Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Rakovina, touha po velké rodině, láska se zadaným mužem: Libuška Šafránková byla ženou mnoha tváří

  Legendární herečka Libuška Šafránková toho za svůj život prožila opravdu hodně. I když ji celý národ miloval, nedal na ni dopustit, v záři reflektorů se necítila dobře. Ba naopak. Nakonec se stáhla úplně, protože jí dělalo dobře jen domácí prostředí. Porazila zákeřnou rakovinu, až do posledních chvil zůstala po boku osudové lásky Josefa Abrháma, se kterým prožívala něco jedinečného. Na co byla v životě nejvíce pyšná? Proč měla jen jedno dítě?

  Krásná Libuška Šafránková prožila dětství ve Šlapanicích u Brna, kde vyrůstala po boku mladší sestry Miroslavy, též herečky. Jako čiperné a malé dítě vždycky toužila se předvádět, pro někoho hrát. Nejdříve se věnovala pouze divadlu, ale rok 1971 se pro ni stal osudovým.

  Získala tehdy roli Barunky ve filmu Babička a tím její hvězdná kariéra započala. V té době ještě malá Libuška neměla ani páru, že se jednou stane velmi oblíbenou a uznávanou herečkou.

  Dva roky poté si ji vyhlédl režisér Václav Vorlíček, který hledal tu pravou princeznu pro svou nejslavnější pohádku. Nejdříve legendární roli nabídl Janě Preissové, ale ta odmítla kvůli tomu, že čekala syna. Pak padla volba na mladou herečku z Brna a bylo vybráno. V té době bylo Libušce pouhých 20 let a nikdo ještě neměl páru, jak úspěšný film bude a že už si bez Libušky a Pavla Trávníčka nikdo nebude umět představit Vánoce.

  Pro mladou ambiciózní herečku to byl odrazový můstek mezi elitu.

  Celá 70. a 80. léta působila v Činoherním klubu, kde ztvárnila desítky rolí. Kromě toho si zahrála v několika pohádkových filmech či komediích, například v Malé mořské víle, kde se potkala se svou sestrou Miroslavou.

  Nejslavnější česká princezna Libuše Šafránková

  Nejslavnější česká princezna Libuše Šafránková

  Chvíli to vypadalo, že se přes roli Popelky už nedostane dál, že bude vyhledávanou princeznou, ale žádnou pořádnou roli už nedostane. Naštěstí měla více talentu než jen krásy a zaujala i další režiséry. 

  Po rolích princezen přišla nabídka na role mladých dívek, jako je Jana ve snímku Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či Zuzana ve filmu Můj brácha má prima bráchu.

  Přebrala kolegyni Abrháma

  Libušce se dařilo nejen na filmovém plátně, ale i v soukromém životě. I když cesta k její osudové lásce Josefu Abrhámovi byla značně trnitá. Poznali se v Činoherním klubu, kde oba hráli. Mladičká herečka známému herci na zkoušce padla do oka, prý ho zaujalo, že nedělá chyby. On se zase líbil jí a u toho dlouho zůstalo. Oba se zdálky okukovali, tu na jeho zkoušce, tu na jejím představení. Společně si zahráli až po delší době v komedii Poprask na laguně. 

  Libuše s Josefem patří mezi nejhezčí páry showbyznysu.

  Libuše s Josefem patřili mezi nejhezčí páry showbyznysu.

  I když byl Josef zadaný a žil se zpěvačkou Naďou Urbánkovou, byl Libuškou natolik okouzlen a očarován, že i tak ji pozval na večeři. O nově vyvíjejícím se vztahu se jeho partnerka Naďa dozvěděla až od své kadeřnice.

  „Moc jsem chtěla mít s Pepou dítě. Ve chvíli, kdy jsem cítila, že ten biologický budík zvoní, jsem mu to oznámila, protože jsem se chtěla zachovat čestně. On mi tehdy řekl, že se na to ještě necítí,“ popsala tehdy Urbánková a pak přišel nečekaný konec.

  „Všichni věděli, že chodí i s Libuší, jen já ne. Až to nevydržela moje kadeřnice a řekla mi to, nerada na ten rozchod vzpomínám,“ dodala.

  V roce 1976 se milenci vzali a začali spolu hrát v mnoha filmech, například ve Vrchní, prchni! Dokonce v tomto filmu rádi manželé tak improvizovali, že Libuška manželovi jako „inženýru Králíkovi“ vrazila mohutnou facku, což ale ve scénáři nebylo.

  Překonala rakovinu plic

  Bohužel se pak začalo ozývat zdraví, herečka začala chřadnout a nikdo pořádně nevěděl, co se děje. Libuška se stáhla do ústraní, dokonce odešla ze seriálu Gympl, který měl být jejím comebackem. Dlouho se šuškalo, že na tom není dobře. Celá rodina se stáhla do ústraní a mlčeli.

  Až po vyléčení se fanoušci dozvěděli, že prodělala rakovinu plic, kterou naštěstí porazila. 

  Libuše Šafránková a Josef Abrhám.

  „Je mi moc dobře a cítím se opravdu skvěle. Beru to ale všechno s obrovskou pokorou, proto nikomu raději neříkám, že mi je fajn. Pokorně děkuji tomu nahoře, ale nikdy nevíte. Vesmír je velmi nevyzpytatelný a hravý... Vždycky vás může překvapit! A pokud jsem to všechno zvládla, teď když s vámi mluvím, moc ráda bych poděkovala všem, kteří byli se mnou, mysleli na mne a drželi mi palce. Lehké to opravdu nebylo,“ řekla Blesku po uzdravení. 

  Do práce se už nevrátila. Rozhodla se pro tu největší životní roli, a to babičkovskou. Díky synovi Josefovi se dočkala čtyř vnoučat, která tak ráda hlídala.

  Vždycky toužila po velké rodině

  „Žádná nová role zatím na obzoru není, ale to vůbec nevadí. Naopak je to dobře. Býti babičkou je daleko smysluplnější činnost,“ nechala se slyšet Libuše, která děti vždycky milovala.

  Její tvář zdobí německé čokolády.

  A to také bylo její velmi citlivé místo. Vždycky toužila po velké rodině, po plném domě. Nakonec byla ráda za syna, který rodičům pomáhal, jak to jen šlo.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

  Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

  Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

  Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

  Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz