Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Krajinu ve stínu dala jen hrstka diváků: I pro Polákovou byl film utrpením!

  Bára Poláková v novém filmu Bohdana Slámy obdivuje nacisty. | foto: Bontonfilm

  Již téměř letní teploty během víkendu Čechy zmohly natolik, že už v neděli večer neměli na televizi ani pomyšlení. Nejsledovanějšími pořady se staly snímek Bohemian Rhapsody a seriál Ultimátum, přilákaly přes 620 tisíc diváků. Na potemnělou kroniku malé obce nedaleko rakouských hranic od 30. do 50. let minulého století, premiéru filmu Krajina ve stínu vydrželi jen ti nejotrlejší diváci. U obrazovek se jich sešlo 390 tisíc.

  Léto budiž pochváleno! Po nanicovaté zimě a hodně vlažném nástupu jara se Česko konečně dočkalo téměř letních teplot, které navíc vyšly i na víkend. Není divu, že lidé trávili u televize mnohem méně času, a tak se do čela sledovanosti vyšvihly pořady, jež by v zimě těžko uhájily druhé místo. 

  Sobotní pořad Peče celá země se ještě téměř dotáhl na milion diváků, večer poté se snímek Bohemian Rhapsody na Nově a seriál Ultimátum odvysílaný Českou televizí musely spokojit s výrazně nižšími čísly. Sledovanost spadla o 400 tisíc.

  To je shodou okolností i počet těch, kteří podle peoplemetrů zvládli i premiéru filmu Krajina ve stínu, který následoval po již zmíněném Ultimátu a startoval ve 21.05 hodin. To sice nebylo tak pozdě, v hodinu, kdy většina Čechů chodila na kutě, na nedělní večer to pro řadu diváků byl až příliš hutný a temný příběh.

  Další z počinů režiséra Bohdana Slámy je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých až padesátých let minulého století. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu a každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává po svém. 

  V novém filmu Krajina ve stínu si zahraje i Robert Mikluš (uprostřed) a Petra Špalková.

  Příběhu dominuje pohnutý osud jedné rodiny, na niž předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou. Svědectví o temné době bylo hodně těžké i pro samotné herce. 

  „Tu roli jsem si musela obhájit. Řekla jsem si, že byla víc přesvědčená než zlá, a za tím si šla,“ říká o postavě nacistky Marty Liškové, která byla inspirovaná skutečnou osobou, její protagonistka Bára Poláková. 

  Bára Poláková natáčení filmu Krajina ve stínu protrpěla.

  Nejtěžší podle jejích slov byla scéna, kdy Martu v závěru filmu zastřelí. „Na tu scénu jsem se připravovala psychicky a dlouho jsem se z toho dostávala. Teď se tomu směju, ale bylo to těžké, zvlášť když víte, že taková postava skutečně existovala a vykřikla to, co vykřikla. Navíc s tím uvědoměním, že to nebylo spravedlivé potrestání a bylo to šílené,“ vysvětlila herečka.

  Není divu, že si řada lidí po kriminálce Ultimátum ve sváteční večer řekla, že hrůz už bylo dost, a šla po prosluněném víkendu raději dříve spát. Nebo se „jen“ zalekla děsivé výpovědi o (ne)stálosti charakterů lidí, která děsí dodnes...

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

  Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

  Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

  Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

  Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

  Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz