Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rozloučení s Květou Fialovou: Sama si vybrala urnu, nikdo o tom nevěděl

  Dnes několik minut po poledni započalo v pražském Divadle ABC poslední rozloučení s Květou Fialovou, která zemřela před více než týdnem v pražské Thomayerově nemocnici. Kdo ze slavných přišel dát herečce poslední sbohem a jak smuteční akt proběhl?

  Předem oznámila nepřítomnost na pohřbu Dagmar Havlová, která je již několik dní nemocná. Kvůli lékařskému zákazu nedorazí ani na páteční rozloučení s Janem Třískou.

  Květě však údajně zapálila svíčku a poslala věnec se stuhou a věnováním.

  Mezi prvními dorazila například herečka Iva Janžurová. Okolí divadla od začátku hlídala městská policie. U vchodu ležely zapálené svíčky. Místo obklopovala pietní atmosféra. 

  Lidé stojí před Divadlem ABC, aby dali poslední sbohem Květě Fialové.

  Lidé stojí před Divadlem ABC, aby dali poslední sbohem Květě Fialové.

  Fialové se při obřadu dostalo té největší pocty. Kolem rakve se vystřídala stráž jejích hereckých kolegů. Objevil se tam například Václav Postránecký, Eliška Balzerová, Iva Janžurová nebo Dana Batulková. Všichni se jí poklonili. Řeči se chopila Naďa Konvalinková. 

  Herci se Fialové u rakve poklonili.

  Herci se Fialové u rakve poklonili.

  „Ahoj Květo, slíbila jsem, že nebudu smutnit, a tak se snažím. Každý večer zapaluji svíčku a poctivě to zapíjím šampaňským,“ započala svůj proslov herečka a pokračovala humornou vzpomínkou. 

  Naďa Konvalinková se svěřila, jak to bylo s urnou pro Květu Fialovou.

  Naďa Konvalinková se svěřila, jak to bylo s urnou pro Květu Fialovou.

  „Já už bych jí ani nepřála, aby ta duše byla v těle, které nefunguje. Přeji jí, že je svobodná. Poslala nám navíc znamení přes svoji dceru Zuzanu, protože ona hledala urnu. Na internetu vyhledala firmu, která do popela přidá hlínu, dá tam semínko, ta urna se zasadí do země, po čase se rozpadne a vyroste z ní strom. A když Zuzka volala do té firmy firmu, tak jí majitel říkal: Paní Hášová, to byl před lety nápad vaší maminky a my od té doby tuto urnu vyrábíme,“ dodala navíc po obřadu.

  Petr Nárožný pronesl: „Uměla říkat nádherné věci, ale i věci, které bolely. Květa ale nikdy nenaříkala ani neskuhrala. V životě si nestěžovala. Vždy byla v dobré náladě. A když já byl rozmrzelý, řekla mi: Peťo, nedělej to. Každý má svůj osud a není to nic hodného. Je to malé zvířátko, chodí kolem tebe a poslouchá, co říkáš. Když ho budeš chválit, bude na tebe to zvířátko hodné.“

  Mikrofonu se chopil i Petr Nárožný.

  Mikrofonu se chopil i Petr Nárožný.

  Rozloučit se přišel také Igor Bareš, který Expresu řekl: „Květa ke mně byla vždy upřímná. Naposledy jsem ji viděl, když mi řekla, že jsem blázen a debil. Nechtěl jsem totiž hrát a byl jsem otrávený,“ sdílel svou humornou vzpomínku herec.

  Rozloučit se přišel i Igor Bareš.

  Rozloučit se přišel i Igor Bareš.

  „Byla to úžasná kolegyně. Mně žádná slova nevěnovala. Věnovala sebe samou celému národu. Viděly jsme se, už je to déle. Nebyla ráda, když se k ní jezdilo, protože se necítila dobře,“ řekla Eliška Balzerová.

  Herecká matadorka Eliška Balzerová na posledním rozloučení s Květou Fialovou.

  Herecká matadorka Eliška Balzerová na posledním rozloučení s Květou Fialovou.

  Své poslední sbohem přišel dát Květě i ministr kultury Daniel Herman: „Bavili jsme se spolu o kultuře. Mně jako člověku žádná upřímná slova nevěnovala, ale dala mi několik návrhů, jak se zasadit o to, aby byla kultura lepší,“ uvedl pro Expres.

  Vzpomínka na Květu Fialovou, okolí rakve je zaplněno věnci.

  Vzpomínka na Květu Fialovou, okolí rakve je zaplněno věnci.

  „První vzpomínka, která se mi vybavila, když jsem se dozvěděla o jejím odchodu, byla z dob před 19 lety, když jsem těhotná zkoušela jednu komedii, kde jsme spolu hrály. A ona mi říkala: To dítě bude komediant, viď? Květu jsem měla moc ráda. Byla nezapomenutelná. Naposledy jsem ji viděla tak před 7 lety. Takovéto rozloučení by si přála. Na jeviště patřila,“ řekla Valérie Zawadská

  Rozloučit se přišla i královna dabingu Valérie Zawadská.

  Rozloučit se přišla i královna dabingu Valérie Zawadská.

  Smuteční akt zahájila skladba z inscenace Fialové květy štěstí. Následně promluvil ředitel Městských divadel pražských Ondřej Zajíc.  Zazněl také zvukový záznam samotné Květy Fialové, kterak vypráví, jak ji Jan Werich přijal do Divadla ABC.

  Rozloučíla se i Iva Janžurová.

  Rozloučila se i Iva Janžurová.

  Kromě Dagmar Havlové nechal poslat věnec s věnováním také Karel Gott s rodinou, který se na rozloučení nedostavil. 

  Ze slavných přišla na obřad také Zdena Procházková, Jiřina Bohdalová nebo Vendula Křížová.

  Dcera herečky Květy Fialové Zuzana Hášová byla za možnost uspořádat smuteční akt v Divadle ABC vděčná už jen proto, že tam její maminka působila několik desítek let a ztvárnila na tamním jevišti nespočet větších i menších rolí. 

  Herečka o soběš ráda říkala, že má čarodějné vlohy.

  Herečka o sobě ráda říkala, že má čarodějné vlohy.

  První angažmá tam získala už v roce 1958, kdy vedl divadlo Jan Werich. Původně se měla veřejnost s Fialovou loučit v pátek, po náhlé smrti Jana Třísky a oznámení posledního rozloučení v Národním divadle však přesunula hereččina dcera událost na čtvrtek.

  Květa Fialová zemřela 26. září po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou. Stejně jako před několika lety její manžel. Bylo jí 88 let. V rozhovoru v roce 2014 řekla: „Žádný strach necítím a neřeším, kdy zaklepu bačkorama. Představa smrti je pro mě úžasná. Čeká mě něco, co ještě neznám.“ Nezbývá tedy než doufat, že herečku očekávání nezklamalo.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:46 2. února 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   55
  • Haha
   10
  • Trapas
   10
  • Tvl
   9
  • Cože
   7
  • Sladký
   7
  Premium

  Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

  V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

  Premium

  Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

  Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

  Premium

  Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

  Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz