Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Jan Hrušínský se omluvil za svůj status o koronaviru jako chřipečce, pak se začal litovat

  Více než dva týdny trvalo Janu Hrušínskému (64) pochopit, že jeho nedávný status na sociální síti byla hloupost. Herec se nejspíše rozhlédl kolem sebe a uvědomil si, že pandemie koronaviru není žádné vládou domluvené spiknutí proti jeho Divadlu Na Jezerce, ale skutečná hrozba minimálně pro celou Evropu. Hrušínský se za svou konspiraci omluvil, ale zároveň dodal, že se mu nelíbí chování médií a také to, že ho někteří lidé drsně uráží!

  Krátce poté, co Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o tom, že se v Česku kvůli koronaviru zakazují veškeré akce s účastí nad sto osob, se na svém Facebooku ozval herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Ten nařízení ministerstva považoval za komplot proti jeho divadlu.

  „Likvidace Divadla Na Jezerce! Likvidace všech nepohodlných. Dnes premiér Bureš a kluk, který zastává funkci ministra zdravotnictví, ohlásili kvůli třiceti nemocným lidem s příznaky lehké chřipky zákaz divadelních představení. I v tak malých divadlech, jako je Divadlo Na Jezerce, kde je používána dezinfekce a dodržovány jsou všechny hygienické zásady,“ napsal na svém Facebooku Hrušínský.

  „O kompenzaci milionových ztrát ani slovo. Evidentně kompenzovány nebudou. Možná někomu ANO. Jak jsme v kraji už celé roky zvyklí. Náklady na provoz divadla (cca dva miliony měsíčně) jedou dál. Do Agrofertu mohou lidé chodit pracovat? Tam nákaza nehrozí? Dvě stě poslanců může chodit pracovat? Budou se zavírat hranice? Banda z Hradu, co jezdí i přes virus do Číny a po návratu se prochází po Praze, po hospodách a v centru města, to je v pořádku? Zákaz demonstrací? Stanné právo: pod hrozbou tří milionů pokuty! SOS,“ volal o pomoc principál.

  Po osmnácti dnech Hrušínskému došlo, že opatření proti koronaviru není spiknutí proti jeho divadlu, a za svůj status, který citovala snad všechna česká média, se omluvil.

  „Je mi teď jasné, že jsem v nesprávný čas použil nesprávná slova, která mohou být použita jako zbraň. V situaci, kdy i stát, respektive jeho představitelé tvrdili, že v případě koronaviru o nic vážného nejde, že jsou na všechno připraveni a občané se nemají čeho obávat, jsem použil příměr o lehké chřipce. S ohledem na všechny nemocné a na ty, kteří se o ně starají, se za svůj rychle vyřčený výrok omlouvám. V kontextu dnešní situace si uvědomuji jeho nepatřičnost,“ uvedl Hrušínský.

  Jeho omluva má ale hořkou pachuť. Místo aby se Hrušínský pouze omluvil, začal se litovat. Nelíbilo se mu, že jeho status přebírala média, která si pak prý vytvářela titulky vytržené z kontextu.

  „Chtěl bych zdůraznit, že v souvislosti s mým facebookovým prohlášením vychází každý den nespočet článků, jejichž obsah se v drtivé většině nezakládá na pravdě a dovídám se o nich až jako každý jiný čtenář. Titulky vytržené z kontextu jsou určeny k větší čtenosti a tím k ovlivnění veřejného mínění. Jsem si vědom odpovědnosti za slova, která jsem napsal. Nevyjadřoval jsem jimi strach o sebe, ale o své zaměstnance a spolupracovníky,“ vysvětluje herec.

  18.března 2020 v 07:43, příspěvek archivován: 18.března 2020 v 10:48

  Vážím si každého člověka, který prezentuje svůj názor slušnou formou a je připraven za něj nést odpovědnost. Je mi teď jasné, že jsem v nesprávný čas použil nesprávná slova, která mohou být použita jako zbraň. V situaci, kdy i stát, respektive jeho představitelé, tvrdili, že v případě koronaviru o nic vážného nejde, že jsou na všechno připraveni a občané se nemají čeho obávat, jsem použil příměr o „lehké chřipce“. S ohledem na všechny nemocné a na ty, kteří se o ně starají, s...e za svůj rychle vyřčený výrok omlouvám. V kontextu dnešní situace si uvědomuji jeho nepatřičnost. Chtěl bych zdůraznit, že v souvislosti s mým facebookovým prohlášením vychází každý den nespočet článků, jejichž obsah se v drtivé většině nezakládá na pravdě a dovídám se o nich až jako každý jiný čtenář. Titulky vytržené z kontextu jsou určeny k větší čtenosti a tím k ovlivnění veřejného mínění. Jsem si vědom odpovědnosti za slova, která jsem napsal. Nevyjadřoval jsem jimi strach o sebe, ale o své zaměstnance a spolupracovníky. Všechno v posledních letech posuzuji optikou politické situace v naší zemi - také z obavy, že bychom mohli přijít o svobodu, která je pro mne stejně drahá jako moje zdraví. Věřte mi, že vím, o čem mluvím, protože jsem si před pěti lety sám na smrt sáhnul. Chápu, že tohle není jediný úhel pohledu, a přestože je pro mě důležitý, budu se snažit ho nepokládat za jediný možný. V první řadě přeji všem pevné zdraví a hodně sil. A všem, kteří jste budovali své firmy stejně dlouho jako já - nebo déle, přeji, abyste současnou situaci přežili.

  Hrubé nadávky

  Hrušínský na svém Facebooku také sdílel zprávu, která přišla od jistého pana Jiřího.  

  „Nikdy jsme se neviděli. Neznáme se. Přesto mi napsal, aby celá moje rodina vychcípala na rakovinu. Ty špinavá svině, napsal mi,“ svěřil se Hrušínský.

  Tyto zprávy jsou určitě hodně za čarou. S objektivní kritikou po uveřejnění statusu by ale Hrušínský počítat měl, v příspěvku poukazoval na osobní spiknutí a psal o „likvidaci nepohodlných“. 

  Fotogalerie

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

  Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz