Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Expres v Londýně: Lidé na Mallu zuří. Čekali celou noc, výhled jim zablokovala policie

  Nejsledovanější událost v historii světa začíná. Do Londýna, kde dnes za velkolepých okolností proběhne pohřeb královny Alžběty II., se podle odhadů upínají zraky více než čtyř miliard lidí z celého světa. Expertka na královskou rodinu a zástupkyně šéfredaktora Bára Koukalová je na místě, noc strávila ve stanovém městečku přímo před třídou The Mall, která vede k Buckinghamskému paláci. Celý pohřeb sledujeme a přinášíme vám perličky z hlavního města Británie.

  Překvapilo mě, že je král malý. Všichni ztichli a plakali

  Skutečně zcela poslední cestu královny Alžběty II. sledovala přímo u Mallu i naše reportérka a odbornice na královskou rodinu Barbora Koukalová. Jaké jsou její dojmy?

  „Dokud šli vojáci, všechno bylo normální, ale jakmile se objevila stráž s rakví, okamžitě nastalo ticho a pak pláč. Já jsem slzela, kamarádka Tina brečela, všichni kolem mě brečeli. Za rakví jsme se všichni ještě otáčeli. Překvapilo mě, jak je Karel docela malý, podle mě stejně vysoký jako já, měla jsem je na dosah ruky. Krásně jsme viděli všechny dámy, princezna Eugenie z auta tak trošku i zamávala. Auto s Camillou a Catherine se u nás na chvíli i zastavilo a obě se dívaly na obě strany,“ vzkázala do Prahy.

  Někteří lidé stále zůstávají v okolí Mallu.

  „Mohla jsem se pořádně zadívat Camille, Sophii a Eugenii do očí, to bylo fakt neuvěřitelné,“ dodala Bára.

  Někteří lidé se po vyčerpávající noci i dnu pod širým nebem sbírají a míří domů. Někteří ještě zůstávají na místě, kde zůstala hromada odpadků. Jiní míří do Hyde Parku, odkud se bude přenášet obřad z kaple sv. Jiří ve Windsoru.

  Někteří lidé stále zůstávají v okolí Mallu.

  Lidé kolem Mallu zuřili

  Obřad skončil ve 13 hodin našeho času a o několik minut později vyrazil smuteční pochod. Je to obří událost, všude jsou vojáci i královská stráž.

  Jedná se o skutečně poslední cestu královny Alžběty. Pochod zamíří k Wellington Arch, kde si rakev převezme pohřební vozidlo, jehož cílem bude hrad Windsor, královnino oblíbené sídlo a místo, kde bude nakonec pohřbena. Stane se tak večer při soukromém obřadu.

  Průvod za rakví královny Alžběty

  Těsně předtím než průvod vyrazil, naše reportérka Bára i její přátelé, s nimiž se přes noc seznámila, zjistili hodně nepříjemnou novinku. Cestu jim zastoupili policisté.

  „Nejlepší místo, ale nejhorší výhled. Lidé si je volají, že si snad dělají legraci, takhle nám blokovat celý výhled padesáti policisty. Naproti přitom stojí jeden na každých deseti metrech. Kvůli tomu jsme tady fakt celou noc nestáli,“ popisuje Bára.

  Výhled na Mall blokují policisté. Lidé zuří.

  „Jsou tu výtky ve smyslu britských hádek, je to samý sir a apologize, ale lidé se tady o tom baví, že to je ridiculous a outrageous,“ dodává.

  Obřad plný slz

  Obřad začal ve 12 hodin našeho času a v Londýně se zcela zastavil čas. Naživo to pocítila i Bára, která celou noc stanovala podél Mallu.

  „Lidé všude kolem mě brečí. Všichni sledujeme obřad na telefonech a každý je tu uzavřený sám do sebe. Nikdo se s nikým nebaví,“ popisuje atmosféru, která přitom dosud byla zábavná, lidé se spolu bavili.

  Lidé sledují pohřeb na mobilech a truchlí za královnu.

  Jsou ale i zvláštní výjimky, lidé, kteří si sice zabrali co nejlepší místo, ale smuteční náladu tak docela nesdílí.

  „Hned u zábradlí sedí asi třicetiletý kluk a vůbec ho to nezajímá. Celou dobu je na Instagramu a ani neotočil hlavu, když projížděla auta s členy královské rodiny. Sedí metr od zátarasů a má před sebou batoh, zabírá místo akorát, nechápu, proč není doma,“ píše Bára.

  Královnina rakev ve Westminsterském opatství

  Princezna Beatrice, její manžel Edoardo Mapelli Mozzi a lady Louise Windsorová, dcera Sophie, hraběnky z Wessexu

  Princ Harry a Meghan Markle

  Harry bez uniformy hned vedle Williama

  Smuteční pochod za královnu vyrazil v 11.44 hodin našeho času z Westminster Hall do Westminsterského opatství.

  Jde o velkolepou záležitost, královnu doprovází armáda, třeba i osmadevadesát námořníků, také její strážci, ikoničtí londýnští beefeateři. A pochopitelně také členové královské rodiny.

  Rakev královny Alžběty vyrazila na smuteční pochod.

  Nechybí princ William, král Karel III., princové Andrew a Edward. Jedná se o vojenskou ceremonii, manželky tedy zamířily rovnou do Westminsterského opatství. Jedinou ženou v pochodu je princezna Anne, dcera královny Alžběty, která je patronkou britského námořnictva.

  Rakev královny Alžběty vyrazila na smuteční pochod.

  Bratři a princové Harry s Williamem kráčeli za rakví vedle sebe. Byli ve druhé řadě, tu první zastaly čtyři královniny děti. Jak Harry, tak princ Andrew byli pouze v oblecích, uniformy mají zakázané. Harry přišel o vojenské tituly po odchodu z pozice pracujícího člena královské rodiny, Andrew kvůli aféře kolem finančníka Jeffreyho Epsteina.

  Princové Harry a William

  Smuteční pochod za královnu Alžbětu II.

  Princezna z Walesu, královna manželka Camilla, budoucí král George a princezna Charlotte

  Pohřeb královny Alžběty II.

  Fiala rovnou za Bidenem

  Státníci jsou na svých místech. Premiér Petr Fiala s manželkou chytili místo rovnou za americkým prezidentem Joem Bidenem.

  Český premiér Petr Fiala seděl na pohřbu Alžběty II. hned za americkým prezidentem Joem Bidenem. (19. září 2022)

  Nechybí samozřejmě Emmanuel Macron s manželkou Brigitte, také členové královských rodin z celého světa. Slovensko reprezentuje prezidentka Zuzana Čaputová. A v neposlední řadě všichni britští premiéři v čele s aktuální lídryní vlády Liz Trussovou.

  Francouzský prezident Emmanuel Macron s chotí Brigitte přicházejí do Westminsterského opatství na pohřeb královny Alžběty II. (19. září 2022)

  Zuzana Čaputová na pohřbu královny Alžběty II. (19. září 2022)

  Expres ve stanovém městečku

  Reportérka Expresu a expertka na královskou rodinu Bára Koukalová je přímo v centru dění. Poté, co si vystála čtrnáctihodinovou frontu, aby se mohla poklonit královně (psali jsme ZDE), vyrazila do terénu znovu, aby si zabrala místo podél hlavní třídy The Mall, kudy projde pochod po obřadu ve Westminsterském opatství.

  Během poledních hodin se lidé podél Mallu nudí, procesí s královninou rakví tudy projede až asi ve 12.40 hodin. Čas si krátí tím, že tleskají každému, kdo po hlavní třídě před palácem projde. Ať už je to samotný voják, sběrač odpadků, či třeba hejno ptáků, které sklidilo úplně největší aplaus.

  Po jedenácté hodině je z nudy vytrhl příjezd prvního příslušníka královské rodiny. Tedy v uvozovkách příslušníka. Byla to Meghan Markle, následoval princ Harry, princezna z Walesu, Peter Phillips a další.

  V Clarence Housu stále ještě bydlí nový král Karel III. se svou chotí Camillou. Odsud budou členové královské rodiny mířit do Westminsterského opatství na pohřeb.

  Barbora Koukalová na mrazu strávila celou noc. Kolem místa, které si zabrala v pět hodin nedělního odpoledne, vyrostlo rovnou stanové městečko. Aby si fanoušci královské rodiny zabrali nejlepší místa, přinesli si stany i spacáky.

  „Přišla jsem z Floral Tribute v Green Parku na Mall a úplnou náhodou jsem se zastavila na místě vjezdu do Clarence Housu, což je součást Buckinghamu a vyjíždí se z něj přímo na Mall. Stála jsem tam od pěti jen tak, přede mnou už seděly dvě ženy v křesílkách. Pak přišla holka jménem Tina a dala se tam se mnou do řeči. V sedm mi nabídla, ať si jedu domů pro věci, že mi tady všichni podrží místo. Asi v deset jsem se vrátila, to ještě bylo v pohodě, ale začalo se to kolem nás strašně kupit, udělala jsem si ležení na zemi ze dvou dek a haldy tlustých novin,“ popsala nám Bára.

  Naše expertka na královskou rodinu Bára Koukalová je na místě.

  „Moc jsem nespala, byla strašná zima. Tina mi půjčila čepici a rukavice, kolem mě byli lidé zabaleni do spacáků, někteří měli dokonce polštáře a leželi, kde se dalo. Jsou tu mobilní toalety, stánek s horkou čokoládou a kávou zdarma, ale to je na naší straně, na té protější nevím, jak to mají. Usnula jsem asi na hodinu někdy ve tři ráno a spala asi do pěti, ale přerušovaně, byla šílená zima. Mám na sobě tílko, tričko, svetr, kabát, teplé legíny, pléd a stejně jsem mrzla. Pak jsem znovu usnula asi do šesti, vzbudil mě křik pomocníků, že si lidé mají sbalit stany, protože dost z nich tu fakt mělo kemp a rodinné stany. Za mnou se už celý ten široký chodník úplně zaplnil a už další lidi nepouštěli,“ přiblížila nám hrůznou noc před Mallem.

  Takto vypadá stanové městečko kousek od Buckinghamského paláce.

  „Hodně jsme kecali o tom, odkud jsme, co děláme a tak. Je nás tu banda sedmi lidi na našem houmlesáckém místě, jak tomu říkáme,“ dodala.

  Už od ranních hodin je na Mallu pořádně živo. Dorazili strážníci, kteří budou celou cestu strážit. Jakmile přišli, sklidili od fanoušků potlesk. Ještě většího aplausu se dostalo pracovníkům, kteří přivezli bariéry. Několikrát také projel čisticí vůz.

  Pracovníci podél Mallu si po čase sundali vesty a místo kontrolují v černém. Život ve stanovém městečku přináší i několik příběhů. Je například spousta lidí, kteří si po celou noc vystáli místečko, ale po ránu je dohnalo vyčerpání.

  „Někdo naproti ve frontě se složil, jedou pro něj nosítka,“ informuje z Londýna Bára.

  Lidé čekají na pohřeb královny Alžběty.

  Její kamarádka Sheila si zase po celé noci odskočila od Mallu pryč. A teď se o ni všichni z party strachují.

  „Odskočila si za někým pro něco a už je dvě hodiny pryč. Podle mě se nemůže dostat zpět,“ myslí si.

  Lidé čekají na pohřeb královny Alžběty.

  Princ George a princezna Charlotte za rakví

  Dlouho se mluvilo o tom, zda za rakví královny při dnešním smutečním průvodu bude kráčet i budoucí král a teprve devítiletý princ George.

  Rádci královské rodiny měli přesvědčovat prince z Walesu a jeho manželku, že by se jednalo o skvělé gesto a jasný vzkaz, že je budoucnost monarchie zajištěna.

  První královská návštěva prince George a princezny Charlotty

  William a Catherine nakonec překvapili. Do smutečního pochodu vyslali nejen George, ale také jeho sestru, sedmiletou princeznu Charlottu. Ti se tak připojí k tátovi, strýci Harrymu, dědečkovi a králi Karlovi III. a jeho sourozencům.

  Fialova prodražená cesta

  Už v neděli se do Londýna začali sjíždět státníci z celého světa. Následně se sešli v Buckinghamském paláci na slavnostní recepci, kterou tam hostil novopečený král Karel III.

  Českou republiku na přání prezidenta Miloše Zemana vyrazil reprezentovat premiér Petr Fiala. Nevyslyšel ale výzvy britských úřadů, aby se státníci snažili do Londýna cestovat komerčními lety. Vyrazil armádním speciálem, protože je ale lutonské letiště přetížené, letadlo na něm nemohlo zůstat.

  Lidé čekají na pohřeb královny Alžběty.

  Speciál proto musel odcestovat zpět do Česka, počkat tu a do Londýna se pro Fialu vrátit. Ze dvou letů jsou tak čtyři a cesta se prodraží.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:59 úterý 17. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   17
  • Trapas
   11
  • Haha
   10
  • Cože
   6
  • Sladký
   5
  • Tvl
   5
  Vybrali jsme pro vás

  Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

  Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

  Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

  Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

  Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

  Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz