Dvě ženské v přechodu u kormidla: Jak to bylo se vztahem královny a premiérky Thatcherové?

„Dvě ženské v přechodu u kormidla, to bude jízda.“ Tak v prvním díle čtvrté řady populárního seriálu Koruna (The Crown) komentuje manžel někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové její nástup do funkce. Vztah „Železné lady“ s královnou Alžbětou následně filmaři skutečně vykreslují jako mimořádně chladný, někdy až pohrdavý. Bylo to tak ale doopravdy?

Vztah obou dam začal být předmětem nejrůznějších dohadů od chvíle, co Margaret Thatcherová na Downing Street 10 nastoupila. V průběhu let na povrch prosakovaly zprávy, že se obě ženy nemohou shodnout na nejrůznějších politických tématech.

Královně se prý nezdál ani nekompromisní přístup Thatcherové, která v cestě za přeměnou Británie k obrazu svému neváhala jít přes mrtvoly. 

„Královna se obávala, že vládní politika záměrně prohlubuje sociální rozdíly. Obávala se vysoké nezaměstnanosti a byla zděšena nepokoji v roce 1981 a násilnou stávkou horníků,“ nechal se slyšet životopisec Margaret Thatcherové John Campbell, že panovnici tehdejší premiérka přidělávala vrásky na čele už během prvních let v úřadu.

Spory kolem politiky vygradovaly v roce 1986. List The Sunday Times tehdy přinesl článek, který otevřeně referoval o sporech mezi Buckinghamským palácem a Downing Street a citoval zdroj blízký samotné královně, že „ta je zděšena bezcitnou, konfrontační a rozdělující politikou premiérky Thatcherové“.

Královna Alžběta a Margaret Thatcherová

Seriál Koruna k této aférce zaujal jasný postoj. Za článkem podle tvůrců stála přímo královna, která tajně pověřila svého tiskového mluvčího, aby novinářům rozhovor poskytl.

Měla tak chtít dát najevo svou nevoli s počínáním premiérky, protože ona sama se podle protokolu k politice veřejně vyjadřovat nesmí.

Zda to tak bylo doopravdy, je otázkou. Buckinghamský palác se každopádně od článku distancoval a královna kvůli němu měla dokonce osobně volat Thatcherové. Ta prý i díky tomu přešla celou záležitost bez povšimnutí, ačkoliv podle životopisce Campbella nejprve zuřila, že se Buckinghamský palác snaží podkopat vládu.

Kromě politiky mělo královnu podle nejrůznějších zdrojů z úzkého okolí obou žen štvát třeba i to, že se Thatcherová po nějakém čase v úřadu začala chovat, jako by právě ona byla hlavou státu. 

Pikantní bylo, když se premiérce v roce 1989 narodil vnuk a ona v médiích hrdě oznámila v královském plurálu: „Stali jsme se babičkou!“

Přinejmenším část pravdy má být i na tom, jak chladného pohoštění se Thatcherová dočkala na královském zámku Balmoral ve Skotsku. Tam se podle tehdejších zpráv v britském bulváru necítila dobře, na rozdíl od manžela, který si kvůli vášni pro popíjení dobrého alkoholu náramně rozuměl s královnou matkou, tedy Alžbětinou maminkou.

Vztah těchto dvou dam byl velice komplikovaný.

V důsledku výše zmíněného měl být vztah obou dam mrazivý, což mělo být nejvíce cítit během tradičních audiencí premiéra u královny. Tam se podle některých Železná lady cítila nesvá a chtěla mít setkání co nejrychleji za sebou.

„Během svých týdenních setkání si obě po celá léta zachovaly přísnou formalitu. Ledy se nikdy neprolomily. Margaret očekávala, že královna udělá první krok, ale to se nikdy nestalo,“ cituje historik Dean Palmer v knize Královna a paní Thatcherová: Nepříjemný vztah Williama Whitelawa, který byl zástupcem Thatcherové ve funkci předsedkyně Konzervativní strany.

Jenže...

Vše výše uvedené jsou buď spekulace, které se před dvaceti až třiceti lety šířily napříč britskými médii, nebo tvrzení třetích stran.

Ale co královna Alžběta s Maggie Thatcherovou? Ty na sebe veřejně nikdy neřekly křivého slova. Ba naopak.

„Ačkoliv tisk nemohl odolat pokušení mluvit o sporech mezi palácem a Downing Street, vždy mi královnin postoj k práci vlády připadal naprosto správný. Samozřejmě že za daných okolností byly příběhy o střetu mezi dvěma mocnými ženami příliš dobré na to, aby je nikdo nevymyslel. Obecně se během mého působení ve funkci napsalo více nesmyslů o tzv. ženském faktoru než o čemkoliv jiném,“ napsala Thatcherová později ve svých pamětech.

„Její Veličenstvo má impozantní přehled o aktuálních problémech a má ohromné zkušenosti,“ dodala.

Respekt z povinnosti, nebo od srdce?

Královna zase Margaret Thatcherové dva týdny poté, co skončila ve funkci premiérky, udělila Řád Za zásluhy, tedy nejvyšší vyznamenání, jaké udělit může.

A že šlo zřejmě jen o projevy profesionality a zdvořilého respektu, za kterými ve skutečnosti nebyly žádné opravdové emoce? Kdoví. Jak si ale vysvětlit, že se královna s princem Filipem zúčastnili oslavy 80. narozenin Maggie Thatcherové v roce 2005 a především jejího pohřbu v roce 2013?

Královna a princ Filip na pohřbu Margaret Thatcherové. Předtím se panovnice přišla rozloučit pouze s Winstonem Churchillem.

Vždyť členové královské rodiny se pohřbů lidí jiného než královského původu nezúčastňují a Alžběta toto pravidlo porušila jen jedinkrát. A to když umřel její oblíbenec Winston Churchill.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:06 středa 17. března 2021. Anketa je uzavřena.

  • 46
  • 21
  • 21
  • 18
  • 18
  • 15