Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Boj s rakovinou vzdala, řekla spisovatelka o Šafránkové: To jste kamarádka? zuří lidé

  Spisovatelka Markéta Lukášková se posledních pár let přátelila s Libuší Šafránkovou a promluvila o jejím boji se zákeřnou nemocí. Moc fanoušků jí to nepřineslo. | foto: Koláž Expres.cz

  Snad nikdo už nepochybuje o tom, že Libuše Šafránková (†68) byla miláčkem národa. Lidé vše, co se kolem ní šustlo a šustne, vždy vnímali velmi citlivě, filmovou Popelku brali za „svou“ a hájili její čest i dobré jméno. To teď dobře ví i spisovatelka Markéta Lukášková, která o herečce mluví jako o své kamarádce. Veřejnost šokovala, když zmínila i fakt, že boj se zákeřnou nemocí vzdala, protože jí léčba nedělala dobře.

  „Začalo to tím, že jsem si ji a Jenovéfu Bokovou vysnila jako představitelky hlavních postav Lososa v kaluži. Napsala jsem jim dopis a poslala knížku a doufala. Po třech týdnech mi zvonil telefon a v něm se ozvalo: Dobrý den, Markétko!“ zavzpomínala na Libuši Šafránkovou Markéta Lukášková.

  „Byla to Libuška a já skoro nemohla dýchat. Byla nadšená, knížka se jí moc líbila a vlastně hned kývla na to, že namluví v audioknize roli babičky. A pak jsme si povídaly. Zněla, jak kdyby jí bylo o padesát míň. Pořád tak mladistvě, vesele, nadšeně. Jako Popelka,“ prozradila spisovatelka, která si nesmírně vážila toho, že legendární herečka namluví audioknihu k její knize Losos v kaluži.

  „Chtěla hrát v lososím filmu, na tu roli se hrozně těšila, říkala, že je to skoro jediný projekt, co by chtěla dělat. Občas zmínila, že musí do nemocnice na vyšetření a že se uvidí, jak to dopadne. Ale brala to s humorem. Z toho mi vždycky šel mráz po zádech, jak si ze smrti dělala legraci, vlastně asi i proto ji Losos tak okouzlil. Pořád jsme si slibovaly, že se setkáme a půjdeme na procházku,“ doplnila Lukášková s tím, že vždy mluvily třeba čtyřicet minut.

  „Plácaly jsme pátý přes devátý, ona měla ten nenapodobitelný zvonivý smích, hrozně hezky mluvila o rodině a jak se o ni ráda stará,“ dojala se autorka knihy, která herečce měla učarovat.

  Kdyby zůstala u této vzpomínky, možná by udělala lépe. Alespoň v očích mnoha fanoušků Šafránkové.

  „Naposledy jsme spolu mluvily na podzim, na Dušičky, to byla taková malá tradice, co jsme si stihly vybudovat. Říkala, že poslední výsledky nedopadly dobře, ale že už na léčbu kašle, že jí to nedělá dobře. Byla optimistická, smířená a stejný rarášek jako vždycky. Ptala se na tu naši věc a těšila se, až si zahraje. Už se to nestane, ani na tu procházku už nezajdeme. A já tu sedím a je mi smutno a utěšuju se tím, že odešla v míru,“ dodala však Lukášková, která promluvila i o boji se zákeřnou nemocí a o tom, že se filmová Popelka měla rozhodnout dál nebojovat.

  „Každý její krok byla její volba, její rozhodnutí. Nikdo nemá právo vytahovat věci, které za života paní Šafránková sama tisku neřekla. Co trochu lidské slušnosti a úcty?“ ptá se mladé literátky Klára.

  „To asi kamarádka velká nebyla, když tu vytahuje soukromé informace. Hyenismus. Nechte Libušku v klidu,“ nechala se slyšet Zlata, jíž se nelíbí, že kamarádka Šafránkové zveřejňuje informace z jejího soukromí, když už se herečka nemůže bránit.

  „Chápu, že léčba rakoviny je zatěžující a volba každého je dobrovolná, zda se bude léčit, nebo ne, ale také mám pochopení pro ty, kteří tu zůstanou. Každý, kdo miluje a má rád, by si posteskl nad tím, že jeho blízký boj vzdal,“ zastala se spisovatelky Jana.

  „To jsou mi zase kamarádky. Taky už mám pár takových za sebou,“ prohlásila Sára.

  Lukášková to jistě nemyslela zle, naopak. Bohužel ať už to chtěla napsat sebelépe a sebecitlivěji, podcenila oddanou fanouškovskou základnu, kterou za sebou Libuška Šafránková měla a má.

  Tím, že promluvila o jejím zdravotním stavu, podle nich spisovatelka překročila hranice slušnosti a vydala se na dosti tenký led. A ten se pod ní, minimálně v očích řady rozhořčených lidí, právě propadl...

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz