jít naiDNES.cz

Hromadné kojení vyšlo naprázdno, byla to exhibice jen čtyř matek. Ostatní se prý lekly

Kateřina Olivová z uskupení Kojící guerilla | foto: Expres.cz: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

Na hromadné pondělní kojení v pražské pobočce Raiffeisenbank dorazilo víc novinářů než bojovnic za svobodné kojení! Matky se údajně zájmu médií zalekly. Banka si je ale vědoma rčení „náš zákazník, náš pán“, a tak ženám v kojení nebránila.

Incident kojící ženy, kterou na konci března vyhodil člen ochranky, měl během pondělního dopoledne dohru. V pražské pobočce Raiffeisenbank se měly sejít desítky žen, které měly kojit na protest.

„Přišla jsem to podpořit, protože si myslím, že je to správná věc. Myslím si, že by nemělo docházet k nějaké diskriminaci matek,“ uvedla jedna z příchozích maminek pro server iDNES.cz.

Protest se moc nepovedl

Nakonec to ale nedopadlo tak, jak ženy na facebookové stránce Laktační ligy slibovaly. Hromadného kojení se totiž účastnilo naprosté minimum matek. Oproti tomu novinářů tam bylo „jako much“. Právě zájmu médií se ženy údajně zalekly.

Přitom nikdo z novinářů matky nesměl následovat až do banky.

„Není to úplně myšleno jako kritika Raiffeisenbank, i přesto, že se to odehrálo tady. Je to spíš kritika přístupu ke kojení,“ sdělila po ukončení akce pořadatelka Kateřina Olivová z uskupení Kojící guerilla.

Happening měl rozvířit veřejné diskuze o přístupu ke kojení na veřejnosti. Stejná akce se konala i na brněnské pobočce Raiffeisenbank.

Banka se hromadnému kojení nebránila.

Kateřina Olivová z uskupení Kojící guerilla

Jak tisková mluvčí banky avizovala už minulý týden, nikdo ženám v protestní akci nebránil. „Ti, co byli objednáni, tak své záležitosti vyřizovali v jiném patře pobočky a maminky si v klidu mohly nakojit,“ uvedla Petra Kopecká s tím, že na člena ochranky už banka podala stížnost.

Proč se hromadné kojení uspořádalo?

Na konci března si šla Lucia s kočárkem a roční dcerou pro peníze na přepážku pražské Raiffeisenbank. Poté, co začala kojit dceru, přistoupil k ní člen ochranky, který jí měl nahlas před všemi klienty banky požádat o odchod.

„Dcera mi při kojení seděla na klíně a hlavou v podstatě prs zakrývala a druhý prs jsem měla logicky zahalený (měla jsem kojicí tílko a svetr na něm). Po pár minutách kojení ke mně přišla ochranka a nahlas, na celou pobočku mě muž z ochranky upozornil, abych se okamžitě zahalila a přestala exhibovat. Prý je to veřejný prostor a já se odhaluji, což je zakázané, mají to uvedeno i v nějakém jejich řádu,“ napsala na stránku Laktační ligy Lucia.

Kateřina Olivová z uskupení Kojící guerilla

Kojení versus exhibice je rozdíl

Je propastný rozdíl mezi tím, jestli žena dítě dítě nakojí s tím, že projeví snahu si ňadra zahalit, aby případně nepohoršovala například starší generaci lidí. Protože nejen lidé by měli respektovat potřeby kojících žen, ale i kojící ženy by měly brát ohledy na své okolí, funguje to oboustranně.

Kateřina Olivová z uskupení Kojící guerilla

Podle toho, co Lucia psala, své dítě kojila zahalená a částečně schovaná za kočárek. Na druhou stranu nikdo kromě ní a pár lidí ve frontě tam nebyl.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:01 13. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  115
 • Haha
  89
 • Tvl
  18
 • Sladký
  16
 • Super
  15
 • Cože
  13
Komentáře

Mohlo by vás zajímat