Všudybyl Jakub Kohák: Boyard, TTMZH, Instalatér... Kde se vzal a co ho proslavilo?

Reklamní guru Jakub Kohák: Co skrývá za tváří plnou humoru? | foto: Tv Nova/Fio Banka/Herminapress

Pevnost Boyard, Tvoje tvář má známý hlas a teď – Instalatér z Tuchlovic. Jakub Kohák je prostě všude. Lidé ho milují, pouze zlomek z nich však tuší, co je tenhle vtipálek vlastně zač.

Věčný šprýmař a všeuměl Jakub Kohák (41) sice působí trochu jako slon v porcelánu, je v něm však mnohem více, než si myslíte.

Kohák hraje hlavní roli v novém filmu Instalatér z Tuchlovic.

Kohák hraje hlavní roli v novém filmu Instalatér z Tuchlovic.

V 90. letech začal pracovat jako asistent v produkční firmě. Práce ho nadchla natolik, že se rozhodl studovat produkci na pražské FAMU, na kterou ho však přijali až na třetí pokus.

Jeho životní cesta se pak hříčkou osudu stočila jiným směrem. Během studií se vzhlédl v režii, které se také začal naplno věnovat.

Postupem času se z něj stal jeden z nejlepších českých reklamních režisérů v historii. Svou první reklamu natočil v červenci 2001, a jak sám říká, toho, že režii nestudoval, nelituje, ba naopak: „Všechno co dělám a natáčím, je pocitová záležitost. Jsem příklad toho, že i zevlák se může živit tím, co ani nestudoval,“ řekl na univerzitní přednášce ve Zlíně.

Za režii videoklipu Virtuální svět si Kohák vysloužil cenu Anděl.

Za režii videoklipu Virtuální svět si Kohák vysloužil cenu Anděl.

Právě v jeho hlavě se zrodily legendární reklamní hlášky jako „Pojď mi, hop“, „Silné aroma“ nebo „Nevyměknem!“

Režíroval reklamy pro velikány, jako je Pepsi, Kofola, T-mobile nebo Fio Banka. Za svou tvorbu si vysloužil mnoho českých i zahraničních ocenění. Na prestižním festivalu v Cannes byl dokonce nominován v kategorii Nejlepší mladí režiséři.

Točil i pro mnohé hudební kapely. Mezi ty patří například Tata Bojs, jejichž videoklip z roku 2004 Virtuální duet si vysloužil cenu Anděl. Zrežíroval také originální klip s názvem Rayda kapely Wohnout.

Ta na Kohákovu počest nazpívala dokonce i píseň.

Ačkoliv se může zdát, že se Kohák vrhá bezmyšlenkovitě do všeho, i on má své hranice.

Nikdy by se například nepustil do politických projektů. Netočil by, jak sám důrazně uvedl, předvolební spoty ani náborové reklamy do armády.

Kromě režírování Kohák také píše a hraje. Sám sebe však tituluje pouze jako herce z legrace. Jediné, čemu se v této brandži nevěnuje, je dabing. Jelikož se zadrhává, musel dokonce jednou namluvit sám sebe, jelikož originál byl díky této vadě nepoužitelný.

Málo kdo také ví, že má Jakub vzdálený příbuzenský vztah s profesorem filozofie Erazimem Kohákem. Je to bratranec jeho otce, takzvaný vlastník.

A co Koháka vlastně dostalo do povědomí široké veřejnosti?

Tak především jeho břitký nevybíravý humor. Památné je jeho vyjádření v roli moderátora Evropy 2, kdy se ostře trefil do Elišky Bučkové: Jsi tlusťoška odporná, hnusná a už se nám to vůbec nikomu nelíbí. Celý národ tě sleduje, zhubni na 37 kilo!“ nebo výrokem v první řadě show Tvoje tvář má známý hlas, kde nepřímo osočil romskou zpěvačku Věru Bílou z krádeže.

Jeho smysl pro humor prostě není pro každého.

Co se soukromí týká, střeží si ho Kohák jako oko v hlavě. Když se ho někdo zeptá, většinou reaguje absurdním výmyslem, kterým tazateli nezvratně vezme vítr z plachet.

S partnerkou Barbarou má Kohák dva syny.

S partnerkou Barbarou má Kohák dva syny.

Jen těžko byste ho přesvědčili, aby mluvil alespoň chvíli vážně. Žije se svojí dlouholetou partnerkou Barbarou, kterou poznal během studií a se kterou má dva syny. Staršího Honzíka a osmiměsíčního Wolfganga.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:10 31. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  54
 • Trapas
  26
 • Haha
  17
 • Cože
  16
 • Sladký
  15
 • Tvl
  14
Komentáře

Mohlo by vás zajímat