, ale také životními zkouškami.

  Rodák z Nové Včelnice Luděk Munzar začal svou hereckou dráhu v roce 1956, kdy mu bylo 23 let. Nastoupil tehdy do Městského oblastního divadla v Mladé Boleslavi. V říjnu roku 1957 přišel ale obří zlom a byl angažován jako člen činohry Národního divadla v Praze. Zde si zahrál nespočet významných rolí, například Merkucia v Romeovi a Julii či Agamemnóna v Oresteii.

  Ve stejném roce se Munzar oženil se svojí první manželkou. Tou byla loutkoherečka Naděžda Musílková. Spolu přivedli na svět dceru Johanu. Vydrželi spolu deset let. Naděžda se poté provdala za Ivana Krause, bratra známého moderátora Jana Krause. 

  V roce 1968 Kraus s Naděždou i Johankou emigrovali. Munzar ale dlouho sám nebyl, zamiloval se do herecké kolegyně Jany Hlaváčové, která byla tehdy vdovou. V roce 1971 se jim narodila dcera Barbora, která následovala své rodiče a stala se také herečkou.

  Munzar s Hlaváčovou přinášeli divákům radost v mnoha nezapomenutelných rolích. Za zmínku stojí také fakt, že nikdy neslevili ze svých morálních hodnot. V roce 1977 jako jedni z mála umělců nepodepsali Antichartu. V roce 1990 zase společně odešli z Národního divadla, jelikož nesouhlasili se směrem, kterým se činohra ubírala.

  Poslední roky žil Luděk Munzar s Janou Hlaváčovou v domě v pražských Modřanech, k němuž se váže velmi zajímavý příběh. Munzar si modřanskou vilku přímo zamiloval a snil zde o klidném a spokojeném životě se svou manželkou.

  Původně Munzar vyhlédl dům pro kolegu Karla Högera (†67). Tomu se ale parcela a místo nelíbily, a tak se do domku nastěhoval Munzar se svou ženou. 

  Tip na příjemnou lokalitu dostal od tehdejšího kolegy Jaroslava Vojty (†81), který zde už bydlel a je po něm pojmenovaná ulice, v níž Munzar s Janou Hlaváčovou žili.

  Dům i lokalitu si herec přímo zamiloval. Ale z vysněného domu se brzy stal „dům hrůzy“. Dceři Barboře se v modřanské vilce rozpadlo manželství s hercem Jiřím Dvořákem, Munzara s jeho ženou zase jako by zde začaly pronásledovat zákeřné choroby.

  V devadesátých letech prodělal Munzar rakovinu ledvin a o několik let později i rakovinu prostaty. Před rokem měl zase slabý infarkt a musel na operaci srdce. Kromě toho ho poslední dobou trápily problémy s klouby.

  S velmi těžkou nemocí už několik let zápasí také jeho manželka Jana Hlaváčová. V roce 2011 jí byla diagnostikována Parkinsonova choroba, navíc se přidaly i deprese. Dokonce prý tak silné, že podle informací týdeníku Sedmička Jana Hlaváčová není schopná vyjít z domu.

  I přestože byl na tom Luděk Munzar po zdravotní stránce velmi špatně, o svou těžce nemocnou manželku se do poslední chvíle staral, jak jen mohl.

  „Je to blbý, ale přál bych si, aby byli všichni u nás v rodině zdraví. A věřte mi, že to teď hodně potřebujeme,“ přiznal zdravotní trable své ženy Luděk Munzar před časem v rozhovoru pro Český rozhlas. 

  Manželskému páru, jejž trápily vážné zdravotní problémy, udělala za poslední dobu jistě největší radost událost z minulého léta.

  Jejich dcera Barbora (47) si v létě na zahradě domu v Modřanech vzala svého dlouholetého přítele Martina Trnavského (48). Jednalo se o utajenou svatbu, kam bylo pozváno jen zhruba dvacet lidí. Tehdy i přes velké bolesti dovedl Luděk Munzar svou dceru k oltáři.

  Luděk Munzar dovedl svou dceru k oltáři.

  Na Luďka Munzara nebudou filmoví fanoušci vzpomínat pouze jako na představitele skláře Jakuba Cirkla. Byl to také výtečný dabér. Propůjčil například svůj hlas americké legendě Paulu Newmanovi. 

  Je ale velká škoda, že tak výjimečný herec, který se proslavil také jako velmi úspěšný automobilový závodník, nedostal větší příležitost u filmu. 

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:30 neděle 26. května 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   268
  • Tvl
   30
  • Cože
   21
  • Trapas
   18
  • Haha
   17
  • Sladký
   16