Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Nová kniha odhaluje pozadí smrti královny Alžběty: Byla s ní smířená, zřejmě měla rakovinu

  Královna věděla, že se její čas naplňuje, a přijala to s grácií. V nové knize to tvrdí novinář Gyles Brandreth, který byl dobrým přítelem Alžběty II. a ještě blíže měl k jejímu manželovi Filipovi. Dva dny před smrtí měla panovnice ještě velkou chuť do života, na síle jí ale údajně ubírala rakovina kostní dřeně.

  Brandrethova kniha „Alžběta: Důvěrný portrét“ se na pulty knihkupectví dostane v prosinci. Velkou spoustu pasáží ale zveřejnil britský server Mail Online. Mimo jiné tu o pozadí královnina skonu a jejích posledních týdnech života.

  Poslední víkend před její smrtí strávil s Alžbětou II. na Balmoralu vysoce postavený skotský duchovní reverend Iain Greenshields. Královna podle něj byla ve skvělé formě, probrali spolu vše možné od církevních záležitostí přes válku na Ukrajině až po koně, její velkou vášeň.

  Elán do života měla panovnice ještě 6. září, tedy dva dny před smrtí. Nejenže se setkala s odcházejícím premiérem Borisem Johnsonem a jeho nástupkyní Liz Trussovou, ale opět měla plnou hlavu dostihů. V deset hodin dopoledne si prý volala s trenérem Clivem Coxem a probírala s ním vyhlídky jednoho ze svých koní na dostihu v Goodwoodu, který se konal tentýž den.

  „Mluvili jsme spolu o té klisně, o tom, jak může dostih dopadnout, ale i o dalších koních a věcech. Královna byla ostrá jako připínáček,“ prozradil Cox pro Brandrethovu knihu.

  Dalšího dne svět obletěla známá poslední fotografie královny Alžběty II. z Balmoralu. Působila na ní velice křehce a zesláble, všechny také zarazila rozsáhlá modřina na její pravé ruce. Zároveň se ale usmívala a ve tváři působila energicky. Následující den bohužel zemřela.

  Čekala to a byla s tím smířená

  Gyles Brandreth v knize zajímavě popisuje třeba to, jak se zvěsti o skonu královny Alžběty začaly odpoledne šířit po vyšších kruzích v Londýně a jak se všichni hekticky začali připravovat na „operaci London Bridge“.

  To sama Alžběta II. prý už relativně dlouho věděla, že se její čas chýlí ke konci.

  Poslední fotografie královny Alžběty II. Na Balmoralu přijala 6. září tehdy novou premiérku Liz Trussovou.

  „Slyšel jsem, že královna měla určitou formu myelomu, tedy rakovinu kostní dřeně, což by vysvětlovalo její únavu, úbytek na váze a problémy s pohyblivostí, o kterých se často mluvilo během posledního roku jejího života,“ píše v knize Brandreth.

  Daný typ rakoviny postihuje zejména starší osoby a neexistuje na něj žádná léčba. Lékaři mohou život pacienta pouze prodloužit, řádově o měsíce až dva roky.

  „Dostala královna steroidy, aby jí pomohly v důležitý a nakonec poslední den služby? Byla modřina na hřbetu její ruky, kterou jsme viděli na fotografiích s Liz Trussovou, stopou po nitrožilní kanyle? Nebo to byla prostě jedna z náhodných modřin, které přichází se stářím? Věděl jsem jen to, že příčina smrti na jejím úmrtním listu bude uvedena jednoduše jako stáří, stejně jako tomu bylo u vévody z Edinburghu minulý rok. Stáří je zcela běžně uváděnou příčinou smrti, když je pacientovi více než osmdesát let, jeho lékař se o něj v průběhu času staral a zaznamenal jeho postupný ústup. Moje předpověď se ukázala jako správná,“ uvádí Brandreth.

  Že královna se svým blížícím se odchodem počítala, v knize potvrzují i další osoby z jejího okolí. Především její oficiální lékař Douglas James Allan Glass.

  „Už několik měsíců jsme se obávali o zdraví královny Alžběty. Dalo se to očekávat a byli jsme si docela dobře vědomi toho, co se stane,“ uvedl.

  „Její víra pro ni byla vším. Řekla mi, že ničeho nelituje,“ doplnil reverend Greenshields, který, jak již bylo zmíněno, strávil s královnou poslední víkend na Balmoralu.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Učitelka zveřejňovala nahé fotky na OnlyFans. Fotila se na záchodech školky

  Učitelka ze školky zveřejňovala nahé fotky na OnlyFans. Její kolegové to zjistili a dostala padáka. Zrušen jí byl však...

  Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

  Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

  Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

  Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

  Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

  Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz