Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Život a lásky Karla Štědrého: Osudová žena mu zemřela, zpočátku ji tajil rodičům

  Jeden z nejslavnějších zpěváků staré gardy Karel Štědrý se proslavil mnoha hity, především interpretací písně Mám malý stan a Milenci v texaskách. Za jeho neutuchajícím úsměvem se ovšem skrývalo i velké utrpení, kterému ho osud vystavil. V úterý brzy ráno, ve věku 80 let zemřel, jeho odkaz však přetrvává. Jak to měl zpěvák v životě se ženami a jaké překážky musel překonat?

  Pražský rodák Karel Štědrý se narodil jako druhorozený syn do učitelské rodiny. Ačkoliv od útlého věku spolu s bratrem Ivanem tíhl k hudbě, doma mu jeho zálibu příliš neschvalovali.

  Hlavně maminka chtěla, aby šel na železniční fakultu. Muzicírování se jí nelíbilo: „Říkala, že je to studium na Vysoké škole železniční hrozně výhodné. Jízdenky, ty že budu mít zdarma pro celou rodinu, pražce na topení a tak,“ vzpomínal s úsměvem na tehdejší rodinnou situaci Štědrý v pořadu 13. komnata.

  Titul inženýra získal, dal si ale předsevzetí, že tuhle profesi v životě dělat nebude. A nedělal.

  Nešťastný konec v Semaforu

  V roce 1958 navázal spolupráci s Jiřím Šlitrem a Jiřím Suchým. Společně přešli do vznikajícího divadla Semafor. Od té doby se věnoval pouze divadlu a zpěvu. Účinkoval přitom nejen v Semaforu, ale i v Rokoku, na estrádách, v rozhlase a v televizi.

  Odchod ze Semaforu však nebyl příliš šťastný. Když totiž opouštěl soubor Waldemar Matuška a Eva Pilarová, dal impulzivně výpověď přímo na jevišti.

  S Waldemarem Matuškou vystupoval Karel Štědrý v Semaforu.

  S Waldemarem Matuškou vystupoval Karel Štědrý v Semaforu.

  „Říkal jsem si: Hergot, Walda s Evou odchází, pořád vystupujeme ve třech, tak tam přece nezůstanu. Měl jsem zkrat a řekl jsem, že odcházím taky. Jirka se na mě nechápavě podíval a pak mi napsal dopis, že si myslí, že jsem mu to měl říci dříve než na tom jevišti,“ vzpomínal Štědrý.

  Odpověděl mu po 40 letech. Text zněl: „Promiň, že se ozývám tak pozdě. Teď už s rozvahou dospělého člověka vím, že nebylo korektní, co jsem udělal, a velice se ti za to omlouvám.“

  Smrt osudové lásky

  S první ženou Janou se Karel seznámil na plovárně v Podolí. Šlo o osudovou lásku. On měl 18 let, ona byla starší a rozvedená. Čtyři roky spolu chodili a dva roky ji ze strachu tajil rodičům. Potom však otěhotněla a byla ruka v rukávě. Vzali se.

  Manželství bylo šťastné. Jana porodila Karlovi dvě dcery, které získaly jména podle Matuškových písní ze Semaforu: Zuzana a Tereza. Šťastná léta však přerušila choroba.

  Jana onemocněla rakovinou. Léčba trvala asi rok. Zatímco ona bojovala, Karel se pečlivě staral o holky. Poté zpěvákova manželka zemřela.

  Jana byla Štědrého osudovou láskou.

  Jana byla Štědrého osudovou láskou.

  „Jana pro mě byla žena na celý život. Počítal jsem s ní. Nikdy bych se s ní nerozvedl. Po tom dvacetiletém manželství jsem ovdověl. Terezce bylo 13, Zuzce 18 a já se stal mámou i tátou dohromady,“ uvedl se slzami v očích Štědrý.

  Rozhodl se však nevzdat to. Oženil se podruhé, byl to však podle svědectví jeho dcer krok vedle. Údajně je měla dokonce jeho nová žena několikrát přetáhnout deštníkem po zádech. Manželství nebylo šťastné a brzy se rozpadlo.

  Vzplanutí k lásce kamaráda

  Třetí a poslední manželkou se mu stala Eva Štědrá. Seznámil se s ní na plese zahradníků. Přestože ona tam přišla s Karlovým kamarádem, potají si začali telefonovat.

  S Manželkou Evou má Karel syna.

  S Manželkou Evou má Karel syna.

  Zamilovali se a brzy přišly zásnuby. Den před svatbou se manželé dozvěděli, že čekají společného potomka. Syna. S Evou žil zpěvák až do své smrti.

  Ze zpěváka podnikatelem

  Po revoluci čekalo Karla Štědrého umělecké prázdno. Nabídky nechodily, a tak se vrhl do podnikání. Začal v Česku provozovat nápojové automaty.

  Zpočátku šlo však o velkou dřinu. Jelikož si na podnikání půjčil přes milion a půl korun, neměl na údržbáře. Automaty si opravoval sám.

  Karel Štědrý v roce 1997

  Karel Štědrý v roce 1997

  „Kolegové ze showbyznysu mi tehdy říkali: A nestydíš se, když tě lidi vidí u automatu s kýbly? Já se nestydím, odpovídal jsem,“ tvrdí zpěvák.

  Ani z hlediska zdraví se s ním život nemazlil. Dvakrát musel čelit zhoubnému nádoru a bojoval také se srdcem. Před pár lety ho dokonce operoval sám doktor Pirk.

  V úterý 7. listopadu 2017 Karel Štědrý v obklopení rodiny zemřel. Bylo mu 80 let.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:27 7. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   88
  • Cože
   7
  • Tvl
   7
  • Sladký
   6
  • Haha
   4
  • Trapas
   3

  Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

  Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

  Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

  Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz