jít naiDNES.cz

Krutý osud Tornádo Lou: Znásilnění, nenávist k mužům a dvě manželství

Květa Fialová patřila k legendám českého herectví. Fenomenálně ztvárnila nespočet filmových rolí, v osobním životě se zapsala do povědomí veřejnosti především svým postojem k mužům. Ty bytostně nenáviděla. Přesto se dvakrát vdala. Co za tím stálo? Trauma z mládí. Znásilnili ji vojáci!

Květa Fialová se narodila roku 1929 ve Veľkých Dravcích na Slovensku. Maminka byla výtvarnice a sochařka, otec český legionář. V roce 1938 byla rodina vyhnána nacionalisty do Čech.

Konec války však přinesl Květě Fialové doživotní trauma. V květnu roku 1945 procházela Borohrádkem na Královéhradecku, kde žila, Rudá armáda. Dva ruští vojáci přiložili Květě k hlavě revolver a znásilnili ji. 

Následně byla tehdy patnáctiletá herečka nucena sledovat jejich veřejnou popravu zastřelením před nastoupeným plukem. Do konce života se pak netajila tím, že kvůli této události nenávidí sex.

„Zapomenout se na to nedá. Beru to tak, že byla taková doba. Za války se podobných situací dějí tisíce. Kdybyste jeli do Vietnamu, viděla byste, co je tam amerických dětí, důkazy toho, jak se američtí vojáci chovali k vietnamským ženám. Tak to za války je,“ řekla herečka v roce 2011 pro server iDNES.

Muže nazývala zvoraným poddruhem. Jediné, které měla vysloveně ráda, byli homosexuálové. Přezdívala jim vegetariáni. Muži, kteří při pohledu na ženu nemají chuť. Přesto se Květa dvakrát vdala.

Fialová si zahrála také v pohádce Princezna se zlatou hvězdou.

Fialová si zahrála také v pohádce Princezna se zlatou hvězdou.

Poprvé se tak stalo už v jejích jednadvaceti letech. Manželské soužití Květu však vyděsilo natolik, že od manžela utekla a nějaký čas dokonce přespávala v opuštěné márnici kolínského hřbitova. Podle jejích vlastních slov totiž nevěděla, že manželství obnáší i povinný sex.

Svého druhého manžela poznala až v roce 1957. Režisér Pavel Háša měl stejné vášně jako každý jiný muž, přesto však našli společnou řeč: „Nebyl jiný, ale chápal mě. Uvařila jsem mu, vyprala, a to je také důležité,“ vzpomínala před několika lety Fialová.

Během filmování Limonádového Joa se Pavel Háša staral o jejich novorozenou...

Během filmování Limonádového Joea se Pavel Háša staral o jejich novorozenou dcerku.

Měli šťastné manželství. To tkvělo dle jejích slov zejména v tom, že si oba zachovávali nezávislost a přistupovali k sobě s tolerancí. Ona ráda cestovala, on trávil čas převážně na chalupě. Četli jiné knihy, do ničeho se netlačili. Když se jim narodila dcera, Pavel se o ni ochotně staral, zatímco Květa točila Limonádového Joea. Žili spokojeně, na přelomu nového tisíciletí však přišla nemoc. Hášovi se projevila Alzheimerova choroba.

„Před deseti lety o Velikonocích u nás na Bořislavce pršelo. On vyšel z tramvaje, roztáhl deštník a vstoupil do vozovky přímo pod druhou tramvaj. Ta ho srazila, šili mu hlavu v nemocnici na Kladně,“ řekla v roce 2009 Blesku Fialová. 

Pavel Háša zemřel v roce 2009.

Pavel Háša zemřel v roce 2009.

„Ještě v televizi nějakou dobu režíroval. Pak začal zapomínat a šlo to rychle dolů. Pochopila jsem, že to s ním bude horší,“ dodala. Od roku 2005 se Háša léčil na klinice. 

Těsně před tím, než ho natrvalo převezli, musela se svému manželovi Květa plně věnovat. Jak sama přiznala, padal na zem, nechával puštěnou vodu, musel nosit pleny. Bála se ho v bytě nechat samotného. V roce 2009 nemoci podlehl. Zemřel ve spánku.

Fialová před časem přiznala, že s ním vede posmrtné hovory. 

O pár let později Květu postihla stejná nemoc. Poslední měsíce už herečka nepoznávala skoro ani své nejbližší. Zemřela 26. září 2017.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 25. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5
 • Haha
  4
 • Cože
  3
 • Trapas
  3
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře