jít naiDNES.cz

Karel Roden v roli Masaryka: Proměna ve filmu o vraždě Anežky Hrůzové je úžasná

Většina diváků bude hlavně zvědavá na to, jak Roden předvede "Tatíčka Masaryka". | foto: Koláž expres/idnes/google

Dlouho očekávaný historický snímek Zločin v Polné se konečně dočká své televizní premiéry. Film natočený podle skutečné události reflektuje dění roku 1899 týkající vraždy mladé křesťanky, Anežky Hrůzové. Můžete se těšit na silný příběh, nahlédnutí do historie a hlavně na skvělého Karla Rodena, který ve filmu ztvárnil Tomáše Garrigua Masaryka.
Historické drama Zločin v Polné má dnes dlouho očekávanou televizní premiéru.

Historické drama Zločin v Polné má dnes dlouho očekávanou televizní premiéru.

Dvoudílný snímek režiséra Vikora Polesného vás zavede do dubna 1899, kdy v Polné na Jihlavsku objeví mrtvé tělo mladé dívky Anežky Hrůzové.

Vzhledem ke stále narůstajícím antisemitským náladám netrvá dlouho a lidé si vyhlédnou svého viníka. Z židovské rituální vraždy je obviněn pobuda a prosťáček židovského původu, Leopold Hilsner.

Podobizna Leopolda Hilsnera z roku 1899.

Podobizna Leopolda Hilsnera z roku 1899.

Film vás provede soudním procesem, jenž rozdělil národ na dva tábory. Na jedné straně veřejnost ovlivněná nenávistnou židovskou kampaní prahnoucí po Hilsnerově smrti, na straně druhé zastánci základních principů demokracie a spravedlnosti v čele s politikem a pedagogem Tomášem Gariggue Masarykem.

Roden si nechal kvůli roli Masaryka narůst vousy.

Roden si nechal kvůli roli Masaryka narůst vousy.

Tomu ve skutečnosti nešlo o Hilsnera. Viděl v něm pouhého budižkničemu, který už měl být dávno umístěn někde v polepšovně. Šlo mu o národ. O to, aby se nenechal svými silnými emocemi zavléct až za hranici lidskosti a spravedlnosti.

Antisemistická vlna hysterie, kterou vražda strhla, Masaryka děsila, proto se snažil situaci všemožně uklidnit. Jeho cílem bylo poukázat na to, že ač má Hilsner židovský původ, je to mimo jiné také člověk, který má právo na spravedlivý proces a na zachování zásady presumpce neviny.

Jeho snaha však nakonec nepřinesla své ovoce.

Mladého Hilsnera si zahraje Karel Heřmánek mladší, který okolnosti kolem hilsneriády přirovnává k současné nenávistné situaci Čechů proti muslimské komunitě a uprchlíkům.

Karel Heřmánek mladší ve filmu ztvární prostého žida, který je obviněn z...

Karel Heřmánek mladší ve filmu ztvární prostého žida, který je obviněn z rituální vraždy. Otázkou však zůstává- je opravdu pachatelem?

První klapka natáčení padla symbolicky 7. března 2015 na výročí Masarykova narození.

Rodenovi je vytýkáno, že se při ztvárnění budoucího československého prezidenta držel příliš příliš při zemi. Představil Masaryka jako umírněného bezemočního pedagoga a intelektuála, který se nedokáže tvrdě postavit na odpor veřejnosti. Dokonce se nechá zastrašit svými studenty, kteří při své mladické nerozvážnosti lobují na Hilsnerovu smrt.

Fotogalerie

Jak se Rodenovi Masaryk povedl můžete zhodnotit sami, a to už dnes ve 20:00 na čt 1.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:48 30. května 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  67
 • Trapas
  32
 • Haha
  12
 • Cože
  12
 • Tvl
  12
 • Sladký
  10
Komentáře