jít naiDNES.cz

Vondráčková je jako chodící encyklopedie: Vrhla se na dráhu průvodkyně?

Lucie Vondráčková poslední dobou supluje průvodce Lonely Planet v kombinaci s Wikipedií. | foto: Koláž Expres.cz

Zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková (39) žije v Montrealu už víc než sedm let a za tu dobu o tomto kanadském městě neřekla de facto nic. Pár měsíců před návratem do Česka se to rozhodla změnit a informuje fanoušky o každém svém kroku, který vždy doplní vyčerpávajícím výkladem.

„Ve 3. tisíciletí př. n. l. se kolo rozšířilo po velké části Evropy, na Středním východě a na Kavkazu. Po roce 1500 př. n. l. byl vůz s koly znám i ve Skandinávii a v Číně. Americké předkolumbovské kultury vozy neznaly. Teď už ano,“ poučila Lucie Vondráčková z Montrealu svoje fanoušky pro případ, že by se chtěli dozvědět víc o „obyčejném“ přibližovadle, na němž den co den jezdí do školy či do práce.

„Jde se na květinový trh v Montrealu, jdete se mnou?“ ptá se poněkud dětinsky Vondráčková, když si to mašíruje do tržnice.

„Teď na jaře tady mají všude kytky, podívejte. A neskutečně to tady voní. A tohleto jsou hodiny, tady na věži,“ popisuje zpěvačka, která cestu za květinami pojala jako průvodcovskou prohlídku.

„Tahle ulice, to je vlastně takový strašně dlouhý Václavák,“ informuje Lucie z další procházky po městě, jež jí bylo léta domovem.

„Vidíte a všude jsou cihly, každý domeček je jiný, ale pořád cihlový. V zimě často jezdíme autobusem, jezdí se tu na kartičku, to snad zkoušejí i v Praze?“ pídí se Vondráčková, která je pověstná tím, že všude chodí pěšky. Kromě toho si všímá mixu architektonických stylů, kdy vedle římských sloupů stojí mrakodrap.

„Je tady spousta krásných věcí,“ dodala Lucie s tím, že semafory v Kanadě jsou jiné než v Česku.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat