jít naiDNES.cz

Rodina by Gotta viděla jen trpět a k ničemu by to nevedlo, naznačil lékař

Ivana Gottová se Karla Gotta (†80) snažila chránit, podle některých možná až příliš. Ukázalo se však, že k tomu měla docela pádné důvody. | foto: Profimedia.cz

Fanouškům slíbil se zákeřnou nemocí bojovat, sám ale nejspíš tušil, že to bude boj marný. Karel Gott se proto podle všeho rozhodl léčbu akutní leukémie přerušit. Jak uvádí přední český onkolog Pavel Klener, rodina by ho v posledních chvílích života viděla jen trpět. A stejně by to k ničemu nevedlo.

Když Karel Gott fanouškům onemocnění akutní leukémií oznámil, slíbil zároveň, že je připraven s ní bojovat. Jenže už v tu chvíli spousta lidí poukazovala na nepříliš optimistické prognózy léčby vážného onkologického onemocnění. Uvědomoval si to nejspíš i zpěvák samotný.

Chvíli sice opravdu bojoval a dojížděl do nemocnice na výměny krve, pak se ale rozhodl léčbu přerušit, a to minulý týden. Jak napovídají slova předního specialisty na hematoonkologii a onkologii Pavla Klenera, bylo to ze zcela zištných důvodů.

„Odchod v kruhu rodinném byl pro Karla Gotta optimální, protože kdyby se lékaři pokoušeli o nějakou intenzivní léčbu, hrozně by trpěl a stejně by to nevedlo k žádnému výsledku,“ řekl pro server Seznam Zprávy.

Legendární zpěvák se tak zjevně rozhodl, že než aby ho manželka Ivana a dcery viděly trpět, raději odejde v poklidu. To se mu splnilo, zemřel totiž ve spánku.

Karla Gotta na Bertramce navštívily dcery Dominika a Lucie. Mistr jen zářil...

Karel Gott s manželkou a dcerami

Jak Klener uvedl, pacienti trpící akutní leukémií mají buďto možnost transplantace kostní dřeně, nebo chemoterapie. 

Ani jedna možnost ale nevede ke kompletnímu vyléčení, což platí obzvlášť u starších lidí nebo těch, kteří už jednu chemoterapii podstoupili. Pro Karla Gotta bohužel platilo obojí.

„Lék na chronický typ leukémie byl zázrakem, ale na akutní leukémii se zatím žádný nenašel. Stále se testují a objevují nové léky, které jsou klinicky testovány, ale žádný se zatím neprokázal účinný jako lék na chronický typ leukémie,“ vysvětluje Klener. 

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat