Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Třetí televizní škrt pro Leoše Mareše: Jak číst komplikace v jeho obsazení

  Je to už třetí televizní projekt s Leošem Marešem v relativně krátké době, který byl pro nízkou sledovanost zrušen. Mohlo by se tak zdát, že na vině je moderátor s velkým egem a jakousi neschopností zaujmout diváky. Leč to úplně pravda nebude. U Mareše se spíš jedná o souhru několika faktorů, z nichž ne vše jde za jeho jménem. Pojďme se podívat, proč mu to už zase nevyšlo (a že nejde jen o něj).

  Mýtus: Mareš není televizní typ

  Těžko bychom hledali právě že typičtější televizní tvář, než je Leoš Mareš (42). Je to chodící product placement elegantního pánského stylu s vynikající a pohotovou rétorikou, který dokáže oslovit nejširší záběr peoplemetrů. Jeho cílovka je čtyři až sto let, na pohlaví nesejde, ale bližší je jako pohledný muž samozřejmě ženskému publiku. Přes to všechno se v posledních letech nedokáže prosadit v televizi, pojďme si tedy říct, v čem to je.

  Bod zlomu

  Mareše měla televizní kamera vždycky ráda, začalo to v hudební show Eso, pokračovalo přes divácky neúspěšný Big Brother a končilo jako několikaleté kralování na postu moderátora SuperStar. Tehdy platilo, že tu není lepší osobnost. Mareš bral i nejvíc peněz a obsadit ho byla otázka prestiže, ale divoký osobní život mu přivodil pád, to když v manželství s Monikou Marešovou vyšly kompromitující fotky s prostitutkou.

  Sice skandál krátkodobě ustál po veřejné omluvě, ale následující divoký vztah s modelkou Petrou Faltýnovou a přesvědčení o vlastní neomylnosti mu přivodily další propad.

  Noční talkshow (spíš můra)

  V tehdejší době byl Leoš Mareš sice nejznámější moderátor Česka, ale pořád mu chyběla jedna zásadní věc – vlastní talkshow. Tu začal vysílat v roce 2015, toužil po ní tak moc, až si pod sebou podřízl větev. Vysílala se totiž v nemožném čase, kdy ji nikdo neviděl, nepřišel s vlastní invencí a všechno si řídil sám. Přišel neodvratný krach, který ho na dlouho stál jméno v televizi. Důvodů, proč neuspěl, je mnoho, většina z nich jsou teorie.

  Jediná jistota, kterou víme, je ta, že se projevila Leošova vlastnost „nenechat si od nikoho poradit, já to vím nejlíp“, která mu v následujících letech také komplikuje život.

  Leoš objevil internet

  Dlouho, velmi dlouho se vyhýbal sociálním sítím, a aniž by to někdy přiznal či si to uvědomil, Mareš byl poslední, kdo neměl vlastní fanouškovský účet. Tehdy mu možná někdo poradil, možná na to přišel sám, že by se právě mohl stát novým králem sociálních sítí.

  A stalo se.

  Leoš od té doby nepustil telefon z ruky, začal vysílat živé přenosy ze zákulisí svých vystoupení a absolutně v té době přepsal pravidla českého youtuberingu. Opět se projevila jeho kreativita i to, že se umí obratem inspirovat v zahraničí. Dnes platí za největšího influencera, navíc s čichem pro výhodný byznys.

  Třetí comeback

  Internet a lajky jsou sice fajn, ale Leoš moc dobře věděl, že je potřeba dobýt zpět televizi, protože pořád platí, že v ní jste vidět nejvíc. A Leoš DNA televizní hvězdy má, ať si myslíte, co chcete, jenže se začaly zase opakovat ty stejné chyby. Vybírá si složité formáty zábavných pořadů a kývl na opětovnou spolupráci s Liborem Boučkem, svým největším rivalem.

  Dva kohouti

  Televizní duet Mareš–Bouček se vždy jevil jako „šťastné kombo“, je to ale pokaždé špatné rozhodnutí. Ti dva se mohou přetrhnout, aby předstírali souhru, ovšem televizní chemie, patrná pro diváky i skrze obrazovku, mezi nimi není.

  Vždy to působí tak, že jeden chce přebít druhého, a Leoš je v tom důraznější. Oba vedle sebe na obraze působí jako bipolární porucha, divák chce mezi nimi přepínat z Primy na Novu, ne je vidět na jedné obrazovce. Každý navíc oslovuje jinou skupinu a je vhodnější pro jiný formát pořadů. Dá se říct, že lidi bavila víc předstíraná rivalita dvou moderátorských es než dva kamarádi, co si spolu plácají po rameni v jednom pořadu.

  Konkurence je zdravá a je potřebná, Libor Bouček je ale Marešovi roven. Jak zhruba finanční odměnou, tak kvalitou odvedené práce a sílou osobnosti a profesního jména. Nemůže být tedy logicky ani z jednoho sekundant.

  Komplikované výmysly

  Leoš si vybírá složité soutěže, kterým nerozumí ani jeho manželka Monika. Není to tak dávno, kdy před startem pořadu 1 proti všem velmi složitě ve svých instastories Monice vysvětloval, o co vlastně jde. Ona stále nebyla s to pravidla pochopit.

  A v tom je ten problém, dobrý pořad je takový, k němuž nepotřebujete návod.

  Bohužel Leoš je hračičkář a přitahují ho tyto bizarnosti, jíž byl také jeho pořad IQ, který začal i skončil v roce 2013. Trval jen půl roku a měl pouhých dvanáct dílů. Ostatně tento pořad se ve své originální verzi nesetkal s výraznějším úspěchem ani na domovské stanici BBC.

  Uškodil mu Kazma?

  Ani nemohl, Kazma si na Marešovi vylámal zuby.

  Nemůžeme říct, že v některých momentech jsme se v redakci Marešovi nesmáli, to když natočil ranní hysterickou scénu do asi osmdesáti instastories. Ale to není na celé věci vůbec podstatné. Ukázalo se, jaká vlna odporu veřejnosti přijde, když někdo sáhne na Leoše.

  Kazma ho navíc už kopíruje a sám potřeboval půl roku na to, aby Leoše dostal jakože na kolena zmanipulovaným dotočením dílu One Man Show a nadto finančním vydíráním. Zatímco Kazma přemýšlel, jak z toho ven, Leoš si dokázal vyprodat O2 arénu, ačkoliv neumí zpívat a jeho texty jsou jak z Bravíčka.

  Definitivní konec?

  Ne! Byla by to velká škoda. Ovšem musí se něco stát, a to:

  1.

  Leošovi sedí zavedená a osvědčená show, kde jediným pravidlem je dobře se bavit. V současné době jsou to dva pořady, které by měly po Leošovi v budoucnu sáhnout jako po hvězdném moderátorovi – Tvoje tvář má známý hlas, kterou uvádí Sokol, a StarDance, která je už od počátku v obležení Kostkové a Ebena.

  2.

  Neměl by výrazně zasahovat do scénáře a měl by nechat tuto práci produkčním a dramaturgům, kteří tomu, bohužel pro něj a jeho ego, rozumí lépe. Jistou kreativitu je ovšem třeba mu ponechat, Mareš je co do improvizačního humoru, zejména v živém vysílání, špička. Ve své talkshow začal dělat intelektuální humor, proto jeho pořad taky nevydržel. Ať se drží toho, co dělá v rádiu, ostatně z toho důvodu ho lidé stále poslouchají, a proto je taky nesesaditelný.

  3.

  Patrika Hezuckého ať Leoš nechá doma. Pomoci kamarádovi je sice hezká věc, ale nemělo by to znamenat, že mu bude sekundovat u všeho, kam Mareš strčí nohu. Ostatně jejich spojenectví v televizi nikdy sledovanosti nepomohlo.

  Sečteno a podtrženo, v roce 2020 chceme Leoše zpět na obrazovce!

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 7:24 pátek 18. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   105
  • Super
   74
  • Haha
   20
  • Tvl
   19
  • Cože
   14
  • Sladký
   9

  Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

  Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

  Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

  Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

  Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

  Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz