jít naiDNES.cz

Už mám oblečení do rakve, šokuje herecká legenda Ladislav Mrkvička

Oblíbený herec Ladislav Mrkvička bojuje s neduhy stáří, trpí parkinsonem, sžírají ho deprese. Jeho posledním přáním je být uložen do rakve v ošuntělém kabátě a klobouku, které poprvé oblékl už v roce 1983 v Divadle Na Zábradlí v Hrabalově adaptaci hry Příliš hlučná samota. | foto: Koláž Expres.cz

Sžíravé deprese, nevyzpytatelný parkinson, to nejsou společníci, s nimiž chcete trávit zasloužený důchod. Není divu, že Ladislav Mrkvička (79) pomyslel i na to nejhorší. Oblíbený herec, který se blýskl v seriálech 30 případů majora Zemana, Dobrá voda nebo Policie Modrava, už má dokonce oblečení do rakve!

Nejde přitom o žádnou róbu nebo dokonce královské roucho, naopak. Ladislav Mrkvička v této souvislosti vynáší do nebes Divadlo Na Zábradlí a hlavně adaptaci Hrabalovy novely Příliš hlučná samota. Domovská scéna a hra, která mu nejvíc přirostla k srdci jsou pro Mrkvičku vším. 

„Zamiloval jsem se do té inscenace takovým způsobem, že jsem se s ní potom těžko loučil. Dokonce mám schovaný kostým a chtěl bych ho obléknout jako kdysi Gérard Philipe kostým Cida,“ svěřil se herec v pořadu České televize, která mapuje šedesát let Divadla Na Zábradlí. Jeho posledním přáním je být uložen do rakve v ošuntělém kabátě a klobouku, které poprvé oblékl už v roce 1983.

„Mám parkinsona, takže nemůžu psát. Já už teďka nesvedu ani podpisový vzor v bance! Ten třas je nepředvídatelný. Někdy mi ruka náhle uteče,“ svěřil se Mrkvička s tím, že to není jediný zdravotní problém, se kterým se potýkal. Loni v létě mu lékaři odhalili bolestivé zánětlivé onemocnění zvané Polymyalgia rheumatica.

„Všechno mě bolelo, všechny klouby, nemohl jsem ani sejít ze schodů, musela pro mě přijet sanitka,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Téma. Představitel strážmistra Stejskala ze seriálu 30 případů majora Zemana či Emila Kintzla z Policie Modrava propadal beznaději. Bál se, že skončí na invalidním vozíku. „Tehdy jsem si poprvé připustil, že je to možná konečná,“ přiznal Mrkvička.

Kromě parkinsona už dlouhá léta bojuje také s depresemi. „Trpěl jsem jimi už dřív, ale pokaždé jsem se z nich nějak vyhrabal. S depresemi si hraju už tak deset, možná patnáct let. A chvílemi to bylo až sebevražedné,“ prozradil herec. 

Tomu už zdravotní stav nedovoluje ani hrát. Naposledy se objevil loni ve druhé řadě nováckého seriálu Policie Modrava, kde měl kvůli svému stavu pouze jeden natáčecí den! V chystané třetí sérii se herec už pravděpodobně neobjeví.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:29 pondělí 25. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Cože
  10
 • Tvl
  7
 • Haha
  6
 • Trapas
  5
 • Sladký
  4
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře