Režisér propadáku Kouzelník Žito se brání: Kritizují to bezcharakterní nuly!

Kouzelník Žito sklízí drsnou kritiku. Režisér pohádky Zdeněk Zelenka si z toho hlavu nedělá a myslí si své! | foto: koláž expres

Dlouho, opravdu dlouho žádný film nevzbudil takovou pozornost jako nová pohádka Zdeňka Zelenky Kouzelník Žito, které Česká televize věnovala hlavní vysílací čas na Štědrý večer. Diváci film rozcupovali navzdory skvělému hereckému obsazení. Nelíbil se hlavní hrdina Žito, herecké výkony obecně, scénář ani písničky, které evokují muzikál. Režiséra to ale nechává chladným a o kriticích si myslí, že jsou to hosté „čtvrté cenové“.

Nová pohádka Kouzelník Žito divácky propadla. Kritiku sklidil nejen Žito v podání Denise Šafaříka, ale také scénář, dialogy a vedlejší herecké výkony. Film kupodivu nezachránila ani nejzvučnější herecká jména, jakými jsou Jiřina Bohdalová, Bolek Polívka, Tatiana Vilhelmová nebo Pavel Kříž.

Kouzelník Žitoječmínek. Primitivní nepovedený scénář, nevkusná hudební čísla a k tomu opravdu strašlivý casting, tak nesympatický hlavní hrdina už tu v televizní pohádce dlouho nebyl, asi od té doby, co pohádková maminka koupila Matěji Stropnickému zámek,“ míní jeden z kritiků na filmovém portálu ČSFD.cz, kterému hlavní hrdina připomíná bývalého předsedu Strany zelených.

Polívka v roli Lucifera nic moc, Tatiana Vilhelmová přímo tragická a to samé se dá bohužel říci i o Pavlu Křížovi. Bohužel, tohle se ovšem nepovedlo,“ píše další. Dialogy strašné, herecké nevýkony k uzoufání, celek naprosto nevěrohodný. Hlavní postavák (nikoli hrdina) je nejasné sexuální orientace, všemu se vyhýbá, simuluje a podvádí, a to ani ne tak vtipně jako Švejk, přesto princeznu (Anna Kadeřávková je jediné pozitivní světýlko tohoto díla) uhrane na první pohled,“ shrnuje veškerá negativa pohádky divák.

Denis Šafařík

Denis Šafařík

Pro Denise Šafaříka, který Žita ztvárnil, to musí být obzvláště nehezké čtení, neboť se jedná o jeho teprve druhou roli. Šafaříka by měl někdo nejdřív naučit hrát, než ho nasadí do hlavní role. Bohdalka jako hodná bába, Liška jako retardovaný čert a ještě tragické hudební vložky... Co víc si přát. Na konci Polívka v sáčku jako deus ex machina,“ kritizuje další divák.

Ta Česká televize je fakt ale žumpa. A ještě si dovolí napsat, že prý ‚velká výpravná‘ pohádka. Dneska už by nedokázali natočit např. S čerty nejsou žerty, Honza málem králem, Dařbuján a Pandrhola apod.,“ přemýšlí jeden z kritiků nad tím, zda jsme ještě schopni natočit pořádnou pohádku.

Režisér Zdeněk Zelenka si o kriticích pohádky Kouzelník Žito myslí své: „Jsou...

Režisér Zdeněk Zelenka si o kriticích pohádky Kouzelník Žito myslí své: „Jsou to bezcharakterní nuly!“

Režisér pohádky Zdeněk Zelenka si ale z hororových komentářů hlavu nedělá. Naopak si o těch, kteří jeho nové dílo kritizují, myslí své.

„Myslím si, že lidé, kteří něco takového píšou, vůbec nerozumí oboru, nevědí, jak herecký výtvor vzniká. Jsou to lidi, jak já říkám, ze čtvrté cenové kategorie. Tam univerzitní profesoři nepíšou, většinou jsou to bezcharakterní nuly, které mají jediný cíl: ublížit. Kolikpak těch lidí se takhle vyjádří? Asi tak pět set, to nejde ani srovnat s tou sledovaností,“ pochvaluje si Zelenka, jakou jeho film měl sledovanost, byť se nelíbil.

A podobně jako se zastává filmu, hájí také výkon Denise Šafaříka. „Je jeden z nejtalentovanějších herců mladé generace, hrál přesně to, co mu předepisoval scénář. Denis splnil úkol na sto procent a jsem rád, že jsem ho objevil, a věštím mu velkou budoucnost. O tom, že je to dobrý herec, svědčí i to, že dostal druhou hlavní roli v seriálu České televize, kde má sto natáčecích dní,“ stojí si na svém. „Herecké povolání je velmi nevděčné, já se o něho vůbec nebojím,“ dodává ještě pro Blesk.

Jenže to není první Zelenkův štědrovečerní omyl. V roce 2008 natočil štědrovečerní pohádku Kouzla králů, která mnoho ohlasu také nesklidila, ale v té době se pohádky na internetu ještě tolik nepropíraly. Navíc český národ není, co se týče štědrovečerních pohádek, rozhodně nepřejícný. Kdyby to tak bylo, rozcupovali bychom všechno, včetně velmi povedených štědrovečerních pohádek Anděl Páně a Anděl Páně 2.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 čtvrtek 25. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  370
 • Super
  60
 • Tvl
  25
 • Haha
  23
 • Cože
  21
 • Sladký
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat