jít naiDNES.cz

Vondráčková krmila veverky: Za buchtu dostala céres, a tak tasila granule

Lucie Vondráčková (39) je známou milovnicí zvířat. Nejinak tomu je i v Kanadě, která byla jejím druhým domovem osm let. Fanouškům se zpěvačka pochlubila, jak přilepšuje místním veverkám. Poté, co mlsným hlodavcům nabídla sladké pečivo, se strhla hotová mela. Není divu, že pár dní nato už Lucie krmila něčím úplně jiným.

„No, to není dobré krmení pro veverku. Z pečiva maximálně pořádně usušený chleba, jinak oříšky, semínka, třeba i ovoce. Ale buchtu ne! Bude se jí nadýmat bříško, chudince. A určitě se podělí s ostatními. Ach jo,“ posteskla si jedna z fanynek Lucie Vondráčkové, kterou etuda o krmení moc nedojala.

Našli se však i tací, kteří obavy o zdraví veverek mírnili s tím, že tyhle roztomilé „popelnice“ jsou zvyklé na leccos.

„Ty žerou všechno. Člověku přivezli večer nákup v krabicích a během pár hodin krabici prokousaly a ukradly celý čerstvý chleba a mnoho dalšího. Není veverka jako veverka. Tenhle typ veverek vyhladil v Anglii i všude jinde ty naše zrzavé veverky. Tyhle jsou fakt jiné, něco vydrží,“ nechala se slyšet jedna z dam, která má s anglosaskými veverkami už nějaké zkušenosti. 

V tu chvíli se do hovoru vmísila i sama Lucie. „Přesně tak. Nejradši mají palačinky,“ promluvila o jejich oblíbených pochoutkách. Některým fanouškům to ani tak nedalo a jali se na Vondráčkovou výchovně zapůsobit.

„Co až se vás vaše děti optají: ‚Čím se krmí taková veverka sama v přírodě?‘ Pokud by doma nikdo nenašel tu správnou knihu, ze které by kýženou informaci vyčetl, jistě se dá na internetu najít, co tvoří přirozenou stravu veverek,“ namítl Jiří. „Připravte jim misku neupravovaných plodů a ořechů, jablíčko. Nejlépe jejich endemickou stravu. Ale pozor, velice rychle si zvyknou, mršky, na to, že jim někdo podstrojuje,“ doplnil.

„Děkuji, Jiří. Dnes přišla znovu, takže ji to zřejmě nezabilo. Snad jsem tedy nezpůsobila vymření populace veverek v Kanadě. To by mě moc mrzelo, takhle po osmi letech. Zdravím z dálky! Vaše neuvědomělá Lucie,“ uzavřela debatu zpěvačka.

Na její obranu ale nutno říct, že pár dní nato už veverky krmila „přijatelnějšími“ granulemi, které jsou pro malé zvířecí hladovce přímo určené.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat