Dlouho mě hladil! Zpěvačka Björk obvinila slavného režiséra ze sexuálního obtěžování

Björk obvinila dánského režiséra ze sexuálního obtěžování. | foto: Profimedia.cz

Sexuální skandál kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina rozvázal jazyk i dalším celebritám, a to nejen ve Spojených státech. O svoji 17 let starou zkušenost se rozhodla podělit také islandská zpěvačka Björk. Ta tvrdí, že ji obtěžoval světově uznávaný režisér Lars von Trier. Plive na něj špínu na sociální síti.

Ačkoliv si Björk (51) říká herečka, filmy, které natočila, byste spočítali na prstech jedné ruky. Tím nejslavnějším se stal bezesporu v roce 2000 snímek Tanec v temnotách dánského režiséra Larse von Triera. 

Toho se však teď zpěvačka rozhodla napadnout. V době natáčení ji měl sexuálně atakovat. Proti její vůli a několikrát. 

„Přestože pocházím ze země, která má jako jedna z mála na světě nejblíže k rovnosti pohlaví, a toho času už jsem měla silnou pozici v hudebním světě s těžko vydobytou nezávislostí, okamžitě po vkročení do role herečky mi bylo jasné, že ponižování a úloha slabší, sexuálně obtěžované bytosti je normou, přičemž režisér a desítky členů štábu to umožňují a podporují. Pochopila jsem, že je zažité, že se může režisér hereček volně dotýkat, obtěžovat je a filmový průmysl to dovoluje,“ napsala v neděli na Facebook rodačka z Reykjavíku. 

Všem bylo přitom jasné, že je řeč o praktikách režiséra filmu Tanec v temnotách, protože žádný jiný celovečerní film nenatočila. 

Zpěvačka Björk ve filmu Tanec v temnotách z roku 2000

Zpěvačka Björk ve filmu Tanec v temnotách z roku 2000

V úterý herečka své tvrzení v dalším příspěvku upřesnila. 

„Někdy mě celé minuty proti mé vůli hladil. Neustále mi šeptal do ucha nemístné, paralyzující a nechutné sexuální nabídky,“ nechala se slyšet.

Během natáčení ve Švédsku jí měl prý dokonce vyhrožovat, že uprostřed noci přeleze balkón, aby se na ní mohl sexuálně uspokojit.

Dánský režisér Lars von Trier čelí nařčení ze sexuálního obtěžování.

Dánský režisér Lars von Trier čelí nařčení ze sexuálního obtěžování.

„Toto se krásně shoduje s metodami Weinsteina a šikanováním,“ dodala s tím, že právě její nepodvolení bylo důvodem, proč o ní režisér šíří, že se s ní špatně spolupracuje. 

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein

Sám Lars von Trier nařčení rezolutně odmítá. Režiséra se zastal i producent filmu Peter Aalbaek Jensen. „To my jsme byli oběti. Ta žena byla silnější než Lars se mnou a celou společností dohromady,“ tvrdí a narazil tak na zpěvaččinu temperamentní povahu. 

Kde je pravda? To ví jen Björk a Lars.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:39 16. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  8
 • Haha
  7
 • Super
  6
 • Cože
  5
 • Sladký
  5
 • Tvl
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat