Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    V karanténě netrpí jen pleť. Jak si doma poradit s manikúrou, pedikúrou a umělými nehty?

    Simona Uličná Šaurová je odborná poradkyně v oblasti kosmetické péče, barevné typologie, vizáže a stylu a majitelka poradenského centra Simi Secret. | foto: archiv

    Než se otevřou kosmetické salony, bude to ještě nějakou chvíli trvat, ale svépomocí se toho dá zvládnout hodně. Odborná kosmetička Simona Uličná Šaurová vám nejprve poradila s pletí, nyní jsou na řadě ruce a nohy.

    Povrchové čištění pleti určitě provádějte každý den, relaxaci s pleťovou maskou klidně dvakrát do týdne. Regeneraci a pěstění pleti si můžete dopřát dvakrát do měsíce. Zatímco peeling a hluboké čištění pleti stačí provést jednou za měsíc. Tím pádem, až sundáme roušky, bude naše pleť hebká, vláčná, čistá, hloubkově vyčištěná a vyživená, radost pohledět.

    Jak ale budou vypadat naše ruce, až sundáme ochranné rukavice nebo až vyndáme ruce z dřezu po tom nekonečném vaření a mytí nádobí a intenzivním úklidu našich domácností v době zákazu volného pohybu?

    K přípravě

    Větší misku nebo lavor na vodu, čistý ručník, dřívko nebo nástroj na zatlačení nehtové kůžičky z manikúry, pilník, nehtové nůžky nebo kleštičky, obyčejný široký štětec, výživný krém na ruce, parafínovou vanu případně svíčky, dva mikrotenové sáčky, dvě froté žínky a olej nebo sůl do koupele.

    Manikúra jako ze salonu

    Ideální chvíle na ošetření a pěstění rukou je ta, kdy vyjdete z koupelny po sprše nebo koupeli ve vaně a jistě víte, že se do žádné pracovní činnosti již pouštět nebudete. Po koupeli bude kůže v okolí nehtů pěkně změkčená, bude se s ní tedy hezky pracovat.

    Připravte si větší misku nebo lavor, do kterého napustíte teplou vodu a do ní přidáte změkčující olejíček případně 0,3 dl olivového oleje. Jako alternativu můžete použít lžičku speciální či mořské soli.

    Do takto připraveného roztoku ponořte ruce a nechejte působit cca 1 –⁠15 min. Ruce lehce osušte, vezměte dřívko z pomerančovníku (nástroj kónického tvaru, případně oblou část párátka, ale nepoužívejte na toto ošetření nůžky nebo jiný ostrý předmět) a kůžičku z okolí nehtů zatlačte jemně směrem do lůžka. Přečnívající můžete lehce odstřihnout nehtovými nůžkami nebo s opatrností odstranit kleštičkami.

    Na zkracování nehtů zásadně nůžky nepoužíváme. Otřepí to okraje nehtu a vznikne tak brána otevřená infekci. Raději zkrátíme kleštičkami a poté pilujeme do požadovaného tvaru. Pokud chceme lakovat, je dobré odmastit nehet buď odlakovačem, nebo alkoholem.

    V této době doporučuji spíše použít bezbarvý lak nebo lak k vybělení nehtů, jelikož při domácích pracích klasický lak nevydrží hezký déle než dva dny a musíte odlakovat a znovu natřít.

    Máte-li doma parafínovou vanu, použijete ji, pokud nemáte, můžete dát svíčky do nerezové misky a rozpustit je ve vařící lázni. Po rozpuštění vezměte štětec a lehce zkuste teplotu vosku v dlani. Ve chvíli, kdy se vám zdá teplota vhodná, aby vás vosk nepopálil, nanášejte vosk štětcem dlouhými tahy na ruce nejdříve z hřbetní strany, potom ze strany dlaní. Při tomto ošetření je prima požádat někoho, aby vám parafín na ruce nanesl.

    Když máte obě ruce pokryté parafínem, vložte každou zvlášť do mikrotenového sáčku a poté do připravených žínek, případně si můžete ruce v sáčcích nechat zabalit do froté ručníku. V tomto zábalu vydržte cca 20 min. nebo do doby, kdy cítíte, že parafín už nehřeje.

    Ruce vyjměte ze zábalu, oloupejte parafín zpět do vany nebo do misky a můžete jej pak použít opakovaně vždy, pokud budete mít pocit suchých nebo drsných rukou. Pokud nemáte parafínovou vanu nebo se nechcete tímto zábalem zabývat, můžete tuto část vynechat. Každopádně i bez parafínového zábalu můžete pokračovat dalším krokem.

    Jak na masáže

    Masáž rukou provádíme výživným krémem, nejlépe přímo určeným k ošetření rukou, tedy s obsahem glycerinu, parafínu, obohaceným o výživné složky (aloe vera, vitamín E, jojobový nebo olivový olej). Pokud nemáte speciální krém, můžete opět použít olivový olej nebo vepřové sádlo. Malé množství zvoleného přípravku naneseme na hřbet jedné ruky a druhým hřbetem rozetřeme a vetřeme i do dlaňových částí. Zápěstí uchopíme mezi ukazovák a palec druhé ruky tak, že palec leží na vnitřní straně zápěstí. Začneme masírovat zápěstí krouživými pohyby a postupujeme vzhůru ke špičce prstu přes všechny zápěstní a záprstní klouby ruky a jednotlivých prstů.

    Masáž každého prstu začněte vždy u zápěstí. V další fázi masáže rukou vezměte prsty jeden po druhém a stiskněte je z boční strany palcem a ukazovákem v každém kloubu, tuto část opakujte u každé ruky dvakrát. Nyní uchopte postupně každý prst za jeho bříško a vytáhněte jej lehce vzhůru, aby se uvolnil a odlehčil v kloubech, opět opakujte u všech deseti prstů dvakrát. Následně uchopte celou ruku druhou rukou a vytáhněte ji, ať ulevíte zápěstí, také opakujte dvakrát u každé ruky.

    Poté proveďte šest kroužků v zápěstí oběma rukama doprava a šest kroužků doleva a máte hotovo! Jaké to bylo?

    Ošetření nohou

    Při tomto ošetření použijte stejný návod jako při ošetření rukou, jen úvodní koupel můžete lehce prodloužit a případně přidat více změkčujícího přípravku, protože kůže na nohou je samozřejmě silnější a tvrdší.

    Po koupeli navíc použijte hrubší pilník nebo rašpličku pro odstranění zatvrdlé kůže na patách a palcové straně chodidla. Nehty na nohou zapilujte do roviny. Dále postupujeme stejně jako u rukou.

    Jak na umělé nehty

    Pokud máte gelové nebo akrylové nehty, které si nyní nemůžete nechat doplnit ani odstranit, nezoufejte, i s tím si provizorně poradíme.

    Jestliže máte nehty už hodně odrostlé a poškozené a odlupující se, použijte odstraňovač, který by se měl dát koupit v drogerii. Hmotu odstraňte, jemně zapilujte a ošetřete dle návodu výše.

    Pokud nemáte nebo neseženete odstraňovač, rozhodně neodlupujte prasklé části násilím. Můžete si bolestivě poškodit nejen nehet, ale i nehtové lůžko, což bývá nevratné poškození. Délku nehtu odcvakněte kleštičkami, odstraňte části hmoty, kterou lze lehce odstranit, a pokud některé části nejdou, raději je přelepte leukoplastí, ať se vám při neopatrné manipulaci neodloupne a nepoškodí nehet.

    Počkejte raději, až ještě trošku odroste, potom hmota odpadne sama a dále opět ošetřete dle návodu výše.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 13:56 pondělí 31. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      21
    • Super
      13
    • Cože
      13
    • Sladký
      13
    • Tvl
      13
    • Trapas
      12