Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Expres v ulicích Londýna: Camillu všichni milují, Harryho litují. Policie tvrdě proti aktivistům

  Veledůležitá kapitola britské historie se o víkendu psala v Londýně. Arcibiskup z Canterbury tam při velkolepém ceremoniálu posadil korunu na hlavu krále Karla III. Samotný akt se pochopitelně stal tématem číslo jedna, žila jím nejenom Británie, ale také podstatná část celého světa. Co dalšího vedle historického ceremoniálu a korunovace nového krále v ulicích Londýna rezonovalo? Řešil se pochopitelně princ Harry, nejednou padlo jméno princezny Diany, také se ale intenzivně propíraly akce nejrůznějších demonstrantů.

  Londýn žil korunovací krále Karla III. už několik dní předem. První fanoušci si nosili spacáky k Mallu už začátkem týdne, ulice města zdobily vlajky či korunovační loga.

  Expres.cz přijel přímo do britské metropole ve čtvrtek odpoledne. Královská atmosféra byla cítit už na letišti, kde na korunovaci lákaly nejrůznější bannery a reklamy a kde například jeden ze zaměstnanců pasové kontroly pobíhal s velkou plastovou korunou na hlavě.

  Ještě tentýž večer jsme dorazili na zmíněnou ulici The Mall, kam přicházeli další a další nadšenci a rozkládali si tam stany. Jednou z věcí, která už v tu chvíli bezprostředně před Buckinghamským palácem rezonovala, byla přítomnost lidí z dalekých koutů světa.

  Vidět bylo hodně vlajek USA a Kanady, nechyběl ani Nový Zéland nebo Chile. Expres poté vyzpovídal několik dam, které přiletěly z Jihoafrické republiky (psali jsme ZDE).

  Už v tu chvíli, a stejně tak i přes celý víkend, byla velkým tématem králova manželka Camilla. Navzdory nejrůznějším průzkumům je především mezi fanynkami královské rodiny skutečně velice populární. Lidé o ní často začínali mluvit sami od sebe, aniž by padla otázka.

  Redaktor Expresu navštívil rostoucí armádu výstředních královských fanoušků z celého světa, kteří se utábořili na ulici, aby mohli spatřit historii.

  „Karla mám ráda, je to moc milý chlapík. A hlavně mám ráda Camillu, ona je pro něj ohromnou podporou a je to skvělá žena. Perfektně zná svou roli. (...) Abych byla upřímná, také jsem neměla Camillu ráda, když Diana zemřela, ale teď ji opravdu moc obdivuji, protože vím, že to je žena, která ke králi patří, a je to skvělá královna,“ řekla nám jedna z žen, která na sobotní průvod čekala s dvoudenním předstihem.

  Podél třídy The Mall stanují někteří fanoušci královské rodiny i několik dní.

  Je každopádně znát, že kult Diany coby princezny lidských srdcí přetrvává. V davech stovek tisíc královských fanoušků byla vidět například trička s její podobiznou a nápisem „moje královna“ či transparenty.

  Camilla každopádně dávno není veřejným nepřítelem, Britové vyzdvihují především to, jak perfektně zná a zvládá svou roli.

  „Ostatně, to ona je a vždy byla opravdovou láskou našeho krále. Je pro něj opravdovou oporou,“ shodují se Britové.

  Harry je chudák a ostuda, Meghan opravdové zlo

  Pochopitelně dalším velkým tématem byl princ Harry a jeho kontroverzní způsob účasti na otcově korunovaci, kdy přiletěl pár hodin před začátkem a chvíli po skončení ceremoniálu už seděl v letadle na cestě zpět do Kalifornie.

  Jak Expres psal už minulý týden, Harry s manželkou Meghan se nadále propadají hlouběji a hlouběji v průzkumech oblíbenosti, je ale zajímavé pozorovat, jak přesně se k nim dvěma Britové staví.

  Prince Harryho nepovažují za hlavní zlo, přestože třeba autobiografie Spare (Náhradník), plná útoků na královskou rodinu, byla jeho sólovou akcí. Je více než patrné, že Britové ho mají zažitého jako zrzavého rošťáka, který by se pro svou zemi rozkrájel. Jenže bohužel padl do nesprávných rukou...

  „Já Harryho miluji, sním o tom, že opustí Meghan kvůli mně,“ řekla nám se smíchem rodačka z Yorku Kate, zatímco se s kamarádkami shodla na tom, že problémem je právě jeho manželka.

  „Přišla s jedinou agendou a tou bylo získat si prince Harryho pro sebe. Přišla akorát rozvrátit královskou rodinu. Harry podle mě není slaboch, ale je asi zaslepený láskou, ona ho úplně ovládá,“ přidala se mladší žena černé barvy pleti.

  Harry se tvářil rozpačitě, když usedal na své zadní místo ve Westminsterském opatství.

  Harryho účast na korunovaci je velkým tématem britských novin. Ty se snaží na minutu přesně spočítat, kdy vévoda ze Sussexu do Londýna přiletěl, kdy odletěl a co dělal během necelé půlhodiny v Buckinghamském paláci, kam zamířil po korunovaci a následně zamířil na letiště Heathrow.

  Stejně tak se hojně propírají nedělní paparazzi fotky Meghan, která si vyrazila s přáteli na túru po Kalifornii bez dětí a manžela.

  S ekoteroristy se policie nemazlila

  Dalším velkým tématem londýnských ulic byla bezpečnostní situace, vyhrocená ohlášenými demonstracemi nejen odpůrců monarchie, ale také ekologických aktivistů, kteří jsou v Británii ještě mnohem aktivnější než u nás.

  Jak odpůrcům monarchie, tak i zástupcům hnutí Extinction Rebellion či Just Stop Oil policie už předem rozeslala upozornění, že podle nového zákona jim za přilepování se k silnici a blokování dopravy hrozí až rok za mřížemi a za blokování budov půl roku.

  Přesto se jich v den korunovace sešlo v centru Londýna několik stovek s nejrůznějšími transparenty. Skupinka několika odpůrců monarchie se objevila také na Whitehallu, fanoušci královské rodiny je vypískali.

  Policie nakonec proti demonstrantům poměrně tvrdě zakročila. Zatkla jich několik desítek, tahala je rovnou z davu do antonů, což je teď velkým tématem sociálních sítí.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Sexy učitelka si založila účet na platformě OnlyFans. Žáci ji našli a teď s ní flirtují

  Učitelek na OnlyFans, často také nazývané jako platformě pro dospělé, není málo. Většinou se vše zvrtne, když na jejich...

  Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

  Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

  Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

  Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

  Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

  Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz