Milion nářků šéfkuchařů: Chceme 80 procent mzdových nákladů! A co dostanou ostatní?

Nářky známých šéfkuchařů, kteří provozují trendy restaurace, účinkují v televizních pořadech a září v reklamách, neberou konce. Neznalý člověk by nabyl dojmu, že jsou mnohem důležitější než lékaři, zdravotní sestry a záchranáři dohromady. Zatímco v dobách rozmachu si na stát nevzpomněli, teď natahují ruce a volají: Stát nám musí pomoct!

„Zavřeli jsme hned první den, jak nouzový stav vyhlásili, od té doby máme tržbu nula. Dopad na restaurační sféru to bude mít veliký. Když se bavím s lidmi z branže, většinou skoro všechny lidi propustili,“ uvedl v rozhovoru pro DVTV známý šéfkuchař Jan Punčochář, který loni na jaře v Praze 6 otevřel restauraci U Matěje. Rok poté však, podobně jako drtivá většina jeho kolegů, pocítil drtivý dopad pandemie koronaviru.

„Máme otevřeno deset měsíců, investice nebyla malá. Kdyby to ale trvalo pět šest měsíců, bylo by to hodně špatné, měsíčně nás všechna ta opatření stojí přes milion korun,“ doplnil Punčochář, který se proslavil i jako jeden z porotců show MasterChef.

„Těžko si za deset měsíců uděláte takovou rezervu, abyste mohli držet personál čtyři pět měsíců za sto procent platu a platit nájem, elektřinu...,“ dodává.

„Bez včasné, jasně formulované záruky finanční pomoci ze strany státu nebude moci většina restauratérů pokračovat v podnikání,“ zní v dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi, který podepsal i Punčochář.

Opatrně souzní s názorem kolegy z branže Zdeňka Pohlreicha. Ten se za svá práva bije jako lev a neváhá „zběhnout“ z FTV Prima do České televize, aby kopal za (svoje) gastroprovozy, jako by snad šlo o kulturní dědictví národa.

„Potřebujeme, aby stát plnil svoji funkci. Platíme daně, sociální a zdravotní pojištění, a tak by mělo nastat nějaké plnění. Teď je to nejvíc zapotřebí,“ apeloval na vládu v pořadu Prostor X Pohlreich.

„Když budu mluvit za naši restauraci, pomohlo by nám, kdyby nám stát zaplatil osmdesát procent mzdových nákladů, ušlý zisk neřeším,“ svěřil se šéfkuchař moderátorce Daniele Drtinové.

Spolu se Zdeňkem Pohlreichem a Janem Stejskalem rozjeli vaření obědů pro policisty a záchranáře v rámci akce Vaříme nepostradatelným. V té souvislosti zřídili transparentní účet, kde veřejnost žádají o příspěvek na suroviny.

„Když je toho tolik, bez finanční pomoci bychom to nezvládli,“ hájí se Punčochář. Na zmíněném účtu jsou aktuálně téměř tři miliony korun od dárců z celého Česka. 

„Dohodli jsme se na začátku. Každý den vaříme přes 800 jídel, od příštího týdne to bude 950 jídel. Což, o vaření nejde, ale to balení...,“ povzdechl si v rozhovoru pro DVTV.

Není divu. Při pohledu na jedno z jídel, v tomto případě z restaurace Zdeňka Pohlreicha, by ekologicky smýšlející lidi jímaly mrákoty. Tolik obalových materiálů na jeden pokrm, že se ani nechce věřit, že hvězda pořadu MasterChef před časem tolik brojila proti jídlu s sebou. 

Zdeněk Pohlreich spojil síly s Janem Punčochářem a chce vařit pro hasiče, záchranáře a policisty. Musíte mu na to ale přispět.

Nejen v tomto ohledu známí kuchaři prodělali velký názorový veletoč. Před půl rokem to byli draví a slušně vydělávající šíbři, kteří rozdávali rozumy o podnikání a kulinařině na každém kroku. Pár týdnů v nouzovém stavu stačilo, aby se z nich staly uhekané primadony. Stát, kterému se ještě nedávno smáli, najednou tahají za šos a volají o pomoc, protože včera bylo pozdě.

Dělat tohle každý, může stát rovnou vyhlásit osobní bankrot. Kde jsou například jejich rady ohledně vytvoření rezerv a záložních fondů? Ve finále potřebuje vůbec Česko tolik restaurací, kaváren a bister?

Nepotřebuje spíš zedníky, zdravotní sestry nebo třeba policisty? A co zdravotníci, záchranáři nebo prodavačky? Ti by po vládě mohli chtít třeba dvojnásobný plat za to úsilí, s jakým teď pracují a nasazují své životy.

Místo toho chodí do práce a nikomu o tom nevyprávějí...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:55 pondělí 27. července 2020. Anketa je uzavřena.

  • 276
  • 128
  • 52
  • 50
  • 39
  • 34