jít naiDNES.cz

Janečkova kněžka podporuje kojící ženu, která byla vyhozena z banky: Bude odveta!

Případ ženy, která kojila v bance, vyvolal ve společnosti vášnivé diskuze. Lilia Khousnoutdinova podporuje hnutí, které se postavilo za kojící ženu. | foto: facebook

A jsme zase u kojení na veřejnosti. Případ kojící ženy, kterou v minulých týdnech donutil člen ochranky opustit banku, vyvolal vášnivé diskuze. Naštvané kojící matky naplánovaly odvetu, budou hromadně kojit v pobočkách Raiffeisenbank po celém Česku. Na stranu kojící ženy se postavila také partnerka Karla Janečka Lilia Khousnoutdinova.

Lilia Khousnoutdinova podporuje kojení na veřejnosti

Jak se řekne kojení na veřejnosti, společnost se rozdělí na dva tábory. Na jedné straně stojí odpůrci, na druhé zastánci, kteří ženu hájí. Mezi nimi je i Lilia Khousnoutdinova, která se zastala ženy, již člen ochranky donutil opustit prostor banky, protože kojila svou dceru.

„Kojení je krásné, přirozené, zdravé a normální. Doufám, že brzy i v Raiffeisenbank. Jsem klientem a jsem šokovaná případem maminky, která byla vykázána, protože kojila. Píšu dopis a v pondělí se chystám za svojí bankéřkou. Nevím, jak to skončí, ale rozhodně budu koncem týdne klientem banky, která podporuje kojení,“ píše na sociálních sítích Khousnoutdinova, Janečkova partnerka.  

Jak to celé bylo?

Lucia šla 20. března vyzvednout peníze do jedné z pražských poboček Raiffeisenbank, kam dorazila s roční dcerou a kočárkem. „Problém nastal, když jsem se i s kočárkem začadila do fronty na pokladnu. Dcera má rok, je živá, nejdřív tam trochu chodila kolem, pak chtěla mléko, je stále kojena na požádání,“ napsala na facebookovou stránku Laktační ligy žena.

„Dcera mi při kojení seděla na klíně a hlavou v podstatě prs zakrývala a druhý prs jsem měla logicky zahalený (měla jsem kojicí tílko a svetr na něm). Po pár minutách kojení ke mně přišla ochranka a nahlas, na celou pobočku mě muž z ochranky upozornil, abych se okamžitě zahalila a přestala exhibovat. Prý je to veřejný prostor a já se odhaluji, což je zakázané, mají to uvedeno i v nějakém jejich řádu,“ pokračuje ve svém vyjádření Lucia. Namítla také, že kojí dceru, je částečně schovaná za kočárek a navíc zahalená svetrem.

„Řekl, že prostě i tak exhibuji, že už tam takové případy měly a jejich paní ředitelka rozhodně takové chovaní nepodporuje. Muž z ochranky mi vyhrožoval, že pokud neodjedu nakojit dceru mimo prostor banky, nechá mě vyvést,“ popisuje Lucia, která vyšla před banku a venku na lavičce dceru nakonec nakojila.

Když se Lucia vrátila do banky, muže z ochranky měla upozornit, že jí to mohl říct jinak, aniž by na ni potupně řval přede všemi v bance a nechal ji z prostoru vykázat jako drogově závislého. Muž jí údajně odvětil, že se zachoval adekvátně a že mu starší pánové ve frontě tvrdili, že jim pohled na kojení nebyl příjemný.

Reakce Raiffeisenbank

Na facebookovou stránku Laktační ligy poté přišlo oficiální vyjádření Raiffeisenbank ČR: „Dobrý den, mrzí nás vzniklá situace. Na našich pobočkách se vždy snažíme vyjít klientům a klientkám vstříc ve všech ohledech. Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možností pobočky a s ohledem na ostatní klienty. Děkujeme za pochopení, Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.“ 

Kojící matky naplánovaly odvetu

Reakce banky vyvolala další kontroverze a celý incident má dohru. Maminky, které kauza pohoršila, se rozhodly vyjít na protest do poboček Raiffeisenbank, kde hodlají kojit. Akce má název „Kojit kdekoli (i v Raiffeisenbank) je normální“ a pomocí Facebooku se ženy svolávají.

„Kojení není exhibice, ale péče o naše děti. Pojďme se spojit a dodat si navzájem sílu, podpořit se v potřebě kojit kdykoli a kdekoli to naše dítě nebo situace vyžaduje. Podpořme se navzájem v tom, abychom se nestyděly kojit, abychom se neobávaly negativních reakcí okolí,“ uvádí organizátorky.

Protest se bude konat v pondělí 15. dubna po celé zemi a jedno z hlavních setkání proběhne na pobočce na Václavském náměstí, kde došlo k incidentu.

Zástupci Raiffeisenbank tvrdí, že muž ženu nevyzval k odchodu, ale k zahalení. „Respektujeme tuto formu vyjádření názoru kojících maminek a umožníme tedy hladký průběh happeningu na všech pobočkách v takové míře, aby neovlivnil chod našich poboček,“ uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí banky Kopecká.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:50 11. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  207
 • Super
  46
 • Tvl
  21
 • Haha
  18
 • Sladký
  17
 • Cože
  13
Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Neděle 22. září 2019, svátek má Darina

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • jít naiDNES.cz